به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
حسن رحیم‌پور ازغدی گفت: اسلام برای کار کردن زن چند شرط گذاشته است یک حقوق همسر و فرزندانت را فدای فعالیت اجتماعی نکن، دو وقتی به عرصه عمومی می‌آیی مراقب باش که مردان ناسزاوار او را به ابزار تمطع جنسی خودشان تبدیل نکنند.
"خیبرآنلاین" -  حسن رحیم پورازغدی در برنامه دانشگاه الزهرا (س) در برنامه روز دانشجو که توسط بسیج دانشجویی برگزار شده بود پیرامون نقش زن به گفتگو پرداخت.

شروط اسلام برای فعالیت‌های اجتماعی زنان

به گزارش دانشجو، وی در ابتدا گفت: قبل از انقلاب اسلامی اغلب زنان بی سواد بودند و امکانات آموزشی به این حدی که الان هست نبود. زنانی که می‌خواستند در محیط اجتماعی وارد شوند مجبور بودند تا از قسمتی از پوشش و عفت خود صرف نظر کنند چرا که زنی که می‌خواست با حفظ پوشش خود وارد محیط اجتماعی شود اجتماع او را نمی‌پذیرفت و نمی‌توانست فعالیت اجتماعی و رشد و پیشرفت علمی اش را با حفظ شئونات کامل انجام دهد در واقع یا باید بی بندوبار می‌شدی یا در خانه می‌ماندی.

وی افزود: اما الان ما زنانی را داریم که علاوه بر اینکه در عرصه اجتماعی فعالند از نظر پوشش نیز بسیار پوشیده هستند و در جامعه می‌درخشند. روند رشد زنان ایرانی بعد از انقلاب در کشور ما سرعت بسیار زیادی داشت این مسئله که دو دهه از ۶۰ الی ۷۰ درصد ازدانشجویان ما را دختران تشکیل می دهند اصلا شوخی نیست و دختری نیست که بگوید می‌خواهم بازیچه دیگران نشوم و وارد محیط علمی و پیشرفت شوم و نتواند وارد شود بلکه همه می‌توانند.

رحیم پور ادامه داد: در تاریخ ایران به خصوص در عصر انقلاب اسلامی این اتفاق مهم که زن‌ها با حفظ کرامت انسانی خود بتوانند وارد عرصه‌های مختلف اجتماعی بشوند رخ داد این همه پزشک زن مهندس زن و مدیر زن در ایران در حال حاضر در حال فعالیت هستند حتی برخی عقیده دارند که این برون ریزی انرژی یکسری عواقبی ایجاد کرد مثل اینکه آمار‌های طلاق و ... دلیل همین برون ریزی می‌باشد.

وی گفت: مسئله اقتصاد زن و اینکه آیا اقتصاد زن از خانواده اش جدا تعریف شود یا نه و اینکه آیا زن حق و حقوق مالکیت در نظام اسلامی دارد یا نه در کشور‌های غربی معنای چندانی ندارد چرا که زن در خانواده شوهر فامیلی شوهرش را بر دوش می‌کشد و حق مالکیت مستقل ندارد چه در شرق و چه در غرب. اینکه می‌گویند ما در ایران اسلامی قاضی زن نداریم و حق مالکیت برای زن‌ها وجود ندارد غلط است چرا که ما هم قاضی زن داریم و هم بحث استقلال مالی زن را در دین اسلام داریم. حتی در جنگ‌های دفاعی در زمان پیامبر صلوات الله علی‌ها می‌دیدیم که گاهی زنان مجبور می‌شدند پا به پای پیامبر بجنگند و پیامبر هم آنان را تایید می‌کرد بنابراین اسلام نگفته است که شغل داشتن مخصوص مردان است بلکه عقل می‌گوید که کار‌های سنگین برای زنان مضر است. پیامبر اکرم همسرش تجارت خارجه می‌کرد طوری که خود ایشان در ابتدا نیز کارمند حضرت خدیجه بود. اسلام هیچ شغل مالکیت و فعالیت اقتصادی را برای زن حرام نکرده است مگر در مواردی که موجب شود زندگی اش از هم پاشیده شود و یا به او آسیبی برساند گاهی برخی برای رقابت با شوهر چشم و هم چشمی و داشتن زندگی اشرافی کار می‌کنند اگر با این گونه کار کردن خود به فرزند و همسرشان ضربه بزنند و موجب از بین رفتن خانواده شوند چه فایده‌ای برایشان دارد؟

رحیم پورازغدی افزود: مادر خود من با وجود داشتن شش هفت فرزند هم فعال اجتماعی و سیاسی بود و هم بسیار خوب زندگی داری می‌کرد تا جایی که وی اولین زن محجبه راننده شهر مشهد قبل از انقلاب بود. مسئله، مسئله سبک و مدیریت زندگی است.

وی گفت: اسلام برای کار کردن زن چند شرط گذاشته است یک حقوق همسر و فرزندانت را فدای فعالیت اجتماعی نکن، دو وقتی به عرصه عمومی می‌آیی مراقب باش که مردان ناسزاوار او را به ابزار تمطع جنسی خودشان تبدیل نکنند. رابطه زن و مرد در جامعه رابطه نر و مادگی نباید باشد هر چه زنان پوشیده‌تر باشند تفاوت زن و مرد کمتر می‌شود و نگاه این دو به یکدیگر غیرجنسی. مردی که در خیابان تو را می‌بیند و با تو دوست می‌شود حاضر نیست با تو ازدواج کند اگر توجه کرده باشید اغلب دوست پسر‌ها حاضر نیستند با دختر‌هایی که دوست هستند ازدواج کنند در تمام دنیا این طور است که دختر در ارتباط با پسر او را پدر بچه اش می‌بیند، ولی پسر هیچ گاه دختری را که با او دوست است مادر بچه اش نمی‌بیند دوست خود می‌داند. پس شرط دوم برای اشتغال زن این است که جایی برود که طوری نباشد که از او استفاده ابزاری کنند. مرد‌ها طرفدار ازدواج سفید هستند چرا که تمام مسئولیت‌ها در ازدواج بر دوش مردان است اگر ازدواج سفید برایشان صورت بگیرد دیگر هیچ مسئولیتی بر دوش شان نیست، اما اسلام برای مردی که ازدواج می‌کند کلی مسئولیت تعریف کرده است. اینکه می‌گویند خانم‌ها بدون لباس پوشیده بیرون بیایند و آرایش کنند و خود را مدافع این گونه بی بندوباری‌ها برای زنان می‌بینند در واقع در حمایت از منافع خود مردان است. اسلام می‌گوید حتی اگر به صورت موقت هم با هم ارتباطی دارید باید رسمی شودو روی کاغذ بیاید و باید قید و بندی را برای حقوق زن مشخص کنید در صورتی که ازدواج سفید هیچ گونه تعهد و قید و بندی را در بر ندارد.

وی گفت: از پیامبر پرسیدند زن مومن چگونه زنی است گفت: در حریم خصوصی بی حیا، ولی در محیط اجتماعی بسیار عفیف و باحیاست. قرآن می‌فرماید زن در قبال کار‌هایی که در خانه رایگان انجام می‌دهد هیچ وظیفه‌ای قانونا و شرعا ندارد فردی به نزد پیامبر آمد و گفت: برای اینکه مشکلاتم حل شود چه کار کنم پیامبر فرمود: به مادرت خدمت کن دوباره گفت: چه کار کنم و دوباره و سه باره پیامبر فرمودند: به مادرت خدمت کن بار چهارم پس از خدمت به مادرم چه گفتند به پدرت خدمت کن و بعد برای بار پنجم باز هم گفتند به مادرت خدمت کن یعنی تا این حد عمل زن و مادر بودن حجم دارد و کار بزرگی است زنی که در خانه کار می‌کند مجاهد فی سبیل الله محسوب می‌شود همچنین زنی که در خارج از خانه برای کمک به شوهرش کار می‌کند نیز مجاهد فی سبیل الله محسوب می‌شود.

وی افزود: این‌هایی که می‌گویند چرا زن در خانه کار می‌کند و اصلا کار خانه برای زن نیست خودشان اگر مادرشان یک وعده غذا جلویشان نگذارد داد و بیدادشان بالا می‌رود برخی می‌گویند برای چه زن باید در خانه کلفتی کند در حالی که معتقدند برای سرمایه داری و برای کار‌های بیرون باید کلفتی کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: