به‌روز شده در: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
سوال کلیدی این نظرسنجی این است: «اگر الان به سال ۹۶ برگردید به کدام کاندیدای انتخابات رای می‌دهید؟» پاسخ شریفی‌ها 2 سال پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، تامل‌برانگیز است. ۳۸% شرکت‌کنندگان رئیسی، ۲۶% عدم مشارکت و فقط ۲۱% حسن روحانی را انتخاب کرده‌اند!
"خیبرآنلاین" - نیمه‌عمر دولت دوم حسن روحانی رسیده و وقت خوبی برای بررسی کارنامه‌ی عملکرد او و ژنرال‌پندارهایش در این 6 سال است. رئیس دولت یازدهم که پس از یک دوره 4 ساله‌ی ریاست‌جمهوری، ابراهیم رئیسی را برای رسیدنِ دوباره به صندلی ریاست‌جمهوری سد راه خود می‌دید، در رقابتی که به گواه کارشناسان مملو از بی‌اخلاقی و تخریب رقبا بود، توانست رئیس فعلی دستگاه قضا را از سر راه بردارد و مانند 4 رئیس جمهور پیش از خود، سکانداری‌اش را 8 ساله کند. اما عملکرد دولت او در اقتصاد و گرانیِ افسارگسیخته و مشکلات معیشتی مردم، در کنار خروج قابل پیش بینی آمریکا از برجام و مرگ آن، عملا روحانی را در وضعیتی متزلزل قرار داده. وضعیتی که بیش از هر چیز، حاصل ضعف ایده‌های او و ناتوانی دولتش در مدیریت کشور است.

به گزارش دانشجو، حالا که دولت برآمده از انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶ به نیمه راه رسیده، یکی از نشریات دانشجویی دانشگاه شریف نظرسنجی جالبی را از دانشجویان این دانشگاه انجام داده است. «روزنامه شریف» در آخرین شماره‌ی سال تحصیلی جاری از مخاطبانش سوالاتی درباره عملکرد دولت روحانی و همچنین رای‌شان در انتخابات ۹۶ پرسیده که نتایج این نظرسنجی وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم دانشگاه شریف یکی از دانشگاه‌هایی بود که برای حمایت از حسن روحانی در انتخابات ۹۶ گام‌های فراوانی برداشت. تعدادی از اساتید این دانشگاه در نامه‌ای به مردم، خواستار رای به حسن روحانی شدند و ۱۰۱۰ دانشجوی این دانشگاه نیز نامه‌ی حمایت از روحانی را رسانه‌ای کردند. با این اطلاعات، بررسی نظرسنجی «روزنامه شریف» خالی از لطف نیست.

نویسنده این گزارش در ابتدا نوشته: «در نظرسنجی روزنامه درباره حسن روحانی که روی کانال تلگرامی و توییتر روزنامه منتشر شد، ۳۵۰ نفر مشارکت داشتند که ۲۵.۷% آنها را زنان تشکیل می‌دادند؛ این عدد مشابه و نزدیک به درصد جمعی زنان در دانشگاه نیز هست. ۷۵% مشارکت کنندگان دانشجویان کارشناسی و بقیه تحصیلات تکمیلی هستند.» او همچنین ادامه می‌دهد: «از افرادی که در نظرسنجی شرکت داشته‌اند، ۵۵.۵% به روحانی رای داده‌اند و ۴۱% به رئیسی. در انتخابات نیز روحانی توانسته بود ۵۷% آرا را کسب کند، ولی رئیسی ۳۸% را کسب کرده‌بود. این تفاوت نیز به معنای تفاوت فاحش نیست و حتی ممکن است ناشی از حضور بیشتر طرفداران رئیسی در دانشگاه باشد.»

در بخشی از این نظرسنجی از دانشجویان خواسته شده تا به عملکرد روحانی از ۰ تا ۵ نمره دهند. نمره نهایی روحانی از این سوال، ۲ از ۵ است که با هر متر و معیاری نمره مردودی محسوب می‌شود!
 
«اگر گزینه دیگری رئیس جمهور می‌شد، اوضاع فرق می‌کرد؟» این، سوال دیگری است که روزنامه شریف از دانشجویان این دانشگاه پرسیده. براساس آمار منتشرشده توسط این نشریه، ۴۱% شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند با گزینه دیگر، اوضاع کشور «بهتر» می‌شد، ۳۵% گزینه «تفاوتی نمی‌کرد» و تنها ۲۴% گزینه «بدتر» می‌شد را انتخاب کرده‌اند و این یعنی ۷۶% شرکت‌کنندگان حالا و پس از 2 سال، به توخالی بودن «رقیب‌هراسی»‌های روحانی در ایام انتخابات پی برده‌اند.
 
نتایج جالب یک نظرسنجی دانشجویی درباره دولت دوازدهم/ روحانی تنها شد!

در بخش دیگری از این نظرسنجی، از دانشجویان درباره علل شکل‌گیری وضعیت فعلی پرسیده شده است. پاسخ دانشجویان: «نزدیک به ۴۰% مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند نداشتن برنامه اقتصادی از سوی دولت عامل اصلی شکل‌گیری وضعیت فعلی است. ۲۷% از افراد ناسالم بودن دولتمردان را موثر می‌دانند و ۱۶% بر نداشتن اختیارات و تعدد مراکز قدرت تاکید دارند. در رده بعدی، ۸.۵% نیز خروج آمریکا از برجام را موثر دانسته‌اند.»

61% جامعه آماری این نظرسنجی معتقدند روحانی باید اولویت خود را به بهبود وضعیت اقتصادی اختصاص دهد و این در حالی است که ۱۳.۵% به تلاش برای اصلاح ساختار‌های تصمیم‌گیری و اجرایی در کشور نظر دارند. ۱۰.۵% از مشارکت‌کنندگان نیز به مذاکره با آمریکا نظر دارند. گزینه‌های پرطرفدار بعدی، اصلاح قانون اساسی و گسترش آزادی‌های سیاسی است که به ترتیب ۷ و ۶ درصد رای آورده است.

اما عجیب‌ترین بخش این نظرسنجی، مربوط به سوالی است که درباره احتمال رفتن روحانی پرسیده شده است. اکثریت شرکت‌کنندگان یعنی ۵۵% گفته‌اند اگر همین امروز درباره رفتن یا ماندن روحانی همه‌پرسی شود، به رفتن روحانی رای خواهند داد. ۳۸% از کسانی که گفته‌اند در سال ۹۶ به روحانی رای داده‌اند هم در میان این ۵۵% قرار دارند!

اما سوال کلیدی این نظرسنجی این است: «اگر الان به سال ۹۶ برگردید به کدام کاندیدای انتخابات رای می‌دهید؟» پاسخ شریفی‌ها 2 سال پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، تامل‌برانگیز است. ۳۸% شرکت‌کنندگان رئیسی، ۲۶% عدم مشارکت و فقط ۲۱% حسن روحانی را انتخاب کرده‌اند! نویسنده گزارش «روزنامه شریف» برای جمع‌بندی این بخش می‌نویسد: «در صورتی که عدم مشارکت در همین سطح بماند، در صورت بازگشت به ۹۶ این بار ابراهیم رئیسی است که با کسب ۵۰.۱% آرای شرکت کنندگان در انتخابات، برنده خواهد شد.»
 
نتایج جالب یک نظرسنجی دانشجویی درباره دولت دوازدهم/ روحانی تنها شد!

2 سال پس از انتخابات ریاست‎جمهوری دوازدهم، بسیاری از ناظران و تحلیلگران درباره افت شدید محبوبیت و مقبولیت حسن روحانی هشدار می‌دهند. روحانی حالا در شرایطی است که بسیاری از حامیانش را از دست رفته می‌بیند و وضعیتی که برای کشور ساخته، مردم را به ستوه آورده. نظرسنجی تامل‌برانگیز «روزنامه شریف» در دانشگاه شریف- به عنوان یکی از پایگاه‌های اصلی حامیان روحانی- به خوبی نشان‌دهنده اوضاع و احوال حامیان اوست. 2 سال پیش وقتی در روز قدس، حسن روحانی با خشم جمعی از مردم مواجه شد، حامیانش هشتگ «روحانی تنها نیست» را برای او ترند کردند. 2 سال بعد اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد مردم دیگر تمایل چندانی به ایستادن کنار رئیس‌جمهور ۷۱ ساله ندارند و روحانی تنهاست. خیلی خیلی تنها.

نتایج جالب یک نظرسنجی دانشجویی درباره دولت دوازدهم/ روحانی تنها شد!
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
0
0
دلخوش نباشید. با رفتن هاشمی، با پرچم مخالفت با هاشمی، یکی دیگر از وزیرانش به نام خاتمی بر سر کار آمد و همان راه او را ادامه داد و در آخر هم با همدیگر به فتنه گری پرداختند!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: