به‌روز شده در: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
سال ۹۲ وقتی آمدید امضا کردید چه گفتید؟ گفتید می‌خواهیم گفتگوهایی را شروع کنیم که به طور جامع تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای، شورای امنیت، چندجانبه و ملی که مربوط به آمریکا است، را برداریم. بعد حالا به صراحت بیان می‌کنید که اولویت ما این نبود؟!
"خیبرآنلاین" - نماینده امام خامنه ای در شورای عالی امنیت ملی کشور در آئین بزرگداشت ۹ دی در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به ایراد نکات مهمی پیرامون مسائل کشور پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، دکتر سعید جلیلی با بیان اینکه گردهمایی ۹ دی برای یادآوری و تذکر است، اظهار داشت: این یادبود برای آن است تا بتوانیم در ادامه حیات فردی، اجتماعی و سیاسی در سطح بزرگ یک ملت، با قوت این حیات را ادامه داد و این مربوط به تجارب و حافظه یک ملت است؛ البته بدان معنی نیست که فتنه‌های جدیدی بروز نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه غبارها برخی اوقات مانع از حرکت می‌شود، افزود: ما در مسیر ۴۰ ساله انقلاب موانع جدی داشته‌ایم و این طبیعی است که هر حرکت حق طلبانه که شکل می‌گیرد، قطعاً موانعی خواهد داشت و این سخن قرآن است.

جلیلی افزود: شیاطین در برابر تمام حرکت‌های خوب می‌ایستند و در انقلاب ما نیز این جریان دیده‌شده؛ از ترور و فشار سیاسی تا جنگ تحمیلی و امروز نیز دشمنان ما به‌صراحت اعتراف می‌کنند که هر کاری توانستند، کرده‌اند و اگر کاری انجام نداده‌اند نیز قادر به انجام آن نبوده‌اند.

دبیر سابق شورای امنیت ملی خاطرنشان کرد: ترامپ امروز می‌گوید ۷ هزار میلیارد دلار هزینه کردیم و کسی در عراق به استقبال ما نیامد و یا رئیس‌جمهور سابق آمریکا هنگام رفتنش گفت که در ۵ سال حضور در سوریه موفق نشدیم، چون ایران مانع ما بود و این اعتراف صریح و رسمی آنها است.

وی خاطرنشان کرد: آنها راهبردهای مشخصی را در قبال ایران دنبال کرده‌اند همچون «مهار 2گانه» یا «تغییر رفتار» و این را رسماً عنوان و اعمال کرده‌اند و سؤالی که وجود دارد این است که چرا با وجود این هزینه، جواب نگرفته‌اند؟ آنها می‌گویند پیش‌ از این در دنیا فعال مایشاء بودیم و هر کاری اراده می‌کردیم، انجام می‌دادیم اما حالا اینگونه نیست.

جلیلی با اشاره به پرچمداری نظام اسلامی در جهان امروز، افزود: آنها نگرانی‌شان این است که پدیده‌ای در جهان شکل‌گرفته که نه‌تنها مقاومت نمی کند بلکه پیشرفت می‌کند و تکثیر نیز می‌شود.

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشور در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: در معاهده پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای (NPT) می گویند که هیچ کشوری به جز 5 کشور، مابقی نباید سلاح کشتار جمعی داشته باشند.

جلیلی افزود: وقتی می‌گوییم چرا نظام سلطه این مناسبات ناعادلانه را شکل داده و چرا چند کشور امتیاز وتو داشته باشند، منطق قدیم استکبار می‌گوید چون زور ما بیشتر است و حالا ملتی میگوید نه! و می‌خواهد در برابر این زور و منطق اشتباه بایستد. او می خواهد در این نرم افزار اخلال ایجاد کند.

وی ادامه داد: آنها با ما مذاکره می‌کنند و وقیحانه می‌گویند برد شما تا جایی است که به برد من لطمه نخورد؛ چرا؟ چه کسی می تواند یک ملت را از حق مشروع خود منع کند؟ در کدام نرم افزار انقلاب اسلامی چنین چیزی پذیرفته است؟

جلیلی افزود: اینکه مطرح می‌شود از ۱۰۰ حق انصراف دهید که ۲۳ حق آن در حوزه تحقیق و توسعه است، از سوی همین‌ها که مدعی علم و توسعه هستند، مطرح‌شده و مدارک آن موجود است؛ حق‌هایی که برجام از کشور گرفت. اینها را در دانشگاه باید مطالعه کرد، اینها غبارهایی است که بلند می شود.

وی خاطر نشان کرد: اگر این غبارها برطرف نشود و روشن شدن آن مطالبه نگردد، آن وقت عده ای می خواهند کف بزنند که برجام ۲ شکل بگیرد؛ ابتدا برجام یک را حساب بدهید بعد برای برجام ۲ کف بزنید!

وی خاطرنشان کرد: خود آنان به‌صراحت می‌گویند ایران تمام تعهدات را در برجام انجام داد حتی بیشتر از آن؛ آژانس اعلام کرد که ما گفتیم ۱۳۰ تن آب سنگین یا ۳۰۰ کیلو مواد داشته باشید، اما ایران به کمتر از این هم راضی شد.

جلیلی تصریح کرد: تجربه برجام چه شد؟ عده‌ای گفتند گفت‌وگو کنیم تا مشکلات را حل کنیم و همه گفت‌وگوها انجام شد؛ آیا طرف مقابل به گفت‌وگو متعهد بود؟ از حقی از خود کوتاه آمد؟ او کلاً از برجام خارج شد و حالا می‌گوید فشارها را می‌خواهم بیشتر هم کنم!

دبیر سابق شورای امنیت ملی با بیان اینکه تجربه برجام و حافظه تاریخی، سرمایه امروز ملت است، افزود: آیا نباید این سرمایه را حفظ کرد که دیگر دچار چنین مسیری نشویم؟ آیا همه اینها برای این بود که آخرش بگوییم آمریکا سقوط اخلاقی کرد؟ اینکه یعنی ۶۵ سال از ملت عقب بودن؛ چرا که ملت ۶۵ سال پیش و در سال ۳۲ سقوط اخلاقی آمریکا را فهمید.

جلیلی در ادامه گفت: عده‌ای گفتند ما اصلا اولویتمان از مذاکره برداشتن تحریم ها نبود و ما دنبال چیز دیگری بودیم! به همین صراحت! این توافق ژنو خودتان است؛ سال ۹۲ وقتی آمدید امضا کردید چه گفتید؟ گفتید می خواهیم گفتگوهایی را شروع کنیم که به طور جامع  تحریم های مرتبط با هسته‌ای، شورای امنیت، چندجانبه و ملی که مربوط به آمریکا است، را برداریم. بعد حالا به صراحت بیان می کنید که اولویت ما این نبود؟!

وی خاطرنشان کرد: چه کسی شعار می‌داد هم سانتریفیوژ باید بچرخد هم چرخ کارخانه ها؟ چه کسی سال گذشته باز شعار داد که اگر ما بمانیم می توانیم بقیه تحریم ها را نیز برداریم؟ آیا باید به همین سادگی حافظه ملت را پاک کنیم؟ بعد می گویید می خواستیم حق هسته‌ای ملت را تثبیت کنیم؟ آیا حق هسته‌ای ملت با ریختن بتن در تأسیسات او تثبیت می شود؟ از ۱۰۰ حق او انصراف بدهید، حقوق دیگر او تثبیت می شود؟ ۱۳ هزار سانتریفیوژ را بردارید، ۱۰ هزار کیلو مواد هسته‌ای که ۱۰ سال برای آن زحمت کشیده شده، را از کشور خارج کنید، آیا این اسمش می‌شود تثبیت؟ و بعد بگویید ما همچنین قولی نداده بودیم؟

جلیلی با بیان اینکه بحث ما فردی نیست، افزود: ؛ بحث ما این است که نگذاریم با پوشانده شدن واقعیت ها و مسائل اصلی، عده‌ای یک آلزایمر سیاسی را به ملت تحمیل کنند. اگر می‌گویید آمریکا سقوط اخلاقی کرده، ملت ما نشان داده که همین آمریکا را می‌توان با مقاومت سر جای خود نشاند به‌طوری‌که اعتراف کند ۷ هزار میلیارد دلار خرج کردم و نتیجه نگرفتم.

دبیر سابق شورای امنیت ملی همچنین نیز گفت: اگر مسیر های موفق را خوب شناسایی نکنیم و اجازه بدهیم مسیرهای ناموفق را با تحریف به شکل دیگر نشان بدهند، یعنی به ملتی هزینه های مضاعف بخواهد تحمیل بشود.

عضو تشخیص مصلحت نظام با طرح این پرسش که امروز برخی می‌گویند فتنه جدید چیست و چگونه فضا ممکن است غبارآلود شود و ما مقابل آن باید چه اقدامی کنیم، افزود: یکی از حرکت‌های اصلی دشمن این است که اگر نمی‌تواند جلوی این حرکت را بگیرد و یا او را براندازی کند، حداقل آن را بپوشاند و در این راستا با کمک رسانه‌های خود، حرکتی را راه می‌اندازد که در این ۴۰ سال موفقیتی در کشور نبوده و آن را تبدیل به یک باور عمومی می‌کند تا حتی افراد نتوانند در دفاع از انقلاب سخن‌ گویند.

جلیلی ادامه داد: آیا حدود ۲۵۰ شبکه ماهواره‌ای بر فضای ایران برای پُرکردن اوقات فراغت مردم ایران است؟ آنان که ایران را تروریست می‌دانند و به دنبال تحریم های فلج کننده هستند. مسئله این است که می‌فهمند که اگر موفقیتی شکل‌گرفته، حاصل نرم‌افزار انقلاب اسلامی است و باید در این نرم‌افزار اختلال ایجاد کنند، نرم‌افزاری که از جنس مارکسیسم نیست که شجره خبیثه‌ای باشد و چند صباحی بیاید و برود.

وی تصریح کرد: دشمن می‌گوید ۵ قرن تمدن من رقیب نداشته و امروز یک تمدن جدید بروز کرده که قابلیت‌های بسیاری دارد، پس نباید گذاشت دیده ‌شود و خود را نشان دهد.

دبیر سابق شورای امنیت ملی ادامه داد: فتنه ۸۸ نیز همین بود؛ او که ادعای دموکراسی می کرد دید که یک نمونه‌ای از مردمسالاری وجود دارد که نمی گذارد آرای مردم وتو شود، هم در آن رقابت وجود دارد و هم مشارکت؛ همان کسانی که به اسم جمهوریت علیه اسلامیت پنجه می‌کشیدند، پس‌ از آن علیه جمهوریت بلند شدند. همین کسانی که امروز با مستبدترین حکومت های منطقه متحد هستند، اشک تمساح می ریختند و از بعضی اسم می بردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: موفقیت های 40 ساله‌ای که آنها سعی در پوشاندن آن دارند، باید نشان داده شود. افزایش ۲۳ سال امید به زندگی در ایران پس از انقلاب مستند به مواردی که سازمان‌های خود آنها مانند WHO اعلام می‌کنند یا اینکه ایران در موارد دیگر جزو ۱۰ کشور اول جهان شده، همگی پیشرفت است؛ البته انقلاب به قله‌ها نگاه می‌کند و به حداقل راضی نمی‌شود.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که اجازه ندهیم دشمن کیلومتر دستاوردهای انقلاب را صفر کند، لذا نباید متوقف شد و سرعت را باید بیشتر و ایرادها را برطرف کرد که امروز اتفاقاً یکی از موضوعات اصلی همین است و برخی با تغییر نگاه سعی در این دارند که مسائل اصلی را به مسائل فرعی تبدیل کنند و توان ملی را در آنها صرف کنند. قبلا نیز گفته ام که می خواهند مسائل زرد و حاشیه‌ای را به جای مشکلات اصلی جامعه عنوان کنند تا از آنها غفلت شود. یک دفعه با یک موضوع دست چندم یا کاذب، دانشگاه و دانشجو و یا فضای رسانه‌ای ما درگیر آن شود؛ این همان غبارآلودکردن فضاست. نباید اجازه بدهیم غبارهایی بلند شود که از یک طرف موفقیت های شما پوشانده شود. اگر فتنه ای در کشور همچون سال ۸۸ ایجاد شود، فتنه پیش رو فتنه زرد است.

دبیر سابق شورای امنیت ملی همچنین گفت: آنها در مقطعی بحث فروپاشی کشور را مطرح می‌کردند؛ خب اگر ایران ضعیف بود، پس چرا اینقدر عربده‌کشی می‌کردند؟ اینقدر نیروهای مختلف را بسیج می کردند؟

جلیلی افزود: در نظام سلطه‌ای که آنان درست کرده‌اند، پدیده‌ای به نام ایران ایستاده و مقاومت کرده و یکی گفته پادشاه لخت است و فعال مایشاء نیست، اما آنان سعی می‌کنند آنچه این موفقیت را شکل داده، مختل کرده و آن نرم‌افزار انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: آنها می‌فهمند آنچه این موفقیت‌ها را شکل داده، اسلام ناب است، پس اسلام آمریکایی را جلو می‌کشند و می‌خواهند ما را از اصل مبارزه منصرف یا منحرف کنند؛ نمونه آن نیز نسخه‌های بدلی از اسلام در سال‌های اخیر بود.

جلیلی پس از ایراد سخنرانی به گفتگو با دانشجویان و پاسخ به سوالات آنها پرداخت.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
0
0
درد واقعی کشور ما امثال خود شما بودند آقای جلیلی. به خدا هیچ انتظاری
از امثال روحانی و لاریجانی نبود. اما شما بودید که به عنوان یک حزب اللهی و
بسیجی رفتید و پای میز مذاکره با 5+1 نشستید و حق این کشورهای زورگو را
برای دخالت در یک مساله داخلی ایران به رسمیت شناختید و بر تمام شعار های
انقلاب اسلامی و بلکه بر شرف انسانی خط بطان کشیدید.
مذاکره زمانی معنی دارد که بین دو طرف برای شیء ثالث باشد. اما اگر با
همسایه مذاکره کنید که رنگ ماشین خودتان را تعیین کنی این دیگر مذاکره
نیست. امضای سند بردگی است.
از شما می پرسم، حتی اگر مذاکرات زمان شما جواب داده بود و مثلا آمریکا
نه تنها غنی سازی در ایران را به رسمیت شناخته بود که تازه خودش هم به ما
تاسیسات هسته ای می داد به کجا می رسیدیم؟
می رسیدیم به سال 57! به همان نقطه ای که با محمد رضا پهلوی بودیم.

کاری که شما کردید دقیقا شبیه کاری بود که یاسر عرفات کرد. عرفات به
عنوان چهره انقلابی اصل وجود اسراییل را به رسمیت شناخت و سپس خیال کرد
باید برای بازگشت آوارگان یا قدس شرقی چانه بزند و مقاومت کند! شما هم
اصل هژمونی نظام سلطه را به رسمیت شناهتید و بعد در قضیه عنی سازی به
خیال خودتان مقاومت کردید!
حال آنکه هدف ما از روز اول انقلاب استقلال بود نه عنی سازی. غنی سازی را
می خواستیم که روی پای خود بایستیم و راه را بر زیاده خواهی اجنبی
ببندیم. چه شد که کارمان به آفتابه خرج لحیم کشید و پذیرفتیم که برای غنی
سازی باید با همان قدرتهای بزرگ مذاکره کنید؟
فرق شما با ظریف فرق عرفات با ابومازن است.
پس بیهوده ادای انقلابی را در نیاورید و به حضرات پا منبریهایتان هم
بگویید که اساسا دیپلمات انقلابی وجود خارجی ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
0
0
اضافه می کنم که متاسفانه آقای جلیلی فردی بشدت انتقاد ناپذیر است
و طرفدارانش از این نظر از خود او بدترند. نه سایتهای متعدد جبهه پایداری و
نه رجانیوز و نه سایت حیات طیبه جلیلی هیج کدام حاضر به درج هیچ انتقادی
از جلیلی نیستند چون نمی خواهند نقاب انقلابی گری از چهره این دیپلمات
بیفتد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: