به‌روز شده در: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۵۱۳۴
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۹
مجموعه‌ای از بیم و امیدها در آستانه‌ی اعلام عمومی حکم ریاست قوه قضائیه به نام سید ابراهیم رئیسی در جامعه وجود دارد که به برخی از آنها صراحتا اشاره می‌شود
"خیبرآنلاین" - براساس قرائن، قرار است از ابتدای ماه رجب حکم ریاست جدید قوه قضائیه به نام حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی به صورت رسمی اعلام شود. به همین منظور و فاصله چند روز تا این اعلام عمومی و پیش از آنکه وی در صدر دستگاه عدلیه جلوس کند، چند کلامی با تولیت فعلی آستان قدس مطرح می شود.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، نام سید ابراهیم رئیسی تا قبل از انتخابات پرحاشیه ی ریاست جمهوری در سال 96 بیش از عوام جامعه، نزد خواص مطرح بود و اکثرا او را به عنوان یک عنصر قضایی و سپس تولیت آستان قدس رضوی می شناختند. اما حضور وی در انتخابات به عنوان یک کاندیدا، چهره ی جدیدی از رئیسی را به مردم نشان داد.

انتخابات 96 با همه ی تلخی ها و شیرینی هایش چند نکته ی بی نظیر داشت که با توجه به هدف این نوشته، تنها به رای بیش از 16 میلیونی رقیب رئیس جمهور مستقر اشاره می شود که در نوع خود بی سابقه بوده است.

رئیسی در آن انتخابات که برخلاف نظر صریح و اعلان شده ی رهبری، تبدیل به یک دوقطبی عجیب و تحمیلی شد، نمایندگی جبهه انقلاب را در مقابل جبهه لیبرالِ سازشکارِ غربگرا برعهده داشت.

چند کلام با رئیسی قبل از دریافت رسمی حکم ریاست قضا
حالا از انتخابات نزدیک به 2 سال می گذرد و یک چهره سیاسی با پشتوانه ی تثبیت شده ی 16 میلیون نفری (که احتمال افزایش آن با توجه به ناکارآمدی دولت و نیز تبلور رسانه ای فعالیت های آستان قدس وجود دارد) قرار است بر صدر قوه قضائیه تکیه بزند. فردی که به هر شکل، به عنوان یکی از پرچمداران گفتمان انقلاب اسلامی شناخته می شود.

اینک توقعات عموم مردم از او به شکل فزاینده ای بالا رفته است و همگان انتظار دارند در کمترین زمان ممکن، بسیاری از اشکالات قطعی وارده بر عدلیه ی کشور رفع شده و به وضعیت انتقادآمیز این دستگاه بسیار مهم حاکمیتی سروسامانی سریع و عدالت محورانه داده شود.

بدون تعارف باید گفت اگر رئیسی نتواند در یک بازه ی زمانی چند ماهه انتظارات را برآورده سازد، فاصله ی میان مردم و حکومت بیشتر شده و رویگردانی آنها از جبهه انقلاب آشکار خواهد شد؛ و قطعا در صورت ایجاد تحولات سریع و عدالت محور در قوه قضائیه به نفع مردم و مستضعفان، طبیعی است که قرابت بیشتری میان توده های جامعه با حاکمیت به وجود خواهد آمد و جبهه انقلاب با استقبال گسترده ی مردمی مواجه می شود.

در عین حال، آنچه از سوابق رئیسی در اختیار است، همزمان بیم و امیدهایی را برانگیخته است که مناسب است در این مدت کوتاه تا اعلام ریاست جدید قوه قضائیه، صراحتا مورد توجه قرار گیرد.

برخی از کسانی که از گذشته با سید ابراهیم رئیسی در مسئولیت های مختلف در قوه قضائیه آشنایی دارند، معتقدند او فردی محافظه کار و به شدت اهل مصلحت سنجی های مختلف است که همین موضوع بعضا باعث بروز مشکلاتی در روند اجرای عدالت شده است. آنها براساس سوابق عملکردی وی می گویند رئیسی گرچه در مجموع فردی سالم و قابل اطمینان است، اما روحیه ی محافظه کاری اش در پرونده های متعدد و برخی ملاحظات اعتباری برای افراد و جناح های سیاسی، مهمترین نقطه ی ضعف او به شمار می رود.

از سوی دیگر، جماعتی از نیروهای انقلابی معتقدند نوع ورود رئیسی به انتخابات 96 و دفاع آشکار وی از گفتمان انقلاب اسلامی نشان داد که می تواند تحولاتی مثبت و به نفع عدالت و مردم در قوه قضائیه اعمال کند.

اینها، مواردی از بیم و امیدهایی است که قبلا به آن اشاره شد. از آنجایی که بنا بر صراحت گذارده شده، لازم است به ویژه درباره بیم ها کمی صریحتر سخن گفته شود.

طی روزهای اخیر از پیشنهادهایی به مصطفی پورمحمدی (وزیر دادگستری دولت یازدهم روحانی) جهت حضور در قوه قضائیه و کمک به رئیسی سخن به میان آمده است. اگرچه این موضوع هنوز به صورت رسمی قطعی نشده، اما پاسخ وی به سوال مجری در برنامه تلویزیونی دستخط نشان داد که ظاهرا مباحثی مطرح است. چنانچه چنین پیشنهاد و انتخابی پس از حضور رئیسی در دستگاه عدلیه صورت پذیرد، قطعا بخش قابل توجهی از امیدها به بهبود روند اجرای عدالت، به یاس و ناامیدی مبدل خواهد شد. رئیسی باید بداند با امثال پورمحمدی نمیتوان پرچمدار جبهه انقلاب بود و به نفع مستضعفان و مظلومان جامعه کار کرد و عدالت گستری نمود.

جوانگرایی در آستان قدس و بهره مندی از نیروهای متخصص و متعهد انقلابی در آن مجموعه ی مقدس که منجر به تحولاتی طی 3 سال حضور رئیسی شده است، از دیگر امیدهایی است که در صورت تداوم آن در قوه قضائیه میتوان به این تغییر دل بست.

به هرحال، مجموعه ای از بیم و امیدهایی که انتشار برخی از آنها به فرصت دیگری وانهاده شده است، در آستانه ی اعلام عمومی حکم ریاست قوه قضائیه به نام سید ابراهیم رئیسی در جامعه وجود دارد. بسیاری، به دلیل تخریب ها و دروغ های انتخاباتی کاندیدای فریبکار، همچنان از رئیسی چهره ای ضدمردمی و ضدجوانان و مخالف آزادی در ذهن دارند، و در مقابل، بسیاری دیگر با تکیه بر شعار انتخاباتی او، رئیسی را به عنوان سید مظلومان می شناسند. او و تیمش برای از بین بردن ذهنیت اشتباه اولی و تقویت تصور دومی، وظیفه ای سنگین و مهم برعهده دارند.

رئیسی بهتر از هرکسی می داند امانتداری از حکم ولایت مطلقه فقیه، پاسداشت آن با رعایت دستورالعمل های منتشره در حکم احتمالی و پیوست مهمی که ضمیمه خواهد شد، تحول سریع و امیدبخش در سیستم قضایی کشور و بسط عدالت در لوای گفتمان انقلاب و اجرای بدون رودربایستی و محافظه کاری و شجاعانه ی احکام الهی برای رانتخواران و زمین خواران و اختلاسگران و غارتگران دانه درشت بیت المال در این شرایط پیچیده و مبهم کشور، چه کمک به سزایی به آینده روشن این مرزوبوم خواهد کرد.

برای وی آرزوی توفیق در خدمت و جهاد خطیری که در پیش دارد، می نماییم.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
0
0
رییسی حتی یکبار جرات انتقاد از برجام را در مناظرات انتخاباتی نکرد. یکبار حرفی از فلسطین نزد. خیال کرده اید فرضا رییس قوه قضاییه بشود چه می کند؟ (...)
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی و حقوقی ویرایش شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
0
0
به نظر بنده با توجه به انتخابات ریاست جمهوری اصلا شایستگی چنین مقامی را ندارد. کسی که در بزنگاه انقلاب اسلامی هیچ موضعگیری انقلابی نبودیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
0
0
هم مشکلات قوه ی قضاییه در ایران وابسته به اشخاص نیست و نهادینه شده است، و هم رییسی فردی محافظه کار و عاطفیست. پس به امید چندانی نباید دامن زد.
نظام جمهوری اسلامی در دهه ی پنجم خود از یک سو دچار قحط الرجال و از سوی دیگر دچار (...) شده است.
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶
0
0
خوشحالم که یک سایت انقلابی وجود دارد که تعارف با افراد منصوب به انقلاب را کنار می گذارد و از موضع اصولی با خود اصولگرایان برخورد می کند. این کورسوی اصولگرایی واقعیست. سایت های دیگر حتی مدعی اصولگرایی را ببینید، همه دارند به خود امیدهای اغراق شده و بیش از حد مصنوعی می دهند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: