به‌روز شده در: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۵
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۵۷۱۸
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
كشورمان در حوزه اقتصادی بايد با تكيه بر اصول اقتصاد مقاومتی به دنبال كاهش اتكا به درآمدهای نفت و به صفررساندن نياز به فروش نفت و در عين حال با توجه به غيرقانونی بودن اقدام آمريكا و برای به شكست كشاندن اين اقدام رذيلانه، به دنبال فروش بخشی از منابع نفتی خود از طرق مختلف در دسترس باشد
"خیبرآنلاین" - سید محمد ساداتی نژاد * / در  ماه های اخير شاهد بوديم كه شيطان بزرگ در راستای اتخاذ سياست و راهبرد فشار حداكثری به جمهوری اسلامی دست به چندين اقدام متفاوت زد. افزايش تحريم های غيرقانوني و يكجانبه كه از آن تعبير به تروريسم اقتصادی می شود،  واردكردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ليست تروريسم و اعلام توقف معافيت های 8 كشور از تحريم خريد نفت ايران از ١٢ ارديبهشت ماه، از جمله اين اقدامات غيرقانونی آمريكا بوده است.

هدف آمريكا از اين اقدامات، افزايش فشار سياسی و اقتصادی بر جمهوری اسلامی ايران برای تخريب چهره جمهوری اسلامی ايران و ايجاد نااميدی در مردم و مسئولين و محدودكردن منابع مالی ايران با هدف افزايش نارضايتی داخلی و كاهش اعتماد به نفس و قدرت مانور ايران در منطقه و نهايتا واداركردن ايران به مذاكره مجدد با شيطان بزرگ و دادن امتيازاتي جديد در بحث هسته ای، موشكی و منطقه ای است. اين موضوع از نظر تيم نابخرد ترامپ در بهترين حالت می تواند به خاتمه يافتن برجام فعلی و اصلاح و شكل گيری برجام جديدی كه نظرات تيم فعلی كاخ سفيد را تامين كرده باشد و شامل حوزه هايی اعم از بحث هسته ای باشد، منجر شود.

در اين ميان، واكنش جمهوری اسلامی ايران مبتنی بر خويشتن داری، مقاومت هوشمندانه و يافتن راه های مختلف برای كاهش فشارها و افزايش منابع مالی از طرق گوناگون و طی كردن اين دوران گذار است.

كشورمان می بايست در حوزه های ديپلماتيک نيز اقدام به مطالبه گری بيشتری نموده و با اعمال فشار بر اعضای فعلی برجام به دنبال بازكردن مسيرهای جديد، افزايش هزينه برای آمريكا، ايجاد مقاومت بيشتر در برابر اعمال غيرقانونی يكجانبه آمريكا در سطح بين المللی باشد و از طريق افزايش رايزنی های ديپلماتيک و مانورهای سياسی در روابط 2جانبه و ترتيبات چندجانبه و به ويژه سازمان های بين المللی، با استفاده از ابزارهای حقوقی و قانونی به دنبال احقاق هرچه بيشتر حقوق خود و مورد شناسایی قراردادن حقوق حقه ايران و مردوددانستن اقدامات غيرقانونی آمريكا و در بهترين حالت صدور بيانيه و قطعنامه های حمايتی از موضع جمهوری اسلامی ايران باشد.

ایران باید هزینه اقدامات غیرقانونی را برای آمریکا افزایش دهد

كشورمان در حوزه اقتصادی بايد با تكيه بر اصول اقتصاد مقاومتی به دنبال كاهش اتكا به درآمدهای نفت و به صفررساندن نياز به فروش نفت و در عين حال با توجه به غيرقانونی بودن اقدام آمريكا و برای به شكست كشاندن اين اقدام رذيلانه، به دنبال فروش بخشی از منابع نفتی خود از طرق مختلف در دسترس باشد.

كشورمان در راستای اصول ديپلماسی مقاومتی نيز بايد صريح و محكم ضمن محكوم كردن اقدامات و رويه غيرقانونی آمريكا در مجامع مختلف، به دنبال پيشبرد محكم و مقتدرانه برنامه های منطقه ای و بين المللی خود در عرصه های ديپلماتيک باشد و در سياست داخلی نيز از تمام ابزارها برای تقويت وحدت و همدلی داخلی استفاده نمايد.


* دكتر سيد محمد ساداتي نژاد
استاد دانشگاه و روابط بین الملل

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: