به‌روز شده در: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۴۳۲۶
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
از فتنه تا ریاست خبرگان
پذیرش پیشنهاد ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از فوت غریق استخر و با توجه به شرایط خاص آن ایام، از دیگر یادگاری های تاریخی این "کارگزار باوفا" بود
"خیبرآنلاین" - آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی پس از تحمل یک سال بیماری سرطان، در سن 70 سالگی به دیار باقی شتافت؛ اما از همان دقایقی ابتدایی رحلت وی، ابعاد مختلف و بعضا ناگفته ای از زندگی این فقیه عالیقدر در حال انتشار است تا همگان بدانند نظام اسلامی چه شخصیت برجسته ای را از دست داد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، اگرچه شعار "اعتدال" را این سالها یک جماعت غربزده و سازشکار روی دست گرفته اند و با فریب و دروغ، وادادگی را اعتدال جا می زنند، اما آنچه که در اکثر پیامها و نقل قولها طی 24 ساعت اولیه پس از رحلت آیت الله هاشمی شاهرودی مطرح شده است، این است که مظهر واقعی اعتدال در میان کارگزاران و مدیران نظام، شخص وی بوده است.

اعتدال اسلامی و انقلابی، به نحوی که در همه 40 سال گذشته علیرغم حضور در مسئولیت های خطیر و بسیار مهم، اما رفتاری فراجناحی و به دور از باندبازی از خود به یادگار گذارد تا جایی که از طیف احمدی نژادی ها گرفته تا جناحین کاسب چپ و راست و اصولگرا و اصلاح طلب، همه از او با احترام یاد می کردند.

8 سال ریاست قوه قضاییه را برعهده داشت و همین به تنهایی کفایت می کند تا طیف های مختلف انواع انگ ها و تهمت ها و تخریب ها را نثارش نمایند، اما آنچه که هم اکنون روایت می شود، بسیار متفاوت از انتظارهاست.

کارگزار باوفا

رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام که از مبارزان انقلابی علیه رژیم دژخیم بعثی در عراق در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می شد، پس از صدور حکم دستگیری اش توسط صدام ملعون، به ایران آمد و از ام القرای جهان اسلام پایه گذار تشکیلات ضدبعثی و همراستا با انقلاب اسلامی شد.

فعالیت های سیاسی و مبارزاتی اما ایشان را از مجاهدت علمی باز نداشت و در این زمینه نیز درخشان ظاهر شد.

از سوی دیگر، چهره اعتدالی آیت الله هاشمی شاهرودی هرگز مانع رفتار انقلابی اش نشد و در بزنگاه های بسیار مهمی که برای کشور به وجود آمد، بارها با مجاهدت و تدبیر، به عنوان یک "کارگزار باوفا" پای کار انقلاب و امامین انقلاب ماند.

ماه های آخر حضورش در ریاست قوه قضاییه با فتنه 88 همراه بود و در آن شرایط خاص که عده ای از خواص یا خود عامل فتنه شده بودند، یا ساکت و تماشاچی، اما ریاست وقت قوه قضاییه تلاش می کرد سران فتنه و راس آن را نسبت به تبعات آنچه که مرتکب شده بودند، هوشیار کند. او از جلسه اش با هاشمی رفسنجانی و میرحسین موسوی خبر داد که طی آن، تلاش کرد با فراهم سازی امکان حضور موسوی در تلویزیون، فرصت ارایه نظرات برای او فراهم کند اما خناسانی که دور سران و راس فتنه را گرفته بودند، آن فرصت را هم هدر دادند.

آیت الله هاشمی شاهرودی در سال 93 و پس از رحلت آیت الله مهدوی کنی (رئیس فقید مجلس خبرگان) و در زمانی که هاشمی رفسنجانی عزم خود را برای حضور در ریاست مجلس خبرگان رهبری جزم کرده بود، مجاهدتی بی نظیر از خود به یادگار گذارد و در هماهنگی با نیروهای انقلابی حاضر در مجلس خبرگان، علیرغم اعلام اولیه برای کاندیداتوری ریاست مجلس اما نهایتا به نفع آیت الله یزدی انصراف داد تا با این ایثار مثالزدنی، مجلس خبرگان رهبری همچنان انقلابی باقی بماند و توطئه بدخواهان خنثی شود.

پذیرش پیشنهاد ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از فوت غریق استخر و با توجه به شرایط خاص آن ایام، از دیگر یادگاری های تاریخی این "کارگزار باوفا" بود.

عضویت در نهاد انقلابی و سرنوشت ساز شورای نگهبان قانون اساسی از دیگر مناصبی بود که وی تا پایان عمر و براساس اعتماد و حکم ولی امر مسلمین برعهده داشت.

در نهایت، ابتلا به بیماری خاص سرطان طی یک سال گذشته منجر به فاصله او از عالم سیاست شد؛ بیماری‌ای که عده ای معتقدند بر اثر ترور بیولوژیکی عارض شده است و البته در این زمینه هیچ خبر رسمی و تائیدشده ای تاکنون منتشر نشده است.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
0
0
بله. او مخالف اصلی fatf و مانع آن بود و باید حذف می شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: