به‌روز شده در: ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
فیلمی که در پایان‌اش وعده نابودی رژیم صهیونیستی را می‌دهد و سربازان ایرانی سنگر گرفته پشت مرزهای اسرائیل را به تصویر می‌کشد، در زمان مدیریت فعلی در هر هیأت انتخابی مردود خواهد بود.
"خیبرآنلاین" - فیلم «منطقه پرواز ممنوع» امیرداسارگر و تهیه‌کنندگی حامد مروت نژاد با اعلام بخش نگاه نو، مشخص شد که از میان لیست فیلم‌های نگاه نو جشنواره، کنار گذاشته شده است. مشرق چندی قبل در گزارش‌هایی نسبت به برخی تحرکات در جشنواره فجر هشدار داده بود.

نخستین عکس از هادی حجازی فر در «منطقه پرواز ممنوع»

به گزارش مشرق، نکته جالب اینجاست که به غیر از یکی از فیلم‌ها با عنوان «دیدن این فیلم جرم است» به کارگردانی رضا زهتابچیان و تهیه کنندگی محمد حمزه‌زاده، سایر آثار انتخاب شده هیچ ارتباطی به انقلاب، زمینه‌های سیاسی – اجتماعی انقلاب و مفهوم فجر که عنوان جشنواره است، ندارد. قطعاً این فیلم هم در بخش نگاه نو اگر پشتوانه‌ای مثل حمزه‌زاده نداشت از لیست انتخاب بخش نگاه نو حذف می‌شد.

به هر حال در شرایط کنونی محمد حمزه‌زاده به عنوان رئیس سازمان سینمای حوزه هنری نقش مؤثری در مناسبات اکران دارد و نمی‌توانستند فیلم را نپذیرند. در واقع مناسبات اکران در چیدمان و انتخاب فیلم‌های بخش مسابقه و حتی جوایز نقش تعیین کننده و به سزایی دارد. به همین دلیل هر سال یک نفر از کمپانی فیلمیران یا در لیست هیئت انتخاب است یا در لیست هیئت داوران و تهیه کنندگان انقلابی غیر وابسته قطعاً در این بازی فجر جایی نخواهند داشت.

اما نکته دومی که در مورد حذف فیلم «منطقه پرواز ممنوع» می‌توان مطرح کرد، این است که محتوای فیلم درباره جاسوسان محیط زیستی است. موضوع کاملاً به روزی که یک پرونده امنیتی قطور است و برای نخستین بار در موردش فیلم ساخته شده است.

حالا می‌توانیم اظهار نظرهای بهروز افخمی را درباره ناداوری درباره ماجرای نیمروز و دو تابعیتی بودن سینماگران و ترس‌ها و گرایشات فکری آنان را بررسی کنیم. چه دلیلی دارد که فیلم‌هایی از این دست، توسط هیئت داوران و هیئت انتخاب با یک پافشاری سیاسی به ظاهر سینمایی کنار گذاشته می‌شود؟

ممکن است برای فرار از پاسخگویی پشت گزینه‌هایی مثل انتخاب هیئت داوران پنهان شوند و یا اشکال و ایراد سینمایی یا تمام نشدن موارد فنی فیلم را بهانه کنند. در لیست منتخب بخش نگاه نو جشنواره فیلمی وجود دارد که همچنان در حال فیلمبرداری است و بسیاری از بهانه‌ها برای حذف «منطقه ممنوعه» که پشت هیئت انتخاب قرار گرفته، پذیرفتنی نخواهد بود.

به هر حال فیلمی که در پایان‌اش وعده نابودی رژیم صهیونیستی را می‌دهد و سربازان ایرانی را سنگر گرفته پشت مرزهای اسرائیل را به تصویر می‌کشد، با مدیریت فعلی و در هر هیأت انتخابی، مردود خواهد بود، این حذف، هزینه و تاوان سختی برای جشنواره سی و هفتم فیلم فجر خواهد داشت، چرا که فیلمی با موضوع جاسوسی عوامل صهیونیست‌ها از ایران در پوشش فعالان محیط زیست، از جشنواره - صرفاً زینت داده‌شده با عنوان فجر- کنار گذاشته می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: