به‌روز شده در: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
ادعای تقلب که منشاء فتنه سال ۸۸ شد در کشور خسارت‌های بسیاری به جای گذاشت، موضوعی که توسط اصلاح طلبان مطرح شد و لیدر این جریان هیچگاه آنرا تکذیب نکرد.
"خیبرآنلاین" - این روزها با توجه به گرامی داشت حماسه روز « 9 دیماه»، بازخوانی وقایع فتنه سال 88 از نظر بسیاری از کارشناسان سیاسی و افکارعمومی می گذرد. اتفاقات و حوادثی در این سال در کشور رخ داد که تبعات و نتایج آن هنوز در زندگی تک تک ایرانیان ملموس و نمایان است. مشخص است که فتنه این سال با ادعای تقلب از سوی برخی از گروه‌های سیاسی آغاز شد. موضوعی که به تازگی «محمدرضا خاتمی» برادر رئیس دولت اصلاحات و یکی از اصلاح طلبان مشارکتی، حزبی که در کانون تصمیم گیری‌های رادیکال این جریان سیاسی قرار داشت، دوباره مطرح شد و وی در اینباره گفت: « ما معتقد نیستیم که در پای صندوق های رای و شمارش آنها در این سطح تقلب شده است، در ستاد انتخاباتی وزارت کشور اتفاقاتی افتاده است.»

اصلی‌ترین ضربه خاتمی به مردم که نباید فراموش کرد

به گزارش جهان نیوز، این فعال اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که نحوه تقلب در ستاد انتخاباتی وزارت کشور را چگونه تشریح می کنید، گفت: «همه صندوق ها جمع شده و ۸ میلیون رای به آن اضافه شده است.»

البته بعد از این ادعا، وی توسط نهادهای قضایی احضار شد تا مستندات و مدارک خود را درباره این موضوع ارائه دهد. اما اخبار شنیده شده نشان می‌هد که خاتمی نتوانسته برای ادعایش سند و مدرکی ارائه دهد. البته به نظر می رسد قوه قضائیه بایستی با تمرکز و حساسیت بیشتری نسبت به این اینگونه اظهارات اقدام کند تا در فضای سیاسی کشور شاهد سخنان بی پایه و اساس نباشیم.

رهبر معظم انقلاب درهمان زمان نیز سئوالی اساسی درباره زمینه فتنه یعنی ادعای تقلب مطرح کردند که اصلاح طلبان پاسخ شفافی به این موضوع ندادند. سئوال اساسی  که رهبر انقلاب مطرح کردند، این بود «شما از کجا فهمیدید که در انتخاب تقلب شده است؟ چه دلیلی اقامه شد، خب این شد منشاء حرف‌های بعدی».

در همین راستا یک دور باطل دیده می شود که کشور را تا به مرز مشکلات مختلف برد و خسارتی عظیم به کشور زد. رئیس دولت اصلاحات که در سال 88 در ابتدا خود را کاندیدا اعلام کرد و به نفع یکی از کاندیداهای اصلی که بعدها یکی از سران فتنه شد، کنار رفت بعد از انتخابات و ادعای تقلب سکوت پیشه کرد و اطرافیان و اعضای جریانی که وی لیدری آنرا برعهده داشت به میانه میدان آمدند و به مانند محمدرضا خاتمی، برادر رئیس دولت اصلاحات مدعی تقلب در انتخابات شدند.

برخی از فعالان رسانه‌ای که دیداری غیررسانه‌ای با رئیس دولت اصلاحات داشتند از قول وی نقل کرده اند که وی تقلب در انتخابات را قبول نداشته و حتی به یکی از کاندیداهایی که شدیدا ادعای تقلب داشته بیان کرده که شما پیروز نشدید به این دلیل که تنها سه ماه است تبلیغات انتخاباتی را شروع کرده‌اید. اما خاتمی هیچگاه در تریبون عمومی حاضر نشد این موارد را به زبان بیاورد.

 «الهه کولایی» فعال زن اصلاح طلب و از نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم اخیرا در گفتگویی تصویری بیان کرده است که «حوادث سال 88 با انقلاب های رنگی قابل مقایسه بود و در این اتفاقات دشمن خارجی دخالت داشت». با این تفاسیر دشمن ابتدا در پی موج سواری برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران با الگوگیری از انقلابات رنگی بود اما بعد از خروش ملت ایران در 9 دیماه تصمیم بر این شد که برانداز نرم را با فشار اقتصادی بر پایه تحریم‌ها پیش ببرند.

از مجموعه خسارتی که فتنه سال 88 به کشور زد اگر از موضوع اخلال امنیتی و تخریب اموال عمومی بگذریم، مسئله تحریم‌های به اصطلاح فلج کننده آمریکا مطرح است. شاهد و سند این موضوع ایمیلی بود که از هیلاری کلینتون منتشر شد. این ایمیل را «سیدنی بلومنثال»، از نزدیکان «هیلاری کلینتون» و یکی از نفرات دخیل در شکل‌دهی به تصمیمات او به تاریخ 17 فوریه سال 2010 برابر با چهارشنبه 28 بهمن‌ماه سال 1388 برای وی ارسال کرده است. در همین ایمیل  بلومنثال به هیلاری کلینتون در زمان فتنه سال 1388 به وی توصیه کرد همزمان با تحریم و دیپلماسی مخالفان داخلی ایران را تقویت کند.

در تمام این مدت رئیس دولت اصلاحات که حامی یکی از کاندیدای مدعی تقلب بود سکوت حمایت آمیزی از فتنه گران داشت. در ادامه دولت دهم به پایان رسید و انتخابات دولت یازدهم آغاز شد و بازهم محمد خاتمی به عنوان حامی یکی از کاندیداهای مطرح انتخابات یعنی «حسن روحانی» پا به عرصه گذاشت. در همین زمان موضوع مذاکره با آمریکا از سوی همین کاندیدا با کلید واژه گفتگو با «کدخدا» مطرح شد. کشور در این 4 سال با نظریه درهای باز و تعامل با جهان اداره شد. حاصل این چهار سال نیز برجامی بود که قصد داشت تحریم‌های زنجیره‌ای که دولت باراک اوباما علیه ایران اعمال کرده است را برچیند.

موضوعی که ادعا می شد با این توافق سد تحریم‌ها شکسته می شود. اما در آن زمان نیز تحریم‌ها به قول دیپلمات های هسته‌ای روی کاغذ برداشته شد و به طور مداوم با تحریم‌های موازی، آمریکایی ها تحریم‌های برجام را پوشش می دادند تا خللی در سد تحریم‌ها ایجاد نشود. در دور دوم ریاست جمهوری حسن روحانی نیز رئیس دولت اصلاحات با کلید واژه «تکرار می کنم» به حمایت از وی پرداخت و روحانی نیز در کمپین‌ تبلیغاتی خود در شهر یزد از وی به عنوان برادر عزیز خود یاد کرد. اما در همین دوره «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا که در زمان کاندیداتوری خود وعده «پاره کردن برجام» را داده بود به نوعی به این موضوع عمل و فرمان خروج این کشور از برجام را صادر کرد.

در حال حاضر با خروج آمریکا از برجام دولت روحانی امیدوار به وعده اروپایی‌هاست که کانال فی مابین راه اندازی شود و خللی که آمریکا در برجام ایجاد کرده است را جبران کند اما هفت ما از این قول و قرارها می گذرد و آمریکا دو روز زودتر از 13 آبان از برجام خارج شد اما هنوز خبری از راه انداز کانال مالی ایران و اروپا نیست.

به هر جهت موضوع اصلی در این روندی که بازخوانی شد خسارت‌هایی است که جریان سیاسی تحت مدیریت رئیس دولت اصلاحات بر کشور وارد کرد. متاسفانه این روند مضمحل کنند از زمان فتنه سال 88 تا به امروز یک نوع تفکری را در کشور بوجود آورده است که همواره با ملتهب کردن کشور سعی می کند نیازهای روزمره مردم را به خواسته‎های سیاسی یک جناح پیوند بزند که متاسفانه طی این طریق جز خسارت بر کشور بار و ثمری نداشته است.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
0
0
اگر امریکا با دولت ایران جنگ زرگری نکند به چه بهانه ای جیره مردم را بکاهند ؟ یک جناح از انقلاب بهانه برای امریکا میتراشد جناح دیگر برای رفع خطر باج دوبله سوبله به امریکا می‌پردازد،مسئله مهم امروز برجام نیست انرژی هسته ای تمام شد برجان خیارتش را زد ورفت آب رفته به جوی بازنمیگردد، پانصد هزار میلیارد تومان هم سر برجام نقدا به غرب دادیم که نتیجه تورمی آنرا سال 97 رنج کشیدیم،رنج فراتر از تجربه است،مسئله پیشرو برای ملت ایران مسئله نافرمانی مدنی است مثلا بی حجابی یواشکی، شما بی حجابی میخواهید آنرا قانونی کنید چرا یواشکی؟کارکرد نافرمانی مدنی اینست که بهانه به دولت وقت(حالا هر رژیم وسیستمی که سر باشد) میدهد تا آزادی های مردم را محدودتر کرده واعمال دیسیپلین تشدید گردد یعنی این نافرمانی مدنی منجر به بهانه تراشی دولت برای افزایش دیسیپلین خواهد شد موارد بسیاری از نافرمانی های مدنی جز بی حجابی یواشکی در کشور در شرف وقوع است که تماما توسط پروژه ققنوس (...) در فازهای پایانی تست قرار دارند وبه زودی به مرحله اجرا خواهد رسید بخشی از رقم پانصد هزار میلیارد تومانی که ایران به طور غیر رسمی پای برجام در قبال 170میلیارد دلار در سال 97 به امریکا داده خرج همین مسئله شده،پس اگر میخواهید از بغال اخاذی کنید اول یک نفر را به جانش بیندازید عکس العمل بغال بهانه اخاذی شما میشود دقیقا امریکا با انقلاب اسلامی همین برنامه را ملت ما پیاده کرده وپسر همان شاه (...) را مأمور خیانت به ملت با اجرای پروژه نافرمانی مدنی ساخته، هدف نهایی پروژه ققنوس اینست که اصلاحطلبان نظام با سوزاندن نظام تولد جدیدی داشته باشند در تولد جدید دیسیپلن بسیار بیشتر بوده و آزادیها در صورت موفقیت پروژه ققنوس که یکی از فاکتورهای آن نافرمانی مدنی است، کمتر خواهد شد این تولد جدید اصلاحات در صورت موفقیت برنامه" "نافرمانی مدنی" "، آشیانه(ایران) را نابود خواهد کرد ققنوس این قسمت را در نظر نگرفته،مرگ بر امریکا
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: