به‌روز شده در: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
نحوه تصمیم‌گیری در FATF مبتنی بر اجماع مؤثر است. یعنی تنها در صورتی نام ایران از لیست سیاه FATF خارج می‌شود که حداکثر یک مخالف داشته باشد. نگاهی به ترکیب اعضای FATF که امریکا و انگلیس و فرانسه و شواری همکاری خلیج فارس از جمله آنهاست، نشان می‌دهد هیچ امیدی به خارج شدن نام ایران از لیست سیاه FATF وجود ندارد. پذیرفته شدن عضویت رژیم صهیونیستی در FATF نیز آب پاکی را روی دست همه کسانی ریخت که اندک امیدی به این نهاد بین‌الدولی داشته‌اند
"خیبرآنلاین" - چندی پیش رئیس‌جمهور در دیدار با وزیر، معاونان و مدیران وزارت مسکن و شهرسازی، مطالبه به حقی را بیان کرد که لازم است کارشناسان اقتصاد سیاسی پاسخی در خور به این مطالبه ایشان بدهند.

به گزارش بسیج، روحانی در این دیدار خطاب به منتقدین برجام و FATF با تأکید بر این که بدون همکاری با بانک‌های خارجی هزینه‌ها ۲۰ درصد گران‌تر و با وجود همکاری هزینه‌ها کاهش می‌یابد، گفت: «اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آن چقدر سود دارد و نبودنش چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد. مگر می‌شود در دنیای امروز با بانک‌های جهان همکاری نداشت؟» وی همچنین تأکید کرد: «اداره کشور با مردم است و باید برای آن از مردم سؤال شود. باید هزینه کار‌ها به مردم گفته شود که اگر کاری انجام گرفت یا نگرفت، چه تسهیلات و هزینه‌هایی برای مردم به دنبال دارد»

در هر تصمیم عقلایی، لازم است هزینه‌ها و فرصت‌های آن تصمیم در کنار هم ارزیابی شود و اگر فرصت‌ها و مزایای آن تصمیم بیش از هزینه‌های آن بود، به آن کار اقدام شود؛ بنابراین لازم است بدون پیشداوری‌های سیاسی و با نگاه کاملاً کارشناسانه، هزینه‌ها و فرصت‌های همکاری با FATF برای تصمیم‌گیرندگان و عموم مردم روشن شود تا تصمیمی عاقلانه در این باره گرفته شود.

از تحلیل ماهیت، ساختار، اعضا و پیشینه فعالیت‌های گروه اقدام ویژه مالی (FATF) می‌توان دریافت که همکاری با FATF و اجرای کامل برنامه اقدام (اکشن پلن) هزینه‌های زیر را برای ایران ایجاد خواهد کرد:
۱) متعهدشدن بانک‌های داخلی به اعمال تحریم‌ها علیه اشخاص و نهاد‌های تحریمی در داخل کشور که از آن تعبیر به «خودتحریمی» می‌شود.
۲) دستیابی آمریکا به اطلاعات مالی اشخاص و نهاد‌های ایرانی؛ افشای این اطلاعات عملاً موجب می‌گردد آمریکا در اعمال تحریم‌های جدید، با چشمی باز عمل کند و امکان دورزدن تحریم را از ایران بگیرد.
۳) به دلیل این که دورزدن تحریم‌ها از نظر FATF مصداق پولشویی است، به موجب کنوانسیون پالرمو، ایران متعهد می‌شود که با این اشخاص و نهاد‌ها برخورد کند؛ بنابراین اصرار روحانی به لزوم همکاری با FATF در تعارض آشکار با این سخن ایشان است که گفته بود: «با افتخار هر تحریم غیرقانونی را دور می‌زنیم»!
۴) به دلیل شفافیت مالی ایجادشده، راه بهانه‌جویی‌های بیشتر علیه ایران برای امریکا باز خواهد شد تا با اتهامات دیگری، فشار به ایران را افزایش دهد.

با این حال جریان سیاسی موافق همکاری بی قید و شرط ایران با FATF معتقد است اجرای کامل برنامه اقدام از سوی ایران و خروج نام ایران از لیست سیاه FATF موانع همکاری بانک‌های خارجی را با ایران برخواهد داشت و هزینه‌هایی که امروز به دلیل تحریم‌های بانکی متوجه اقتصاد کشور می‌شود، از میان خواهد رفت.

به نظر می‌رسد این تصور بیش از آن که منشأ فنی و کارشناسی داشته باشد، برخاسته از اهداف سیاسی است. توجه به 2 نکته زیر سستی این استدلال را روشن می‌کند:
نکته اول این که نحوه تصمیم‌گیری در FATF مبتنی بر اجماع مؤثر است. یعنی تنها در صورتی نام ایران از لیست سیاه FATF خارج می‌شود که حداکثر یک مخالف داشته باشد. نگاهی به ترکیب اعضای FATF که امریکا و انگلیس و فرانسه و شواری همکاری خلیج فارس از جمله آنهاست، نشان می‌دهد هیچ امیدی به خارج شدن نام ایران از لیست سیاه FATF وجود ندارد. پذیرفته شدن عضویت رژیم صهیونیستی در FATF نیز آب پاکی را روی دست همه کسانی ریخت که اندک امیدی به این نهاد بین‌الدولی داشته‌اند.

اما نکته دوم این که حتی با فرض خارج شدن نام ایران از لیست سیاه FATF باز هم به دلیل شفافیت مالی تراکنش‌های بانکی ایران در مقابل طرف‌های خارجی و امکان رصد کامل این مبادلات، تحریم‌های ثانویه امریکا مؤثرتر از قبل گشته و امکان دورزدن آنها مشکل‌تر خواهد شد. جریمه‌های سنگین آمریکا در کنار این شفافیت مالی موجب می‌شود بانک‌های خارجی بیش از گذشته از همکاری با ایران هراس داشته باشند و در عمل، نه تنها همکاریِ مورد انتظار شکل نمی‌گیرد، بلکه با بالارفتن ریسک همکاری با ایران، هزینه‌های بیشتری به کشور تحمیل خواهد شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: