به‌روز شده در: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: در جلسه‌ای که با شورای نگهبان برگزار شد، من موضوع استانی شدن انتخابات مجلس را مطرح کردم و آیت الله جنتی فرمودند، ما نیز موافق هستیم.
"خیبرآنلاین" - محمدعلی پورمختار در گفت‌وگویی، با اشاره به اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: برگزاری انتخابات مجلس بصورت استانی هیچ ضرری برای شهرستان‌های کوچک ندارد.به گزارش خانه ملت، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: انتخابات استانی باید یک مرحله‌ای باشد و به صورت استانی - شهرستانی برگزار شود.

وی افزود: افراد در یک حوزه انتخابیه ثبت نام می‌کنند و از دیگر حوزه‌های انتخابیه نیز این کاندیداها می‌توانند رای کسب کنند ولی باید از شهرستانی که ثبت نام کرده است، ۲۰ درصد آراء را کسب کند.

تشریح شیوه تعیین نماینده پیروز در انتخابات استانی مجلس

پورمختار ادامه داد: نماینده‌ای پیروز خواهد شد که بر مبنای کسب ۲۰ درصد آرای خود در حوزه انتخابیه، بیشترین رای را به دست آورده باشد و هر کاندیدایی که بالاترین رای کسب کرده باشد، انتخاب می‌شود.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی گفت: استانی شدن انتخابات مجلس، نمایندگان را از گرفتاری‌های مربوط به امور اجرائی رها می‌کند، نمایندگان اکنون باید فقط به امور اجرائی و پیگیری مسائل جزئی بپردازند.

سهمیه تعداد نمایندگان همه حوزه‌های انتخابیه همچنان حفظ می‌شود

وی با بیان اینکه در شیوه استانی شدن انتخابات مجلس، نمایندگان می‌توانند به امور تقنینی و نظارتی با قدرت بیشتری بپردازند، افزود: سهمیه تعداد نمایندگان همه حوزه‌های انتخابیه همچنان حفظ می‌شود.

پورمختار اظهار داشت: برای مثال در استان همدان، ۲ سهمیه فعلی ملایر در مجلس حفظ می‌شود و هر کاندیدایی که بر مبنای ۲۰ درصد، آرای بیشتری را در حوزه انتخابیه خود کسب کند، به مجلس راه پیدا می‌یابد.

استانی شدن انتخابات مجلس، زمینه فعالیت احزاب و تقویت پارلمان‌های محلی را فراهم می‌کند

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: زمینه فعالیت احزاب و تقویت پارلمان‌های محلی با استانی شدن انتخابات مجلس فراهم می‌شود و البته ائتلاف‌های سیاسی در انتخابات استانی به تحزب کمک می‌کند.

وی گفت: در جلسه‌ای که با شورای نگهبان برگزار شد، من موضوع استانی شدن انتخابات مجلس را مطرح کردم و آیت الله جنتی فرمودند، ما نیز موافق هستیم و فرصت کافی برای برنامه‌ریزی وجود دارد تا در سال ۹۸ و مجلس یازدهم استانی شدن انتخابات مجلس اجرائی شود.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: