به‌روز شده در: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۲
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
رسانه های دولتی و وابستگان دولت در اقدامی هماهنگ اقدام به انتشار نقل قولی از ظریف کردند که ظریف حل مشکلات اقتصادی کشور را مشروط به تایید FATE توسط مجمع تشخیص می داند.
"خیبرآنلاین" - معلوم نیست بازی جدید رسانه های وابسته به دولت است یا اینکه ظریف واقعا برخلاف نظر قبلی خود صحبت کرده. رسانه های دولتی خبر داده اند ظریف که قبلا میگفت تضمینی برای رفع مشکلات اقتصادی با تصویب FATF  نمیدهیم حالا نظرش عوض شده و در حال فشار آوردن بر مجمع تشخیص است. صحت و سقم این خبر اصلاح طلبان مشخص نیست اما هر چه هست این خط خبری بی ارتباط با رویکرد کلی مرعوبان غرب نیست!
 
به گزارش رجانیوز،رسانه های دولتی و وابستگان دولت در اقدامی هماهنگ اقدام به انتشار نقل قولی از ظریف کردند که ظریف حل مشکلات اقتصادی کشور را مشروط به تایید FATF توسط مجمع تشخیص می داند.
 

 
مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایسنا گفته است: آقای ظریف برجام را یکی از دستاوردهای بزرگ چهل ساله نظام و شکست آمریکایی ها دانست و با توجه ضرورت پیوستن به FATF اظهار امیدواری کرد که مجمع تشخیص مصلحت نظام برای حل مشکلات اقتصادی به آن رای مثبت دهد.
 

 
به دنبال مصاحبه این نماینده حامی دولت به سرعت این خبر در خروجی رسانه های حامی دولت قرار گرفت: «وزیر امور خارجه با توجه ضرورت پیوستن به FATF اظهار امیدواری کرد که مجمع تشخیص مصلحت نظام برای حل مشکلات اقتصادی به لوایح مربوطه رای مثبت دهد.»
 
این نقل قول اولین صحبتی است که پس از شوی ضدمنافع ملی ظریف در ماجرای استعفای نمایشی رخ داده است. نکته جالب اینکه این نقل قول اصلاح طلبان از ظریف با صحبت های علنی وی در تضاد آشکار است. چرا که وی در تاریخ 15مهرماه 97 در صحبت هایی که در مجلس شورای اسلامی داشت به صراحت اعلام کرد که قرار نیست تصویب FATF درمانی بر زخم های ناشی از بی تدبیری اقتصادی دولت بگذارد.
 
ظریف در روز رای گیری CFT به صحبت هایی که همان موقع از قول خودش در مجلس گفته شده بود اشاره کرد و گفت: «از قول من برخی دوستان مطلبی را مطرح کردند، نه بنده و نه آقای رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه حمایت مالی از تروریسم مشکلاتمان حل خواهد شد»
 
او همچنین تاکید کرد که در گفت و گویی که با همتی رئیس بانک مرکزی داشته نیز به این نتیجه رسیده که FATF عامل گرانی ارز نبوده و هیچ ارتباطی بین لوایح چهارگانه و گرانی های اخیر نیست: «برخی از دوستان مشکلاتی را مطرح کردند، اولاً من خدمت عزیزان مطرح کنم که از آقای همتی (رئیس کل بانک مرکزی) سوال کردم که گران شدن ارز و ارزان شدن ارز هیچ ارتباطی به FATF نداشته است، بر اساس قانون پولشویی هم در زمانی که ورود ارز ممنوع شد و هم الان که ورود ارز آزاد شده، با رعایت مقررات پولشویی بوده است، لذا دوستان، مردم را نسبت به بعضی مسائل که دلایل دیگری دارد و برخی از این مشکلات ذکر شده، اشاره به FATF نکنند.»
 
حالا این صحبت های متنقاض این سوال را ایجاد میکند که چرا ظریف این حرف های جهت دار و کذب را زده است؟ آیا او برای غلبه به رای و نظر کارشناسی مجمع تشخیص دست به پروپاگاندا زده و می خواهد ناکارآمدی های اخیر برجام را به گردن منتقدان بیاندازد؟
 
گمانه دیگری که نباید از آن چشم پوشید این است که رسانه های دولتی این سخنان را به ظریف نسبت می دهند چراکه ظریف با تجربه برجام به خوبی میداند که قرار نیست مشکلات کشور با باج جدید به دشمن حل شود، درنتیجه تیم رسانه ای غرب گرایان درصدد آمده تا برای تحمیل لوایح استعماری خود دست به کار شود! اگر چنین است باید ظریف این صحبت لاهوتی را تکذیب کند و اگر چنین نیست وزیر خارجه باید بگوید که چه هدفی از این تغییر موضع و صحبت خلاف واقع داشته است؟
 
اما هر چه هست نمی توان آن را بی ارتباط با اتاق فکر غرب گرایانی دانست که قبلا برجام را به کشور تحمیل کردند و هنوز خسارت های آن دامن کشور را گرفته است. این فشارها پس از اظهارات تند حسن روحانی علیه مجمع تشخیص شدت گرفته است.
 
چندی پیش حسن روحانی مانند برجام از هواداران خود با اصرار زیاد خواست تا در مورد FATF صبحت کنند و همین شروع هجمه ها علیه مجمع تشخیص به عنوان مسیر مورد تایید قانون اساسی شد.
 
اخیرا نیز حاجی دلیگانی از نمایندگان مجلس خبر داده کهآقای روحانی در هیئت دولت گفته "مواظب باشید صدای مخالفی در رابطه با تصویب FATF در جامعه شنیده نشود"در همین راستا حسین قریبی، دستیار وزیر امور خارجه و هماهنگ‌کننده موضوع تعامل با FATF در مصاحبه با رسانه های غرب گرا به دفاع از FATF پرداخته است.
 
به نظر میرسد موج جدیدی از فشارها آن هم با بهانه عوام فریبانه برای تحمیل لوایج خسارت بار به کشور در راه است، موجی که اگر موفق به پیروزی بر نظرات کارشناسان شود نه تنها راه دور زدن تحریم ها را بر کشور می بندد که امنیت ملی ایران را هم در معرض خطر قرار میدهد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: