به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، اردیبهشت ماه سال 97 خروج کشورش از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 را اعلام کرد. از آبانماه سال گذشته نیز تحریم‌ها علیه ایران بازاعمال شدند اما برخی کشورها برای خرید نفت از ایران معافیت کسب کردند
"خیبرآنلاین" - یک تحلیلگر نیویورک‌تایمز نوشته است که دولت آمریکا در افزایش هزینه‌ها برای ایران موفق بوده در حالی که هیچ هزینه‌ای متوجه ایالات متحده یا متحدینش نشده و این تعریف یک دستاورد سیاست خارجی است.

به گزارش فارس، برت استفانز که از سال 2017 نوشته‌هایش در روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز منتشر می‌شوند، در یادداشتی در این نشریه مدعی شد که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای 1+5 با ایران، برای ایالات متحده یک دستاورد بوده است.

نیویورک‌تایمز البته مدعی شده که این یادداشت را از روی تعهد خود به انتشار نظرات مختلف منتشر کرده و به این وسیله، مسئولیت دیدگاه‌های نویسنده را نپذیرفته است.

استفانز در فراز پایانی یادداشت خود می‌نویسد: «دولت ترامپ در افزایش شدید هزینه‌های رفتارهای بد ایران موفق بوده است، در حالی که هیچ هزینه‌ای متوجه ایالات متحده یا متحدینش نشده است. این "تعریف" یک دستاورد سیاست خارجی است. وقت آن است که فشارها [بر ایران] بار دیگر افزایش یابند. هرچه برای زمان بیشتری پولی به رزمنده حزب‌الله پرداخت نشود یا رژیم اسد بدون کمک باقی بماند، برای مردم خاورمیانه بهتر است.»

نویسنده این یادداشت در جای‌جای نوشتار خود تلاش کرده این ادعا را تبیین کند که دولت آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای با ایران در افزایش فشار اقتصادی بر این کشور موفق بوده و تصریح کرده که «هدف از تنبیه ایران خود تنبیه نیست [بلکه] ایجاد اهرمی برای دست‌یابی به یک توافق هسته‌ای بهتر است.»

وی به 12 خواسته «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا از ایران نیز اشاره و اذعان کرده که این خواسته‌ها نهاد سیاست خارجی آمریکا بی‌ملاحظه یا احمقانه ارزیابی شده است.

نویسنده در بخش‌هایی از نوشتار خود همچنین به نظرات مارک دوبویتز مدیر اندیشکده تندرو و ضدایرانی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، نیز اشاره کرده که در آن دوبویتز از افزایش فشار بر ایران از جمله به صفر رساندن صادرات نفت این کشور از طریق عدم اعطای معافیت تحریمی به واردکنندگان نفت ایران و اعلام بخشی از نیروهای مسلح ایران به‌عنوان سازمان تروریستی یاد می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، اردیبهشت ماه سال 97 خروج کشورش از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 را اعلام کرد. از آبانماه سال گذشته نیز تحریم‌ها علیه ایران بازاعمال شدند اما برخی کشورها برای خرید نفت از ایران معافیت کسب کردند.

اردیبهشت‌ماه آینده زمانی است که دولت ترامپ باید تصمیم بگیرد که آیا معافیت‌های تحریمی را تمدید می‌کند یا نه؟ هرچند برایان هوک مسئول کارگروه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا، مدعی است که واشنگتن قصد تمدید معافیت‌ها را ندارد، برخی خبرهای غیررسمی نشان از آن دارند که بعضی کشورها موفق شده‌اند بار دیگر برای خرید نفت از ایران از وزارت خزانه‌داری آمریکا معافیت کسب کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: