به‌روز شده در: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
یک جامعه شناس گفت: والدین برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، باید محدودیت‌هایی را برای فرزندان در فضای مجازی ایجاد کنند.
"خیبرآنلاین" - مهرناز رضایی جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی اظهار کرد: ریشه بسیاری از گرایش‌های اعتیاد و تاثیر پذیری در مقابل آسیب‌های اجتماعی ضعف عزت نفس و عدم حس ارزشمندی است که احتمال دارد در دانش آموزان وجود داشته باشد و در این راستا معلمان می‌توانند با ایجاد ارتباط در تقویت عزت نفس آن‌ها موثر باشند.

گسست بین نسلی، خطر جدی فضای مجازی

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، وی با بیان اینکه معلمان و مشاوران نباید به فکر حذف فضای مجازی و سیاه نمایی آن برای دانش آموزان باشند بلکه باید راه‌های بهره برداری صحیح و اثربخش را یاد دهند، افزود: در فضای مجازی ظرفیت یاددهی و یادگیری هم وجود دارد مهم این است که مهارت‌های لازم را به فرزندان و دانش آموزان یاد دهیم و کمک کنیم شناخت کافی از آسیب‌های فضای مجازی داشته باشند.

رضایی گفت: آسیب‌های اجتماعی باعث وابستگی به اینترنت در نوجوانان می‌شود، از جمله این آسیب‌ها گسست بین نسلی است که متاسفانه در بین خانواده‌ها و دانش آموزان ایجاد شده و عملا خانواده‌ها و فرزندان از درک متقابل یکدیگر عاجز هستند.

وی با بیان اینکه از دیگر آسیب‌ها مشکلاتی است که برای هویت نوجوانان پیش می‌آید، ادامه داد: آنچه در خانواده مهم است فضای حاکم بر خانواده و روابط بین اعضای خانواده است.

رضایی تصریح کرد: مهم این است که چقدر روابط اعضای خانواده عاری از تنش و توام با صمیمیت و محبت است، اما مهم تر از آن سبک‌های فرزند پروری است که والدین از آن‌ها استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه لازم است والدین نیز همچون مربیان آگاهی خودرا در زمینه سواد رسانه‌ای ارتقا دهند و این آموزش‌ها را از طریق اطلاع رسانی به فرزندان منتقل کنند، افزود: والدین می‌توانند یک سری محدودیت‌هایی را برای فرزندان در حیطه فضای مجازی ایجاد کنند که بهتر است به شکل خانوادگی و برای همه اعضای خانواده باشد و فرزندان نیز در تعیین نوع محدودیت‌ها حضور داشته باشند.

این آسیب شناس اجتماعی خاطرنشان کرد: لازم است خانواده‌ها واقعیت‌های خطرات فضای مجازی را برای فرزندان بیان کنند و اطلاعات بیشتری درمورد خطرات و تهدید‌های فضای مجازی در اختیار آن‌ها قرار دهند و دانش آن‌ها را ارتقا دهند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: