به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان ایلام در ادامه گفت: پیگیری و پاسخ به چگونگی و فرجام نیروگاه 1000 مگاواتی مهران در حوزه مسئولیتی شرکت توانیر است!
"خیبرآنلاین" - هنگام مرور ادبیات مربوط به سرمایه اجتماعی و توسعه به این مطلب پی می‌بریم که روابط اجتماعی فرصت‌هایی هستند برای بسیج منابعی که مشوق رشد و توسعه‌اند. سرمایه اجتماعی می‌تواند با پیوند فضای سیاسی، نقش موثری در چشم انداز توسعه در جامعه بازی کند و بین رشد اقتصادی و اعتماد اجتماعی رابطه مستقیمی برقرار نماید که موجب اعتماد متقابل بین افراد یک جامعه شود و با سهولت بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی موجب کارایی و کمک به تسریع در توسعه را فراهم آورد.

به گزارش تسنیم، آنچه روند سرمایه اجتماعی را تقویت می‌کند جلوگیری از بروز هر‌گونه ناامیدی، دلزدگی، از خود‌بیگانگی و بی‌تفاوتی اجتماعی که زمینه‌های تضعیف «اعتماد اجتماعی» را فراهم می‌کند، است که متاسفانه گاهی با وعده وعیدهای مسئولان و عدم تحقق آنها و اطلاع رسانی در مورد علت عدم اجرا، موجب خدشه بر سرمایه اجتماعی می‌شود که اینگونه وعده دهندگان بنا به حدیث شریفه از امام حسین(ع) "المَسؤولُ حُرّ حَتی یَعِد، وَ مُستَرِقُ المَسئولِ حَتی یَنجَز"؛ «انسان تا وعده نداده، آزاد است، اما وقتی وعده می‌دهد زیر بار مسؤولیت می‌رود و تا به وعده اش عمل نکند رها نمی‌شود».

حال یکی از وعده‌های داده شده و در غبار فراموشی رفته در استان ایلام «ایجاد نیروگاه هزار مگاواتی تولید برق در مهران» است که قرار بود ظرف 3 سال به نتیجه رسیده و نسبت به اشتغالزایی برای 1000 نفر را تاپایان ساخت نیروگاه در استان ایلام ایجاد و بعد از پایان پروژه حداقل 130 نفر را به صورت دائم به استخدام خود درآورد.

آنچه که علی طاووس‌نژاد مدیرعامل وقت منطقه ویژه اقتصادی مهران، از آن خبر داد تامین کامل اعتبار این پروژه توسط سرمایه گذاربه مبلغ 1 میلیارد و 500 میلیون دلار است که  بنا به گفته وی تامین این مبلغ تماما توسط شرکت سرمایه گذار تضمین شده است.

محمدرضا مروارید استاندار وقت ایلام نیز در تاریخ 13 آذر 95 در گفت و‌گو با رسانه‌ها از امضای تفاهم‌نامه ساخت نیروگاه 1000 مگاواتی برق مهران خبر داد و گفت: در سفر وزیر امور خارجه به اروپای شرقی امضای تفاهم‌نامه ساخت نیروگاه 1000 مگاواتی برق صادراتی در مهران  انجام شده است.

برای یافتن نشانی از این وعده داده شده که بنا به گفته مسئولان اعتبار آن تامین، پیمانکار آن مشخص و شرکت سرمایه‌گذار نیز تضمین اعتبار کرده و از طرفی ظرف 3 سال به بار می‌نشیند، راهی منطقه آزاد مهران که تابلویی بیش نیست، شدیم که در مراجعه «نه از تاک نشان بود و نه از تاکنشان»!

هادی شیرخانی از پاسخ درخصوص سرنوشت و فرجام پروژه 1000 مگاواتی برق مهران به این سخن اکتفا کرد: حوزه مسئولیت شرکت توزیع برق استان ایلام تا نیروگاه 500 مگاواتی است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان ایلام در ادامه گفت: پیگیری و پاسخ به چگونگی و فرجام نیروگاه 1000 مگاواتی مهران در حوزه مسئولیتی شرکت توانیر است!

هرچند پیگیری‌ها در تماس‌های مکرر با شرکت توانیر منتج به پاسخ نشد، اما آنچه عیان است این نیروگاه نه اجرا شده و نه قرار است اجرا شود؛ بلکه وعده‌ای بوده است برای اضافه کردن اوراق پرونده وعده‌های داده شده مسئولان در استان ایلام که برای تاریخ به یادگار مانده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: