به‌روز شده در: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
یک هواپیمای نظامی دیگر آمریکا هم روز پنجشنبه وارد حریم هوایی ایران شده بود اما نیروهای ایرانی تصمیم گرفتند آن را هدف قرار ندهند.
"خیبرآنلاین" روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز به نقل از پنتاگون نوشته یک هواپیمای نظامی دیگر هم در زمان هدف قرار گرفتن پهپاد این کشور از سوی ایران در آسمان تنگه هرمز بوده است.

به گزارش جام و به نقل از بی بی سی، این گزارش نیوریوک تایمز گفته های ایران را تائید می کند که پیش از همه گفته بود یک هواپیمای دیگر آمریکایی در کنار پهپاد سرنگون شده آنها حضور داشته اما ایران به آن مهلت بازگشت داده، اما با این حال بی بی سی در ادامه ضمن اشاره به این مساله از سوی ایران، آن را ادعا خواند و نوشت: ایران هم پیش‌تر ادعا کرده بود که یک هواپیمای نظامی دیگر آمریکا هم روز پنجشنبه وارد حریم هوایی این کشور شده بود اما نیروهای ایرانی تصمیم گرفتند آن را هدف قرار ندهند.

این رسانه در اقدامی برخلاف رفتار سایر رسانه ها که پهپاد آمریکایی را از نوع جاسوسی خوانده بودند، دوباره از واژه تجسسی برای توصیف این پرنده ساقط شده آمریکایی استفاده کرد.

در ادامه مطلب بی بی سی به نقل از نیویورک تایمز آمده است: این روزنامه که نخستین بار عصر پنجشنبه از لغو دستور حمله به سه نقطه نظامی ایران خبر داده بود روز جمعه (۳۱ خرداد) هم تلاش کرد از چگونگی تصمیم آقای ترامپ گزارش دهد و نوشت مقام‌ها به نیویورک تایمز گفته‌اند بین مشاوران و فرماندهانی که در مورد حمله به پهپاد آمریکایی با هم جلسه داشتند اختلاف نظر بوده که آیا این پهپاد و یا یک هواپیمای تجسسی دیگر که در آن زمان در آسمان بوده واقعا وارد آسمان ایران شدند یا خیر و احتمالا همین تشکیک در لغو دستور آقای ترامپ نقش داشته است.

بنابراین بخش از گزارش نیویورک تایمز که بی بی سی نیز به آن پرداخته، آمریکایی ها تلویحا پذیرفته اند که وارد حریم هوایی ایران شده و آن را نقض کرده اند.

با این حساب آنچه کشته شدن ایرانی ها از سوی ترامپ برای لغو دستور حمله صادر شده دروغی بیش نبوده و ترس از پاسخ متقابل نظامی و طرح شکایت به سازمان ملل با توجه به شواهد غیرقابل انکار تجاوز به حریم مرزی ایران باید علت اصلی لغو دستور حمله به نقاطی در ایران باشد.

برخی تحلیل گران نیز دلیل دیگر لغو دستور حمله به ایران از سوی ترامپ، تنها نمایشی و تبلیغاتی دانسته اند.
 
نیویورک تایمز همچنین نوشته پنتاگون عصر جمعه تایید کرده که همین هواپیما بوده که فیلم سقوط اون رو ضبط کرده است.

دیروز سرتیپ امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه از امکان سرنگونی یک هواپیمای دیگر متعلق به نیروهای نظامی آمریکا با نام پی-۸ خبر داد و گفت "می‌توانستیم آن را سرنگون کنیم، اما این کار را نکردیم چون فقط قصد فرستادن اخطار به نیروهای آمریکایی را داشتیم".

آقای حاجی‌زاده تعداد سرنشینان این هواپیما را ۳۵ نفر اعلام و گفت: "در هفته قبل هم خود آمریکایی‌ها اعلام کردند که ایران به سمت ما شلیک کرده است و می‌خواست ما را سرنگون کند، در واقع آن تیر اخطار بود و آنها باز بی‌توجهی کردند؛ اگر قرار بود هواپیمایشان را آن روز که ۹-MQ بود سرنگون کنیم، همان موقع می‌زدیم".

به نظر می رسد لغو دستور بخاطر کشته شدن ایرانی ها برای کشوری مانند آمریکا که بزرگترین فروشنده سلاح در جهان است و در هر جنگی می توان ردپای او را پیدا کرد بیشتر به یک شوخی و بهانه شبیه است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: