به‌روز شده در: ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه نوار صوتی مربوط به قتل روزنامه‌نگار عربستانی را گوش کرده، گفت متخصص کالبدشکافی از تکه‌تکه کردن جسد لذت می‌برده است.
"خیبرآنلاین" -  مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در مصاحبه با روزنامه آلمانی «زود دویچه سایتونگ» گفت نوار صوتی مربوط به قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی، را گوش کرده است.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران، او در‌ این‌باره گفت: نوار صوتی مربوط به قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی، در کنسولگری این کشور در استانبول را گوش کردم. سازمان‌های اطلاعاتی منابع خود را اعلام نمی‌کنند، اما من این فایل را شنیده‌ام.  این نوار صوتی نشان می‌دهد صلاح الطبیقی (متخصص کالبدشکافی همراه تیم ترور خاشقجی)، از تکه‌تکه کردن جسد خاشقجی لذت می‌برد. ­
 
وزیر امور خارجه ترکیه افزود: «جمال خاشقجی در ۷ دقیقه کشته شد. این جنایتی عمدی بود. این گونه نبود که آنان به این دلیل که نتوانستند خاشقجی را به بازگشت به عربستان قانع کنند، وی را به قتل برسانند. در این فایل صوتی دستورات کارشناس پزشکی قانونی نیز شنیده می‌شود. وی می‌گوید، هنگام قطعه‌قطعه کردن جسد باید به موسیقی گوش کند. به نظر می‌رسد از این کار لذت می‌برد. وی قطعه‌قطعه کردن انسان‌ها را دوست دارد. این موضوع نفرت‌انگیز است».
 
چاووش‌اوغلو در پاسخ به این سوال که چرا خاشقجی در ترکیه کشته شد، گفت: با توجه به اینکه کنسولگری عربستان که خاشقجی برای دریافت برگه‌ای که به آن نیاز داشت به آنجا رفته بود، خاک عربستان محسوب می‌شود، آنان تصور می‌کردند که هیچکس نمی‌تواند کاری علیه آنان انجام دهد.
 
او در ادامه این مصاحبه گفت افرادی که برای قتل جمال خاشقجی به ترکیه آمده بودند، خودسرانه حرکت نمی‌کردند. چاووش‌اوغلو تاکید کرد : ما در این باره اطمینان داریم. آنان جسارت آن را نداشتند که به صورت خودسرانه چنین جنایتی را انجام دهند. البته من نمی‌توانم بدون دلیل و مدرک چیزی بگویم.
 
او یادآور شد بسیاری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، را مسئول اصلی این جنایت می‌دانند.
 
وزیر امور خارجه ترکیه درباره اظهارات رئیس جمهور آمریکا درباره پرونده خاشقجی نیز گفت: نمی‌دانیم چرا دونالد ترامپ این گونه سخن گفت. این را نیز نمی‌دانیم که آیا آمریکایی‌ها شواهد و مدارک دیگری غیر از آنچه که ما در اختیار داریم، در اختیار دارند یا نه؟
 
چاووش‌اوغلو در ادامه افزود: سوالات زیادی وجود دارد و ما باید کاملا مطمئن شویم. اینکه چه کسانی در ترکیه به آنان کمک کردند و جسد کجا است؟ هنوز بی‌پاسخ مانده است.
 
او گفت: سعودی‌ها از ما اطلاعات می‌خواهند، اما اطلاعاتی در اختیار ما قرار نمی‌دهند. آنان گفتند تصاویری را که بر اساس آن، مشخصات این افراد ترسیم خواهد شد برای ما ارسال می‌کنند، اما سوال اینست که این کار چه لزومی دارد؟ سعودی‌ها این افراد را می‌شناسند.
 
وزیر امور خارجه ترکیه با بیان اینکه محمد بن سلمان خواستار دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در حاشیه اجلاس گروه بیست در آرژانتین شده است، گفت: پاسخ رئیس جمهور اردوغان این بود که امکان این دیدار را بررسی خواهیم کرد. در حال حاضر دلیلی برای خودداری از دیدار با بن سلمان وجود ندارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: