به‌روز شده در: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
وزیر اقتصاد با اعلام اینکه میزان صادرات کشور در سه ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر وزنی "جهش" داشته است، میزان افزایش صادرات از نظر ارزشی را هم دارای رشد قابل قبول عنوان کرد.
"خیبرآنلاین" -   فرهاد دژپسند در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، این منطقه را یکی از قدیمی‌ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور از نظر تعداد و تنوع واحدهای اقتصادی خواند و گفت: برای ما بررسی مشکلات واحدهای تولیدی کشور به ویژه منطقه سلفچگان اهمیت بسیار زیادی دارد.

به گزارش مهر و به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، وی اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که این منطقه با آن مواجه است، عدم بهره برداری از ظرفیت اسمی آن است که باعث شده شاخص آن از متوسط کل مناطق ویژه کشور پایین‌تر باشد.

جهش صادرات کشور در سه ماهه اول امسال

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به برخی مشکلات تولید کنندگان منطقه ویژه سلفچگان و مباحث انجام شده در دیدار با فعالان اقتصادی مسئولان استان در خصوص بحث بازگشت ارز ناشی از صادرات، تصریح کرد: خوشبختانه با بسته سیاست ارزی که امسال به تصویب کمیته پنج نفره (متشکل از وزرای اقتصاد، نفت، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک مرکزی) رسید و توسط بانک مرکزی ابلاغ شد، شرایط صادرات به شکلی تسهیل شد که میزان بازگشت ارز صادر کنندگان را افزایش داد.

وی افزود: ما وقوف کامل به مشکلات ناشی از از هزینه‌های انتقال، آن هم در شرایط فعلی کشور هستیم و به همین خاطر، درصدی را هم برای معافیت صادر کنندگان در خصوص هزینه انتقال در نظر گرفتیم.

دژپسند با بیان اینکه در بسته ابلاغی سیاست ارزی کمیته پنج نفره، بخش قابل توجهی از ارزها می‌توانند در بازار سنا عرضه شده و بخش دیگری می‌تواند به صورت واردات در قبال صادرات به کشور برگردد، اظهار داشت: در این شرایط، قطعاً صادر کنندگان ترغیب به بازگشت ارزهای ناشی از صادرات به کشور می‌شوند.

وی همچنین با اشاره به مفاد قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور که تصریح دارد، صادر کنندگان متناسب با ارزی که بر می‌گردانند، می‌توانند از معافیت مالیاتی برخوردار شوند، این امر را نیز یکی دیگر از مشوق‌های تأثیرگذار برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور خواند.

وزیر اقتصاد با اعلام اینکه میزان صادرات کشور در سه ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر وزنی "جهش" داشته است، میزان افزایش صادرات از نظر ارزشی را هم دارای رشد قابل قبول عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازدید امروز خود از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، گفت: تولید بخشی از واحدهای مستقر در منطقه، نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد خوبی داشته است و حتی برخی واحدها در صدد افزایش فعالیت خود به سه شیفت کاری هستند.

دژپسند افزود: به نظرم با مساعدت و تلاش مسئولان استان قم، خیلی راحت می‌شود فاز سوم منطقه ویژه سلفچگان را در آینده نه چندان دور، راه اندازی کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بخاطر اهمیت منطقه آزاد تجاری سلفچگان در برنامه‌های آتی دولت و وزارت اقتصاد، گمرک جمهوری اسلامی برخی طرح‌های خود را در حاضر به صورت پایلوت در این منطقه به اجرا گذاشته تا با فراهم شدن شرایط در سایر نقاط کشور نیز آنها را اجرا کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: