به‌روز شده در: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: مسئله‌ای اخیری که در برخی از مدارس تهران افتاده و یک سرود رکیک و سخیفی در مدارس خوانده شده است نشان دهنده این است که خطر تا کجا نفوذ کرده است.
"خیبرآنلاین" - آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی جمعه‌شب در آئین افتتاح بخش جدید ساختمان دارالقرآن علامه طباطبایی در قم، اظهار داشت: شرایط کنونی کشور بسیار پیچیده است و از سه جهت سیاسی، اقتصادی و اخلاقی حائز اهمیت است.

واکنش آیت‌الله مکارم‌شیرازی به اجرای سند ۲۰۳۰در مدارس

به گزارش میزان، وی با بیان این که کشور از نظر مسائل اخلاقی در خطر است، ابراز داشت: مسئله‌ای اخیری که در برخی از مدارس تهران افتاده و یک سرود رکیک و سخیفی در مدارس خوانده شده است نشان دهنده این است که خطر تا کجا نفوذ کرده است.

 آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: متاسفانه شاهد هستیم که بچه‌ها و نونهالان این سرود را گوش می‌کنند و با هم می‌رقصند آیا باید در برابر این گونه مسائل سکوت کرد.

معظم له با بیان این که فضای مجازی به بلای مجازی تبدیل شده است، تاکید کرد: آمار‌ها نشان می‌دهد که کلاهبرداری در فضای مجازی ۳۰۰ درصد افزایش داشته و علاوه بر این در مسائل فرهنگی و اخلاقی نیز شاهد ۷۰۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته هستیم.

آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: روسیه توانسته است در فضای مجازی اقداماتی را انجام دهد، اما ما نتوانسته ایم کاری کنیم.

معظم له افزود: در مسائل سیاسی نیز سمپاشی و دروغ‌های زیادی گفته می‌شود تا اذهان عمومی را مشوش کنند که به هر حال باید جلوی این گونه اقدامات گرفته شود.

وی تاکید کرد: در مورد بخت آزمایی که در تلویزیون صورت می‌گرفت اخطار‌هایی داده شد که در نهایت منجر به بسته شدن این گونه برنامه‌ها شد.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که باید اختلافات را کنار بگذاریم و اجازه ندهیم این گونه اتفاقات در کشور بیفتد، خاطر نشان کرد: حوزه علمیه قم باید مراقب باشد و به وظیفه‌ای امر به معروف و نهی از منکر خود بپردازد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اهمیت دعا و راز و نیاز با خداوند در ماه مبارک رمضان اشاره کرده و گفت: دعا‌هایی که در قرآن آمده است و حتی طرز دعا کردن را به ما آموخته است.

معظم له افزود: در اوایل مفاتیح نوین ۲۶ نوع دعا را جمع آوری کرده ایم که در قرآن کریم آمده است.

 آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: یکی از این دعا‌ها دعای رَبَّنَا آتِنَا فِی‏الدُّنْیَا حَسَنَةً وَ فِی‏الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ است، این دعا نشان می‌دهد که مردم هم به دنیا و هم به آخرت نظر داشته باشند و علاوه بر این در دعای دیگری خداوند به مومنان می‌گوید اگر در چنگال دشمن خطرناکی افتادید دعای کهف را بخوانید در این دعا آمده است: رَبَّنا ءَاتِنا مِنْ لَدُنْک رَحْمَةً وَهَیئ لَنا مِنْ أَمْرِنا رَشَداً.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که نمونه‌ای دیگر از دعا‌های قرآنی دعایی است که در آیه ۸۳ سوره انبیا آمده است، گفت: اگر در بیماری شدیدی گرفتار شدید این دعا را بخوانید: "وَأَیُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّی مَسَّنِیَ الضُّرُّ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ"

معظم له افزود: خیلی از دعا‌ها درخواست نیست بلکه بیشتر شرح حال است که در نهایت ادب انسان دعا می‌کند و حال خودش را بیان کند.

آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: علاوه بر این وقتی انسان در برابر شخص زورگویی قرار می‌گیرد از دعای حضرت موسی استفاده کند که در سوره طه آمده است: رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَ یَسِّرْ لِی أَمْرِی وَ احْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی

معظم افزود: اگر انسان کار خطایی انجام داده است دعای حضرت یونس (ع) را باید بخواند که این چنین است: لا إِلهَ إِلاّ أَنْتَ سُبْحانَک إِنّی کنْتُ مِنَ الظّالِمینَ.

وی با بیان این که جامعیت قرآن عجیب است، تصریح کرد: اگر انسان در مورد وسوسه‌های شیطان نگران است بهتر است این دعا را بخواند که در آیه‌های ۹۷ و ۹۸ سوره مومنون آمده است: وَقُل رَّبِّ أَعُوذُ بِکَ مِنْ هَمَزَتِ الشَّیَطِینِ وَأَعُوذُ بِکَ رَبِّ أَن یَحْضُرُونِ.

معظم له در ادامه اظهار داشت: اگر دست انسان از همه جا کوتاه شد می‌تواند از دعای موسی استفاده کند که می‌فرماید: رَبِّ إِنِّی لِمَا أَنزَلْتَ إِلَیَّ مِنْ خَیْرٍ فَقِیرٌ.

طبق گزارش حوزه، آیت الله مکارم شیرازی بیان داشتند: هر کدام از ۲۶ دعایی که در قرآن آمده است برای شرایط خاصی است و واقعا هرچه انسان در باره‌ای قرآن بیشتر فکر می‌کند با جامعیت قرآن بیشتر آن آشنا می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: