به‌روز شده در: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
متاسفانه سیستم نظارتی مدارس از چند سال گذشته دچار آسیب جدی شده است و این نوع موارد مختص امروز نیست.
"خیبرآنلاین" -  امیر حمزه نژاد: اخیرا تصاویری از جشن‌های عجیب در مدارس ایران منتشر شده که با دی‌جی خانم در مدارس پسرانه و پخش ترانه‌های لس‌آنجلسی همراه است. نکته قابل توجه اغلب این جشن‌های مدرسه‌ای که در آن رقص و پایکوبی به چشم می خورد، پخش همین ترانه لس آنجلسی است با الفاظ کاملا زننده و اروتیک. جالب اینجاست که دانش آموزان به طور کاملا هماهنگی همین ترانه را با خوانند همخوانی می کنند و هیچ نوع نظارتی در این زمینه دیده نمی شود.

دیسکو سازی از فضای آموزشی چه معنایی دارد؟/ ورزش همگانی در مدارس با طعم موسیقی لس‌آنجلسی! 

به گزارش جهان،  این موضوع تعجب بسیاری از کاربران فضای مجازی را بوجود آورده است. آنهایی که کمی در زمان دورتر در مدارس درس خواندند و شاید امروز پدر و مادران همین دانش آموزان هستند وقتی از محیط مدرسه خود صحبت و از آن روزگار یاد می کنند، محیط نسبتا بسته آموزشی را در ذهن خود تداعی می کنند که خبری از موسیقی در مدارس نبود چه برسد به پخش ترانه لس آنجلسی و رقص دسته جمعی دیسکویی در آن.
درواقع به نوعی دیسکوپارتی را در برخی مدارس با تماشای این نوع فیلم‌ها که کم هم نیستند و چندین و چند مدرسه را شامل می شوند، به ذهن متبادر می شود.

متاسفانه سیستم نظارتی مدارس از چند سال گذشته دچار آسیب جدی شده است و این نوع موارد مختص امروز نیست. پس از تغییر سیستم های آموزشی فوتبالی و چهار سه سه و امثالهم که دردی از کمبودهای آموزشی را جبران نکرد و بیشتر رسیدگی به ظواهر بود حالا یک نوع سبک زندگی خاص در برخی از مدارس دیده می شود که نیازمند رویکرد اصلاحی و نظارت جدی است. کودکان قطعا به شادی نیاز دارند اما اینکه در محیط های آموزشی و با تاییده معلمان و مسئولان آموزش و پرورش این نوع حرکات ترویج می شود قطعا در زندگی آینده کودکان تاثیربسزایی دارد.

درواقع کار دسته جمعی خود این موضوع را به کودک القا می کند که مشکلی در این حوزه نیست و می تواند با این نوع سبک زندگی به جامعه بیاید. حساب کنید پسران و دخترانی که با رقص و پایکوبی‌های دیسکویی در مدرسه جامعه پذیر می شوند، در جامعه چه مدل و الگویی برای زندگی دارند و ورودشان به عرصه اجتماع واقعی به چه صورت خواهد شد. نگاهی به مدارس کشورهای پیشرفته از جمله ژاپن که سرآمد کشورهای آموزش محور است، به خوبی نشان می دهد که آموزش و پرورش در این کشورها برنامه ریزی شده و مطابق فرهنگ و بر اساس یک رشته تحقیقات روانشناسی است.

به عنوان مثال در ژاپن برای آموزش «عدالت» به کودکان از بازی تقسیم کیک استفاده می کنند. کیک صبحانه‌ای را به دو دانش آموزان با این قانون می دهند که کسی کیک را می برد و دیگری وظیفه تقسیم آنرا بر عهده می گیرد. قطعا کسی که کیک را می برد باید مساوات را به حدی رعایت کند که سرش کلاه نرود و این قانون را یاد می گیرد که منفعت وی به طور کاملا مستقیمی به منفعت دیگران گره خورده است. اما در ایران شاهد آن هستیم که برای یاد دادن شاد بودن کودکان را در محیطی مانند دیسکو قرار می دهند!

با این حال به نظر می رسد که وزیر آموزش و پرورش بایستی به موضوع نظارت و رویکرد اصلاحی آموزش و پرورش اهتمام بیشتری بورزد. «سید محمد بطحایی» اخیرا بیان کرده که طرح تحول آموزش و پرورش را مورد تاکید قرار می دهد و اجازه نمی دهد که سند 2030 در کشور اجرا شود.

اخیرا رهبر معظم انقلاب نسبت به سربازسازی برای انگلیس و آمریکا ذیل سند 2030 تذکر داده‌اند. جالب اینجاست که بعد از اینکه وزیر آموزش و پرورش به توصیه رهبری لبیک گفتند چنین فیلم‌هایی از برخی مدارس منتشر شد. هرچند انتشار چنین فیلم هایی از مدارس در فضای مجازی واقعا صورت خوبی برای آموزش پرورش و اعتبار آن ندارد. این موارد هر چه که باشد لزوم بهسازی فضای آموزش کشور را نشان می دهد.

فضای آموزشی بایستی با برنامه‌های مدون ذیل طرح تحول آموزش و نکاتی که رهبر معظم انقلاب به آنها تاکید دارند، حرکت کند.

حرکتی که در آن تربیت و رفتار و منش انسانی و سوادآموزی به جای بی بندباری لحاظ شود. متاسفانه با طرح شادی و حتی تحت پوشش ورزش همگانی دیده می شود که این موارد پیاده سازی می شود که باید اصلاح و دانش آموزان بایستی خود را در یک فضای آموزشی سالم ببیند تا فردا روز هم همین مسئله را برای آینده سازان اجرا کنند. انداختن قبح از قباحت کارکرد دیگر چنین فضاسازی‌های غیرآموزشی آنهم در کانون مراکز آموزشی کشور است.

نه به خاطر این دو فیلمی که پخش آنها به این وجه قابل تامل است بلکه اگر دورنمایی از مراکز آموزشی کشور داشته باشیم قطعا لزوم بهسازی و اصلاح روش مدارس و فضاهای آموزشی به شدت احساس می شود. وزیر آموزش و پرورش با سخنان اخیر خود قول داده رویکرد را اصلاح کند و باید دید در این عرصه چه اقدامی از بطحایی خواهیم دید. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: