به‌روز شده در: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کشور در بهترین موقعیت خود قرار دارد و فرصت خوبی است که یک بار برای همیشه ملت ایران در موضع انقلابی خود بایستد و مسائل داخلی و بیرونی خود را حل کند و آنها از این نگران هستند
"خیبرآنلاین" - ابوالفضل ظهره‌وند کارشناس مسائل بین‌الملل، با اشاره به تیتر جلد هفته‌نامه صدا ارگان رسمی حزب کارگزاران سازندگی با عنوان «دو راهی جنگ و صلح» اظهار داشت:‌ موضوع قراردادن افکار عمومی در 2 راهی جنگ و صلح مسبوق به سابقه است و در ایام انتخابات 96 هم از این 2قطبی استفاده می‌کردند که اگر به این دولت رای داده شود سایه جنگ از کشور دور می‌شود.

به گزارش فارس، وی افزود: برجام را در چنین شرایطی به امضا رساندند و گفتند اگر امضا شود ما صلح خواهیم داشت، این روش تکراری است که همواره در دستور کار بوده است.

ظهره‌وند با بیان اینکه تنش‌زدایی و گفت‌وگوی تمدن‌ها با همین رویکرد بود، تصریح کرد: واقعیت در محیط بین‌الملل این است که اگر اینها در هر لحظه منافع‌شان با وقوع جنگ اتفاق بیفتد دریغ نمی‌کنند و اینکه اکنون غربگرایان داخلی این گزاره را مطرح می‌کنند،‌ حاکی از این است که یا با واقعیت‌های صحنه آشنا نیستند و یا خود را به تغافل می‌زنند و می‌خواهند سوء استفاده سیاسی کنند.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: آمریکایی در طی این 40 سال هر لحظه به جمع‌بندی رسیدند که می‌توانند با کمترین هزینه به اهدافشان برسند دریغ نکرده‌اند و ما در جنگ‌های عراق و افغانستان شاهد این مسئله بودیم.

وی با بیان اینک تجاربی که آمریکایی‌ها در دو دهه اخیر کسب کردند آنها را به این نتیجه رسانده که امروز تنها چیزی که در دستور کارشان نیست و حتی به آن فکر هم نمی‌کنند مسئله جنگ است، گفت: استفاده از تیترهایی چون جنگ، دو راهی جنگ و صلح نوعی هماهنگی داخل و بیرون را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد:‌نقشی که ترامپ، بولتون و پمپئو بازی می‌کنند اینگونه است که دو تا از آنها نقش سگ‌های هار را ایفا و دیگری نقش قلعه را بازی می‌کنند که اگر وارد قلعه نشوید سگ‌های هار شما را می‌خورند.

ظهره‌وند با اشاره به اینکه ترامپ و کابینه‌اش افکار عمومی و ملت ایران را ساده فرض می‌کنند، تصریح کرد: در داخل هم کسانی هستند که می‌دانند تمام صحنه‌ها را باخته‌اند و شانسی ندارند. امروز نظام جمهوری اسلامی مقتدرتر از گذشته است و یک کشتی صد هزار تنی هدف آسانی در منطقه برای ایران است و خودشان هم عنوان می‌کنند که ما منتظر ضربه اول هستیم.

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه تجربه بحران و تحولاتی که در شبه جزیره کره اتفاق افتاد بیانگر یک واقعیت روشن است، تصریح کرد: کره شمالی فقط متکی به قدرت نظامی و مردمش است ولی با این وجود شاهدیم که با چه زبان و ادبیاتی با ترامپ صحبت می‌کند.

ظهره‌وند با اشاره به تنگناهای استراتژیکی برای جنگ علیه ایران افزود: دنیای امروز به حدی در هم تنیده شده که اجازه هیچگونه درگیری، آن هم در حوزه‌ای مثل خلیج فارس که حداقل 20 درصد انرژی جهان از آن می‌گذرد، را نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه وقتی آمریکایی‌ها هزینه فایده می‌کنند به مخیله‌شان هم نمی‌گنجد که وارد جنگ شوند، تصریح کرد: سفر شبانه پمپئو به عراق به خاطر این بود که نیروهایشان در منطقه سیبل هستند و وحشت از این دارند که چه بلایی سرشان می‌آید. اتفاقا این جنجال به خاطر این است که آمریکایی‌ها نگرانند که چه فرجامی در انتظار آنهاست. متقابلا نیروهای غربی داخلی وابسته به آنها هم به این نگرانی دچار هستند که روندهایی که در داخل طی می‌شود، آنها را که 30 سال برخلاف منافع ملی حرکت کرده‌اند به چه ورطه‌‌ای می‌اندازد.

وی با تاکید بر اینکه تمام سناریوهای غربگرایان داخلی این است که کشور را بر سر میز مذاکره ببرند، گفت:‌ کشور در بهترین موقعیت خود قرار دارد و فرصت خوبی است که یک بار برای همیشه ملت ایران در موضع انقلابی خود بایستد و مسائل داخلی و بیرونی خود را حل کند و آنها از این نگران هستند.

ظهره‌وند با تاکید بر ناتوانی دولت ترامپ در اقدام جنگ علیه ایران خاطرنشان کرد:‌ دولتی می‌تواند وارد جنگ شود که پشتوانه داخلی برخودار باشد در صورتی که ترامپ نمی‌تواند خود را داخل کنگره جمع و جور کند.
برچسب ها: ظهره وند ، جنگ ، صلح ، صدا ، فریب ، خیبر ، آنلاین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: