به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
امیدواریم مسئولان قوه قضاییه برای این سوالات پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای داشته باشند و البته درخواست می‌نماییم مطلقا از کلمه تهوع‌آور "مصلحت" استفاده نکنند که حال مردم کشورمان را منقلب کرده است
"خیبرآنلاین" - بعد از چند ماه از دستگیری اخلالگران اقتصاد کشور، روز چهارشنبه 23 آبان 97 خبری منتشر شد که طی آن از اعدام 2 اخلالگر به نام های وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی (محمد سالم) حکایت داشت.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، خبر این اعدام ها در وهله نخست روزنه ای از امید در دل های مردم خسته از بی عدالتی و تبعیض باز می کند و بیانگر این موضوع است که هنوز می توان به اجرای حداقلی عدالت امید داشت؛ اما چند ابهام و سوال اساسی در افکار عمومی مطرح است که لازم است مسئولان قوه قضاییه، رئیس یا سخنگوی آن در این باره دست به شفافیت اقناعی بزنند:

1. دادگاه رسیدگی به جرایم باند مظلومین برگزار و قاضی محترم رای به اعدام او و محمد سالم داده است و طبق اعلام دادسرای تهران، این حکم نیز در سحرگاه چهارشنبه 23 آبان 1397 اجرایی شده است؛ تا اینجای کار هیچ مشکلی نیست و از اقتدار دستگاه قضا در صدور رای و اجرای آن تشکر می شود؛ اما نکته ی بسیار مهم که نباید مورد غفلت قرار گیرد این است که بانیان و متعهدان نسبت به آزادی 2 مرتبه قبلی مظلومین دقیقا چه کسانی بودند و چه برخوردی با آنها صورت گرفته است؟ همچنین، تکلیف آمران فعالیت امثال مظلومین و آنانی که میدان را برای اخلالگری اینها باز گذاشتند، چه می شود؟

اگر قوه قضاییه خود را ولایتمدار می داند (که قطعا هم همینطور است) چرا به اجرای دستور صریح و علنی امام خامنه ای که در تاریخ 22 مردادماه 97 صادر شد، تاکنون عمل نکرده است: "ارز را یا سکّه را وقتی که به‌صورت غلط تقسیم می‌کنند، این 2 طرف دارد: یکی آن که می‌آید این را می‌گیرد و مثلاً فرض کنید قاچاقچی است یا به قاچاقچی می‌فروشد؛ یکی آن که این را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی که «می‌گیرد» می‌گردیم - مفسد اقتصادی، قاچاقچی - در حالی‌که تقصیر عمده متوجّه آن کسی است که «داد»؛ او را باید دنبال کرد."

فرمایش بالا، یک حکم حکومتی و دستور رسمی صادرشده از جانب ولی امر مسلمین است. قوه قضاییه باید پاسخ دهد با آنان که این ارز و سکه را داده اند و فضا را برای چپاول اموال مردم فراهم کرده اند، چه کرده است.

2. مسئولان قوه قضاییه طی چند سال اخیر در برابر سوالات خواص و عوام جامعه مبنی بر برخورد با دانه درشت ها، اصرار دارند تا این موضوع را به اثبات برسانند که با دانه درشت ها برخورد کرده اند. با همان ادله قبلی مسئولان قضا، قطعا همینک نیز خواهند گفت با اعدام مظلومین و محمد سالم، با 2 دانه درشت قطعی در اخلال بازار اقتصادی برخورد شده است و در تایید سخنشان، از اعداد نجومی ردوبدل شده در حساب های بانکی اینان و باندشان آمار خواهند داد و...

اما باید به اطلاع دستگاه قضا رسانده شود که نزد مردم بیدار و بصیر کشورمان، در این پرونده دانه درشت چه کسانی هستند:

الف) طبق اعلام دادسرای تهران، وحید مظلومین برای نخستین بار در سال 71 و پس از افزایش بی رویه دلار در آن دوران، با اعلام وزارت اطلاعات به عنوان یکی از اخلالگران در بازار اقتصادی معرفی و برای مدتی بازداشت می شود که در همین باره پرونده ای نیز برای او مفتوح شده بود. قوه قضاییه برای مردم شفاف سازی اقناعی داشته باشد که در آن پرونده، دقیقا چه حکمی برای این اخلالگر صادر شده و چرا به سرعت آزاد شده است؟ چه کسانی در آزادی او نقش داشته اند و اینک برای برخورد با مسببان آزادی او چه برخوردی در نظر گرفته شده است؟ از نگاه مردم، مسببان آزادی این اخلالگر معدوم، جزو دانه درشت ها به حساب می آیند.

ب) در سال های 90 و 91 بار دیگر بازار اقتصادی ایران دچار اختلال و شوک شد و باز هم طبق اعلام دادسرای تهران از وحید مظلومین به عنوان یکی از ارکان این اخلالگری نام برده شده است و مجدد او را دستگیر می کنند. خود مظلومین در آخرین مصاحبه ی قبل از اعدامش خود را رابط بانک مرکزی معرفی کرده است و در اطلاعیه دادسرای تهران نیز بر این موضوع تاکید شده که مظلومین در آن پرونده که باز هم پای وزارت اطلاعات در میان است، به مدت 7 ماه بازداشت می شود اما نهایتا با دخالت(!) و وساطت(!) بانک مرکزی آزاد می شود! اگر مسئولان قوه قضاییه تمایل دارند تا مردم سخن آنان در برخورد با دانه درشت ها را بپذیرند، باید برخوردی به مراتب شدیدتر از مظلومین و محمدسالم با عوامل دخالت کننده و واسطه شده برای آزادی دومین بار این اخلالگر اقتصادی اعمال نمایند. فردی که اخلالگری او برای همگان محرز شده و یکبار با همین اتهام بازداشت و آزاد شده، چرا پس از ضربه بزرگی که به بیت المال مسلمین وارد کرده است، مجددا به سرعت آزاد می شود تا برای سومین بار و ضربه ای بزرگتر، میدان عمل بیشتری پیدا کند؟! دانه درشت واقعی همان کسانی هستند که در سال های 71 و 91 مسبب آزادی این فرد شدند. زمان بازداشت، محاکمه و اعدام آنها چه تاریخی است؟

3. خبر اعدام مظلومین و سالم منتشر شد اما باز هم مانند نمونه های قبلی (امیرآریا و...) تاکنون هیچ تصویر و فیلمی از لحظه ی اعدام آنها به دست مردم نرسیده است. چرا؟! در موارد منکرات اخلاقی و... به سرعت عکس و فیلم لحظه اعدام محکومین منتشر می شود اما در مفاسد اقتصادی که خون مردم را به شیشه کرده اند، انواع سانسور و فیلترگذاری اعمال می شود. آیا این روند موجب همدلی و اقناع مردم خواهد شد؟

4. بسیاری از مردم کشورمان در گپ و گفت های روزانه ی خود یکی از علل شیوع مفاسد اقتصادی را عدم برخورد آشکار و علنی با مفسدان می دانند و برای تائید گفته هایشان، خاطرات سال های دهه 60 و اجرای احکام مفسدین در ملاءعام را بازگو می کنند. به راستی، چرا مسئولان قوه قضاییه امثال مظلومین و سالم را در همان خیابان فردوسی و منوچهری و سایر اماکنی که اخلال اقتصادی انجام دادند، پای چوبه دار نبردند؟ چرا از مردم برای مشاهده صحنه اعدام عمومی دعوت به عمل نمی آورند؟ چرا یکبار این ماجرا را در دهه 90 تجربه نمی کنند تا بنگرند با چه استقبال گسترده ای از جانب ملت مواجه خواهند شد؟ چرا قوه قضاییه خود را از حمایت همه جانبه مردم محروم می کند و سعی می نماید تا حد امکان، بسیاری از موارد را از چشم مردم پنهان نگاه دارد و صرفا خبری به گوش آنها برساند؟

***

امیدواریم مسئولان قوه قضاییه برای این سوالات پاسخ های قانع کننده ای داشته باشند و البته درخواست می نماییم مطلقا از کلمه تهوع آور "مصلحت" استفاده نکنند که حال مردم کشورمان را منقلب کرده است.

البته، همین ورود دستگاه قضا در موضوعات اینچنینی و به نتیجه رساندن بسیاری از آنها (ولو آنکه نحوه ی اجرا با انتقاداتی نیز همراه است) جای تقدیر و تشکر دارد و از دستگاه عدلیه انقلاب اسلامی جز این نیز انتظاری نباید داشت.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
مهران
|
United Kingdom
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
0
0
با سلام
سوالی که به ذهن این خطیر میرسد آنست که: آیا واقعا" (...) همانند گذشته با وساطت عاملان اصلی گرانیهای ارز و سکه مجددا" رها شده اند؟
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار حقوقی ویرایش شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
0
0
(...) دیگر فریب دادن مردم ممکن نیست
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار حقوقی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: