به‌روز شده در: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
خانمی به نام «مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا» که مدیر عامل چند شرکت بوده و با تبانی با چند مدیر مرتبط در شرکت‌های بازرگانی پتروشیمی، مبالغ تحصیل شده از فروش محصولات پتروشیمی را به حساب‌های خود منتقل می‌کرده است.
"خیبرآنلاین" - به تازگی و در جریان رسیدگی به پرونده ارزی شرکت بازرگانی پتروشیمی و متهمانش، نام یک زن به میان آمده است.


به گزارش مشرق، خانمی به نام «مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا» که مدیر عامل چند شرکت بوده و با تبانی با چند مدیر مرتبط در شرکت‌های بازرگانی پتروشیمی، مبالغ تحصیل شده از فروش محصولات پتروشیمی را به حساب‌های خود منتقل می‌کرده است.

بر اساس اعلام نماینده دادستان در دادگاه ذکر شده؛ این زن که هم‌اکنون در خارج از کشور به سر می‌برد؛ مبالغی تحصیل مال نامشروع داشته است.

خانم آل‌آقا در هنگام حضور در ایران نیز بعنوان یک چهره ملوّن؛ دچار دگردیسی‌های فراوان سیاسی بوده است .
مفاسد اقتصادی آل‌آقا در مدیریت چند شرکت اما در حالی است که «محمدجواد آذری‌جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رئیس‌جمهور روحانی، در اسفندماه سال ۹۶ طی اظهاراتی گفته بود:

«ضرورت ارائه پستهای مهم به بانوان نیازمند توانمندسازی بانوان است؛ در مدت فعالیتم تا به حال پرونده‌ای از اختلاس، فساد، تبانی یا مشکلات اداری از یک مدیر خانم ندیدم و لذا این ظرفیت بی‌بدیل است که باید از آن بهره‌مند شویم .»

*مثال اشاره شده از دریافت و تجربه ناقص آذری‌جهرمی درباره مقوله فساد؛ می‌تواند پنجره خوبی برای بیان نگاه درست و منطقی به مقوله فساد باشد.

باید دانست که فساد امری نفسانی است که وقوع آن نه به کیستی حکومت مرتبط است و نه به زن یا مرد بودن مفسدین.

مدقّین امور حکومتی و عدالتخواهان باید بدانند که فساد در حکومت امام معصوم، در خانه امام معصوم و در میان کارگزاران مالی امام معصومی که صاحب حکومت ظاهری هم نبود، رخ داده است.

و صاحبان این مفاسد نیز گاهی یک زن، گاهی راوی حدیث امام معصوم و گاهی از سرداران سپاه امام معصوم بوده‌اند.

پذیرش نفسانی بودن امر فساد همچنین مؤید این حقیقت است که فساد هرگز به لحاظ شمارش یا وسعت، قابل اندازه‌گیری نیست و گزاره «فاسدترین» یا «کم فسادترین» جامعه نیز به لحاظ عقلانی و آماری گزاره درستی نیست.

جالب است که حتی «سازمان غیر دولتی شفافیت بین‌الملل» نیز که درباره تعیین رتبه کشورها در امر فساد فعالیت دارد؛ آمار سالانه خود را با عنوان «شاخص ادراک فساد» منتشر می‌کند.

شاخص ادراک فسادی که با نظرسنجی تلفنی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای مرتبط با این سازمان در کشورهای مختلف بصورت تخمینی بدست می‌آید.

روی دیگر این حقیقت آنست که به لحاظ منطقی تنها هنگامی می‌توان به یک جامعه صفت فاسد را اطلاق کرد و یا از بروز فساد در آن احساس یأس کرد؛ که حاکمیت و رهبر آن جامعه با فساد موافقت داشته باشد و یا با آن مداهنه کند.

مقوله‌ای که به فضل الهی در نظام جمهوری اسلامی ایران شاهد آن نیستیم و شخص ولی فقیه، نخستین کسی است که پرچم مبارزه با فساد را بلند کرد.

لازم به اشاره است که بروز فساد لزوماً منوط به این یا آن اردوگاه سیاسی هم نیست و همچنین لزوماً ربطی به نسبت خویشی فرد مفسد با کسانی که صاحب منصب هستند نیز ندارد.

چه اینکه در این شرایط هم بایستی شاهد برائت‌جویی آن جبهه سیاسی و آن مسئول از مفسدی باشیم که در داخل اردوگاه سیاسی متبوع و یا در میان خویشان قرار دارد.

و اگر شاهد این برائت‌جویی باشیم آنگاه است که می‌تواند به آینده یک نظام سیاسی امیدوار بود.

فی‌الجمله اینکه در بحث فساد؛ چیزی که باید عجیب و مایه ناراحتی منجر به یأس باشد؛ نه بروز فساد که عدم برخورد با آن و مداهنه با آن است.

در اینجا اشاره به یکی از بیانات مهم رهبر انقلاب پیرامون مسئله فساد خالی از لطف نیست:

ایشان ۱۶ سال قبل در دیدار با مسئولان آموزش و پرورش کشور فرمودند:

«ما گفتیم با فساد مبارزه میکنیم - این یک نقطه روشن در نظام است - اما عدّه‌ای میخواهند این را به نقطه تاریک تبدیل کنند و بگویند فساد همه جا را گرفته است. نه آقا! فساد همه جا را نگرفته است. باید با فسادِ کم هم - هر جا بود - مبارزه کرد. ممکن است روزنامه‌ای بردارد یک مورد فساد را درشت کند؛ مگر همه جا فساد هست؟ فساد در گوشه‌هایی وجود دارد. انسانها لغزش دارند و دچار گناه میشوند؛ باید با این گناه مبارزه کرد. ما وقتی گناهکاریم که با فساد - ولو کمِ آن - مبارزه نکنیم؛ چون گسترش پیدا خواهد کرد. مبارزه با فساد لازم است؛ اما ناامید کردن مردم که بگوییم فساد همه جا را گرفته، یک خطای واضح و ناشی از نادانی و فریب‌خوردگیِ کسانی است که آدم میداند خودشان آدمهای مغرضی نیستند؛ مغرضان که جای خود دارند .»
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: