به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
با توجه به مهلت باقی مانده برای اجرای طرح استفاده از رمز‌های یکبار مصرف هنوز برخی از بانک‌ها دراین زمینه اطلاع رسانی مناسبی ارائه نکردند.
"خیبرآنلاین" - موضوع افزایش برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی در سال‌های اخیر روند روبه رشدی داشت از این رو بانک مرکزی در مدت اخیر موضوع ارائه رمز‌های یکبار مصرف را مطرح کرد.


به گزارش میزان، براساس آخرین مهلت بانک مرکزی زمان اجرایی شدن این طرح از ابتدای خرداد ماه خواهد بود از این رو بانک‌ها باید در خصوص نحوه ارائه رمز‌های یکبار مصرف بانکی مشتریان خود را باخبر کنند.

این درحالی است که در زمان باقی مانده برای ارائه رمز‌های یکبار مصرف بانکی هنوز برخی از بانک‌ها نحوه ارائه رمز‌های پویا را اطلاع رسانی نکرده اند یا این اطلاع رسانی به گونه‌ای بوده که اغلب افراد از نحوه دریافت رمز یکبار مصرف خود آگاهی ندارند.

برخی از بانک‌ها نیز با وجود اینکه برای ارائه نرم افزار‌های موبایلی برای فعال سازی رمز‌های پویا اقدام کرده اند، اما این روش برای افرادی که گوشی هوشمند ندارند کاربردی نخواهد داشت.

در این بین ناصر حکیمی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در خصوص نحوه ارائه رمز‌های یکبار مصرف گفته است کار از طریق تماس خود بانک با مشتری انجام می‌شود و بانک به مشتری اطلاع می‌دهد و ایجاد زمینه رمز یکبار مصرف از طریق مراجعه به شعبه و نصب نرم افزار امکانپذیر می‌شود.

البته این مقام مسئول گفته است نحوه عملکرد بانک‌ها در این زمینه متفاوت است و ما مسیر را ساده خواهیم کرد.یکی از مشکلات پیش روی این طرح از کار افتادن برخی برنامه‌ها در سیستم‌های عامل برخی گوشی‌های همراه خواهد بود که در این زمینه حکیمی گفته است تمهیدات مختلفی باید اندیشیده شود که در حال هماهنگی با بانک‌ها هستیم.

یکی دیگر از مسائلی که در این زمینه مطرح می‌شود وضعیت کسب و کار‌های نوپا بعد از اجرایی شدن طرح استفاده از رمز‌های یکبار مصرف است که معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی خاطرنشان کرد: تراکنش خرید شارژ و پرداخت قبض از طریق تلفن بانک و اینترنت بانک مشمول رمز یکبار مصرف نمی‌شود.

وی افزود: این امکان برای کسب و کار‌های نوپا اندیشیده شده که تا سقف ۵۰۰ هزار تومان در روز با همان رمز ایستا قابل برداشت باشد و برای بالاتر از این مبلغ بانک به مشتری اعلام می‌کند که ظرف مدت اعلام شده رمز یکبار مصرف بگیرد که خطری متوجه حساب مشتری نشود.

گفتنی است این مقام مسئول در بانک مرکزی این هشدار را نیز به بانک‌ها داده است که اگر از اول خرداد آماده ارائه این سرویس به مردم نباشد باید خسارت‌ها را به مشتری پرداخت کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: