به‌روز شده در: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
ظریف چندی قبل ایران را متهم به پولشویی کرده و بهانه به دست دشمن داد. مهاجری اما برای توجیه کار ظریف در استدلالی مضحک می گوید: «ما در مجلس قانون مبارزه با پولشویی تصویب کردیم پس قبول داشتیم که در کشور پولشویی وجود دارد»! البته با این استدلال ضعیف سردبیر خبرآنلاین باید پاسخ بدهد که اگر کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریست که دولت بر آن اصرار داشت، را هم پذیرفتیم به این معنی است که کمک به تروریسم را قبول داشته ایم؟!
"خیبرآنلاین" - رو به دوربین می کند با اعتماد به نفس می گوید «خیلی در حد اعلا در این خصوص تخصصی ندارم، شاید از متوسط جامعه مقداری بیشتر بدانم» با این وجود اما درخصوص تخصصی ترین مسائل نظر می دهد. برای مخفی کردن کم سوادی خود درخصوص مسائل فنی و حقوقی CFT هم می گوید «من خیلی راجع به مسائل فنی حرف نمی زنم و از نگاه اجتماعی به آن می پردازم»! در نهایت هم نشان می دهد در هیچ بعدی از ماجرا حرفی برای گفتن ندارد.
 
به گزارش رجانیوز، مهاجری در گفت و گوی اخیر خود با عنوان «اف‌ای‌تی‌اف به زبان ساده» نشان می دهد که حتی به اندازه متوسط مردم هم در این مورد نمی داند. او که هنوز نتوانسته تشخیص بدهد که تفاوت FATF با لایحه داخلی مبارزه با پولشویی چیست و با فرار به جلو توپ را به زمین دولت قبل انداخته و دولت روحانی را از این حیث مبری می کند. او با یک توضیح ابتدایی از FATF می گوید: «موضوع پولشویی که برخی ها می خواهند آن را به دولت آقای روحانی وصل کنند اصلا ربطی به این دولت ندارد. موضوع از زمان احمدی نژاد است و به طور مشخص شخص آقای جلیلی که آن زمان دبیر شواری علی امنیت ملی بود برخی وزارتخانه های کشور را موظف می کند که دنبال این موضوع بروید»!
 
مجری خطاب به مهاجری می گوید: «در زمان جلیلی هم قرار بود این گزارشات به خارج از کشور ارسال شود؟» اما در پاسخ به این سوال حیاتی و مهم او پاسخ واضحی نمی دهد و حتی با دقت به فیلم مشخص می شود که گفت وگوی مهاجری در این قسمت به طرز ناشیانه‌ای کات می خورد، مساله ای که به خوبی نشان می دهد احتمالا اعتراف مهاجری درخصوص داخلی بودن این اطلاعات سانسور شده و یا وی هیچ پاسخ درخوری به این موضوع نشان نداده است.
 
در لایحه داخلی مبارزه با پولشویی جلیلی اساسا تعهدی به FATF داده نشد، به علاوه اینکه در دستورالعمل مذکور نیز مبنای تفسیر ایران از تروریسم قوانین و تعاریف داخلی بود. این مساله را قبلا هم رئیس دفتر روحانی مطرح کرده بود.
 
سردبیر خبرآنلاین در ادامه ادعا می کند که روسیه و چین هم در صورت عدم تایید ایران توسط FATF نمی توانند با ایران کار کنند. او اما هیچ اشاره ای به گزارش دبیر اجرایی FATF که بعد از تصویب CFT توسط مجلس شده بود، نمی کند. دیوید لوئیس به صراحت اعلام کرد نه تنها تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه ساختگی آمریکا وجود ندارد که ایران باید تعریف گروه های تروریستی مدنظر FATF را بپذیرد و استثنا‌هایی که برای برخی گروه‌ها در نظر گرفته را بردارد! قبلا ظریف در مجلس خبر داد که هیچ تضمینی برای حل مشکل مالی ایران در پیوستن به CFT نیز وجود ندارد.
 
مهاجری اما در جای جای مصاحبه خود اعتراف هم می کند پذیرش دستورات گروه اقدام مالی ضربات اساسی به کشور می زند. او می گوید: «تصور می کنم FATF  یک تلخی است که باید بپذیریم... تلخی است چون ما را محدود می کند»؛ یا در جایی دیگر می گوید: «مشکلات FATF بزرگ هست اما مخالفان بزرگتر نشان می دهند! ... ما باید بین بد و بدتر انتخاب کنیم» او اما برای توجیه مخاطب خود، او را به آینده ای نامعلوم و اما و اگر پاس داده و می گوید: «معلوم نیست که نتایجش هم تلخ باشد»!
 
اوج بی محتوایی محمد مهاجری جایی است که او می گوید «مخالفان FATF حتی ترجمه فارسی آن را هم یکبار از اول تا آخر نخوانده اند»! این ژورنالیست اولا نمی داند که FATF نام گروه اقدام مالی است و طرحی نیست که خواندنی باشد؛ دوما او هنوز نمی داند که متن برنامه اقدام (Action Plan) این گروه برای ایران که دولت به طور غیرقانونی و مخفیانه متعهد به اجرای آن شده، همچنان محرمانه است و سندی از آن در دست نیست! اما به گونه ای صحبت می کند که گویا این متن را به فارسی و انگلیسی توسط وزارت خارجه منتشر شده و وی خوانده است!
 
مهاجری حتی ادعای تکراری حق شرط را مطرح می کند. او غافل از اینکه FATF خود به صراحت اعلام کرده حق شرط را نمی پذیرد، چنین ادعایی را مطرح می کند.
 
وی قبول می کند که 75 درصد پولشویی دنیا در غرب انجام می شود اما با این توجیه که 75 درصد پول دنیا هم در غرب است، از پاسخگویی در این خصوص که چرا FATF تاکنون نتوانسته در مقابل این فساد بزرگ بایستد شانه خالی می کند. مهاجری در پاسخ به این سوال که آیا FATF با کشورهای اروپایی برخورد می کند می گوید: «قطعا همین طور است»! رسانه های غربی از جمله رویترز، گاردین و وال استریت ژورنال در چند هفته گذشته بارها به پولشویی گسترده در غرب اعتراض کردند اما FATF در این خصوص سکوت کرده است. بعید به نظر می رسد که یک ژورنالیست حرفه ای گزارش های کشورهای غربی را ندیده باشد و اینگونه به قطعیت بگوید «قطعا FATF با آنها برخورد می کند»!
 
این روزنامه نگار که خود را اصولگرا معرفی می کند، از عدم شفافیت در کشور انتقاد کرده اما درخصوص محرمانگی دولت حاضر به انتقاد نشده است. این در حالی است که در دولت روحانی اکثریت قراردادهای دولت محرمانه بوده و هست؛ از قرارداد با پژو و ایرباس و بوئینگ تا قراردادهای نفتی و حتی تعهدات داده شده به گروه اقدام مالی.

ظریف چندی قبل ایران را متهم به پولشویی کرده و بهانه به دست دشمن داد. مهاجری اما برای توجیه کار ظریف در استدلالی مضحک می گوید: «ما در مجلس قانون مبارزه با پولشویی تصویب کردیم پس قبول داشتیم که در کشور پولشویی وجود دارد»! البته با این استدلال ضعیف سردبیر خبرآنلاین باید پاسخ بدهد که اگر کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریست که دولت بر آن اصرار داشت، را هم پذیرفتیم به این معنی است که کمک به تروریسم را قبول داشته ایم؟!
 
استدلال های ضعیف افرادی که در موارد متعدد FATF و CFT را به جای یکدیگر استفاده می کنند و تفاوت آنها را هم نمی دانند، البته می تواند منجر به شفاف ترشدن مساله و روشدن دست خالی حامیان پذیرش تعهدات استعماری گردد. رای ناپلئونی حامیان CFT  همین مساله را به خوبی نشان داد. جریان غربگرا پس از 20 ایراد شرعی و قانونی به FATF توسط شورای نگهبان به تکاپو افتاده و سعی دارد تا بتواند بار دیگر خسارت محضی را به کشور تحمیل کند. جالب آنکه به هیچ عنوان وارد پاسخگویی متقن به ایرادات وارد آمده نمی شود و سعی دارند با گره زدن مساله به سفره مردم به اهداف خود دست پیدا کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: