به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۴۳۹۵
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۹
باید محسن رضایی با همین اقتضائات را پذیرفت و مورد نقد و حمایت قرار داد. او، فاقد ثبات موضع و عملکرد است و باید در هر برهه‌ای، انتظار موضعی عجیب از جانب رضایی را داشت
"خیبرآنلاین" - محسن رضایی در سالگرد عملیات شکست خورده ی کربلای 4 و البته همزمان با تمرکز ذهنی جامعه بر سالروز حماسه یوم الله 9 دی با انتشار توئیتی در پاسخ به یک تحلیلگر مقاطع تاریخی، موجی از حاشیه و البته حمله علیه خود و برخی دستاوردهای دفاع مقدس را پایه گذاری کرد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که فرماندهی سپاه در جنگ و سالهای پس از آن را برعهده داشت، اعلام کرد که "کربلای 4 عملیات فریب بود" و در توجیه آن نوشت "اگر کربلای 4 نبود، کربلای 5 هم نبود"!

این توئیت و پیام اینستاگرامی کافی بود تا غربگرایان سازشکار نوک هدف حملات خود را به جانب او و به ویژه برخی اقدامات مثبت رضایی طی ماههای اخیر متمرکز کرده و نوعی عملیات تخریبی انتقامجویانه را در دستور کار خود قرار دهند.

آنها از اینکه رضایی به همراه جمع دیگری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در برابر لوایح استعماری مرتبط با ننگ نامه FATF ایستاده اند و برخلاف ماجرای برجام، نگذاشتند غربگرایان به راحتی هر کاری که از دستشان بر می آید را علیه منافع ملی به کار گیرند، عصبانی هستند و منتظر فرصتی برای انتقام بودند که شخص محسن رضایی این فرصت را فراهم نمود.

اما تکلیف نیروهای انقلابی با امثال محسن رضایی چیست؟ ماله کشی براساس دستور از اتاق های خاص، حمایت یا انتقاد؟

اگر سیر عملکرد محسن رضایی طی 40 سال پس از انقلاب مورد بررسی دقیق قرار گیرد، مشخص می شود که او همیشه در تلاطم و فراز و نشیب بوده و کارنامه اش از اقدامات مثبت و همزمان اشتباهات عجیب پر شده است.

فرماندهی اش در سپاه و در بحبوحه جنگ از او "آقامحسن" ساخت اما نوع عملکردش در سالهای پایانی دفاع و لیست بلندبالا و غیرقابل باور از احتیاجات برای ادامه جنگ که تقدیم امام(ره) نمود، نام رضایی را در کنار هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی، علی اکبر ولایتی، محمدجواد ظریف، سیروس ناصری و... به عنوان متهمین درجه اول خوراندن جام زهر به امام خمینی(ره) ثبت نمود. اتهامی که البته هنوز هیچکدام از افراد فوق برای پاسخگویی به مردم پیشقدم نشده اند.

محسن رضایی پس از جنگ سپاه را به وادی سازندگی کشاند البته در اواخر دهه 70 موضوع خروجش از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حضورش در میدان سیاست به شدت بحث برانگیز شد.

رضایی در سال 84 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد و در شرایطی که به نام حضرت زهرا(س) سوگند یاد کرد که تا پایان انتخابات خواهد ماند، اما چند روز قبل از برگزاری، به یکباره کنار کشید؛ آن هم به گونه ای که تقریبا همه ی تحلیلگران سیاسی انصراف او را در حمایت از کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی قلمداد کردند.

رضایی 2 بار دیگر نیز کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد؛ سال های 88 و 92. در سال 88 ابتدا به جمع کاندیداهایی پیوست که نسبت به نتیجه ی انتخابات معترض بودند؛ اما هرچه گذشت و موضوع فتنه نمایان‌تر و جمعیت معترضان کمتر می شد، او نیز به جبهه انقلاب نزدیکتر می شد! در عین حال، پس از افتضاحات بی سابقه ی جنبش سبز در توهین به مقدسات و شکستن حرمت عزای امام حسین(ع) در روز عاشورا که منجر به طوفان مردمی 9 دی شد، رضایی نامه ای سرگشاده به رهبری نوشت و طی آن پیشنهاد وحدت با امثال میرحسین موسوی را مطرح کرد!

در سال 92 نیز کاندیدای ریاست جمهوری شد اما نوع مواضعی که اتخاذ می کرد منجر به آن شد تا سعید جلیلی در مناظرات زنده تلویزیونی خطاب به او بگوید: "حرکت بین حق و باطل معنی اش میانه روی و جلوگیری از افراط و تفریط نیست".

ناکام بزرگ ادوار ریاست جمهوری، اما همچنان به عملکرد زیگزاگی خود ادامه می داد تا جایی که در ماجرای برجام و در زمانی که جبهه انقلاب با به جان خریدن انواع هزینه ها و انگ ها و تهمت ها، پای منافع ملی و آرمان های انقلابی و توصیه های امام خامنه ای باقی ماند، اما امثال محسن رضایی مصلحت را در هموارسازی مسیر تحمیل برجام و دفاع از آن دیدند. او در آن روزهای تلخ سال 94 می گفت: "حقيقتا آقايان ظريف و صالحی و شمخانی مجاهدت بزرگی كردند و به فرجام رساندن این مذاکرات در مقابل 6 قدرت بين المللی كار ساده ای نبود"! و البته تعاریف متعدد دیگری از برجام.

اما پس از اینکه حتی برای عوام جامعه نیز مشخص شد که برجام، خسارت محض بوده است، ناگهان محسن رضایی نیز دچار چرخش موضع شد و به جمع منتقدان دلسوز آن پیوست.

نکته ی حائز اهمیت اما اینجاست که طی ماه های اخیر و در ماجرای لوایح استعماری مرتبط با FATF محسن رضایی از ابتدا محکم بر سر عدم پذیرش آن ایستاده است و تاکنون دچار خلل در این باره نشده.

حالا، رضایی بدون توجه به تبعات توئیتی که منتشر کرده، رسما اعلام نموده است که عملیات کربلای 4 شکست نبود، بلکه فریب دشمن بود! او به عنوان یک فرمانده جنگی نمی داند این سخنش چه آواری بر سر خانواده های شهدای کربلای 4 ویران می کند؟! چه کسی اجازه داده برای عملیات فریب، این همه جوان ایرانی را پرپر نموده و آن همه فضای سنگین یاس و ضعف بر کشور تحمیل شود؟!

برای فرمانده، شجاعت پذیرش شکست در یک عملیات به همان اندازه اعتبار می آورد که اعلام پیروزی در عملیاتی دیگر. اینکه پس از 30 سال همچنان از پذیرش شکست واهمه وجود داشته باشد، نشان دهنده سوءمدیریت در عرصه های مختلف است.

به هرحال، مجموعه موضوعاتی که به صورت مختصر به آن پرداخته شد، نشان می دهد که باید محسن رضایی با همین اقتضائات را پذیرفت و مورد نقد و حمایت قرار داد. او، فاقد ثبات موضع و عملکرد است و باید در هر برهه ای، انتظار موضعی عجیب از جانب رضایی را داشت.

در زمزمه های چند روز اخیر، از محسن رضایی به عنوان یکی از گزینه های ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام نام برده می شد، که با بی تدبیری اخیر، برای همیشه بر این نام قلم قرمز کشیده شد. حالا، بسیاری اعتقاد دارند اگر مناصب رسمی کمتری در اختیار محسن رضایی باشد، هم برای او و هم برای انقلاب مفیدتر خواهد بود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
0
0
"حالا، بسیاری اعتقاد دارند اگر مناصب رسمی کمتری در اختیار محسن رضایی باشد، هم برای او و هم برای انقلاب مفیدتر خواهد بود."
زدی تو خال.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
0
0
سایت شما به نسبت سایت های دیگر مستقل تر و حقگو تر است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: