به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۳۸۵۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
آدرس‌ عدالت‌طلبی
طبق قانون و نیز براساس دیدگاه فراقانونی منطبق بر شرع مقدس، جایگاه رهبران الهی پاسخگویی درباره موضوعاتی نیست که دیگران مسئولیت اجرای آن را برعهده دارند و بعضا در انجام تکالیفشان دچار ضعف و سستی شده‌اند
"خیبرآنلاین" - این روزها، با هوچیگری و شارلاتانیزم رسانه های رنگارنگ زنجیری، تلاش هدفمندی صورت گرفته تا جای مسئول پاسخگو با مرشد راهنما عوض شود و در یک همدستی آشکار میان غربزدگان نفوذی داخلی با ضدانقلاب خارج نشین که هر دو از دلارهای نجومی در دوران کاسبی برجام و تحریم ارتزاق می کنند، می خواهند فلش اعتراض ها و انتقادها را از مدیران ناکارآمد و بی‌عمل و خسته به سمت ولی فقیه تغییر جهت دهند.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، همین فضاسازی ها باعث شده تا برخی تشکل هایی که عنوان عدالتخواهی را بر تارک خود نقش بسته اند، به جای مطالبه ی جدی و حداکثری از آنانی که طی همه ی 40 سال گذشته در دولت و مجلس و... بوده اند و همچنان هستند و ظاهرا تا کنار استخر نیز خواهند بود(!) با نامه نگاری و درج پیام ها و... ولی امر مسلمین را مسئول مشکلات فعلی جلوه داده و از ایشان طلب پاسخگویی نمایند!

در همین راستا و مطابق آنچه که امام خامنه ای از جلسه درس خارج فقه خود اعلام نمودند، یکی از روحانیون حاضر در این جلسات، از باب دلسوزی و محبت، درباره استثنائاتی که در اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در حال انجام است، "با اوقات تلخیِ تمام" موضوع را به معظم له منتقل و اعلام می کنند که "این بازنشسته‌هایی که طبق قانون باید برکنار بشوند، اینها را برمی‌گردانند و این را به پای شما می‌نویسند". "آقا" در عبارات بعدی خود به این شبهه پاسخ دادند اما قبل از پاسخ و در تکمله ی روایت نوع انتقاد این طلبه، نکته ی ظریفی را فرمودند: "اشکالش این بود که سر من داد می‌کشید!"

رمزگشایی از این عبارت کوتاه می تواند راهبرد روزها و ماه های آینده را به روشنی ترسیم کند.

1. قرآن کریم در سوره حجرات آیه 2 به مومنین این دستور صریح را داده است: "ای مومنان! صدایتان را بلندتر از صدای پیامبر نکنید و آنگونه که با یکدیگر بلند سخن می گویید، با او بلند سخن نگویید، مبادا آنکه اعمالتان تباه و بی اثر شود و شما تباهی آن را درک نکنید".

اهل ایمان باید با رعایت این دستورالعمل قرآنی، بدانند که در مقابل ولی امر و نایب امام زمان(عج) با چه لحن و سطحی سخن بگویند و با اقدام اشتباه، سخن ولو حق خود را ابطال ننمایند.

2. وظایف و اختیارات رهبری از دو دیدگاه قابل بررسی و ارزیابی است: قانون و فراقانون.

الف) قانون اساسی

مطابق اصل 110 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، وظایف و اختیارات رهبری - صرف نظر از عزل و نصب هایی که در حیطه ی جایگاه ایشان است - در 2 بند مهم خلاصه می شود:
- تعيين سياست های كلی نظام جمهوری اسلامی ايران پس از مشورت با مجمع تشخيص مصلحت نظام
- نظارت بر حسن اجرای سياست های كلی نظام

مشخص است که مهمترین تکلیف قانونی رهبری در نظام اسلامی تعیین سیاست های ملی و نظارت بر حسن اجرای آن است؛ بنابراین، این که هر اتفاق خُرد و جزیی را متوجه ایشان نموده و از این جایگاه طلب پاسخگویی و اقدام مطرح شود، انحرافی بزرگ و خواسته ای غیرقانونی است.

البته طبیعی است که هرگاه مسیر حرکت دستگاه های مسئول برخلاف سیاست های کلی باشد و خطر انحراف در مسیر مستقیم انقلاب اسلامی احساس شود، رهبری موظف به حضور در وسط میدان و مقابله با آن انحراف است که نمونه های متعددی از این دست در تاریخ 40 ساله ی انقلاب تجربه شده است.

ب) فراقانونی

برای آنان که به حق جایگاه ولایت مطلقه فقیه را فوق قانون می دانند، رهنمودها و اوامر صادره از این جایگاه الهی واجب الاطاعه و لازم الاجراست اما در همین دیدگاه نیز باید توجه نمود که مهمترین مطالبه ی الهی از انبیا و اولیا، ارتقای سطح فکری و ظرفیت های اندیشه ای مردم است، نه ورود به جزیی ترین مسایل زندگی آنها!

در واقع ماموریت اصلی "اولوالامر" هدایت و راهنمایی بشریت است و طبق نص قرآن کریم قرار نیست آنها در این زمینه دچار سختی و زحمت شوند.

مشاهده می شود که طبق قانون و نیز براساس دیدگاه فراقانونی منطبق بر شرع مقدس، جایگاه رهبران الهی پاسخگویی درباره موضوعاتی نیست که دیگران مسئولیت اجرای آن را برعهده دارند و بعضا در انجام تکالیفشان دچار ضعف و سستی شده اند. رهبران الهی وظیفه ی ارشاد، هدایت، ریل گذاری، تعیین سیاست های کلان و هدایت جامعه به سمت رستگاری را برعهده دارند که بعضا - به ویژه در حکومت ولایت فقیه - برای رفع مشکلات امت، از خودگذشتگی کرده و برخی جزییات را نیز مورد نظارت و بررسی قرار می دهند.

بدین ترتیب، آنچه که طی مدت اخیر رخ عیان نموده و احتمالا در آینده بیش از گذشته با آن مواجه خواهیم شد، بدعتی انحرافی و براساس دستورکار اتاق عملیات های روانی صورت گرفته است که هدف نهایی آن، پنهان کردن سوءمدیریت بعضی مسئولان اجرایی و تقنینی و قضایی و انحراف افکار عمومی از مطالبه گری واقعی از این جماعت است.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
0
0
برادران خیبر آنلاین! این رهبر و ولایت فقیهی که شما تعریف کرده اید چه فرقی با یک پادشاه مشروطه دارد؟ خوب پادشاه اسپانیا هم یک مقام محترم و معزز است و در چارچوب قانون اساسی آن کشور هیچ دخالتی در امور اداری و اجرایی ندارد!
عملا شما با این تفاسیر از قانون معنای ولایت فقه و حکومت الله را از بین برده اید. اگر قرار شد هر قانون خلاف شرعی به اسم مصلحت تصویب شود و یا کار به جایی برسد که برجام به عنوان بهترین نمونه نقض قاعده نفی سبیل و پذیرش ولایت کفار بر مسلمانان پذیرفته شود دیگر چه نیازی به اسم جمهوری اسلامی هست؟

بیایید کلاه خود را قاضی کنید. یک حساب دو دو تا چارتای ساده است.
خطر مشایی از خطر برجام بیشتر نبود (...) شما هم ناگزیر توجیهات مسخره ای می تراشید که می دانم حتی حتی وجدان خودتان را هم راضی نمی کند.
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: