به‌روز شده در: ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
با وجود تلاش‌هایی که در سال‌های اخیر برای وضع قوانینی در راستای کنترل رفتارهای پلیس در آمریکا انجام شده اما هنوز نرخ خشونت پلیس علیه شهروندان در این کشور هیچ کاهشی نداشته است.
"خیبرآنلاین" - انتشار فیلم‌ها یا عکس‌هایی از برخوردهای خشونت‌آمیز پلیس علیه افراد عادی یا متهمان به ویژه سیاه پوستان به یک امر متعارف و متداول در آمریکا تبدیل شده است.

به گزارش تسنیم، کافی است در موتورهای جست‌و‌جوگر، جستجوی ساده‌ای با کلید واژه «برخورد خشونت آمیز پلیس آمریکا» داشته باشیم تا صدها ویدئوی رقت‌انگیز از خشونت غیر‌قابل توجیه پلیس علیه شهروندان آمریکایی بیابیم.

شدت این خشونت‌ها در سال‌های اخیر به‌ویژه علیه سیاه پوستان باعث شده تا جنبشی به نام «جان سیاهان هم مهم است» در آمریکا پدید آید؛ بسیاری از فعالان جامعه مدنی آمریکا اکنون عضو این پویش به شمار می‌آیند.

اهمیت مضاعف این مسئله زمانی بیشتر خود را نشان می‌دهد که تعداد قربانیان خشونت‌های پلیس آمریکا را بر اساس آمار بررسی می‌کنیم؛ بنا به گزارش وبسایت Mapping police violence که سالیانه میزان خشونت‌های پلیس را ثبت و طبقه‌بندی می‌کند، تنها در سال 2018، تعداد 1147 نفر در اثر خشونت‌های پلیس آمریکا کشته شده‌اند! در این سال تنها در 23 روز، پلیس مرتکب قتل علیه شهروندان نشده است:تبعیض پلیس آمریکا چگونه جان سیاهان را می‌گیرد؟

در حالی که سیاه‌پوستان 13 درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند اما 31 درصد از تلفات خشونت‌های پلیس از میان جمعیت محدود سیاهپوستان است و این موضوع به خوبی آشکار می‌کند که چه تبعیضی در این خصوص وجود دارد.جالب آنکه اگر چه پلیس مدعی است که در اکثر چنین خشونت‌هایی، متهمان سلاح حمل می‌کرده‌اند اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که 30 درصد از قربانیان خشونت‌های پلیس آمریکا در جمعیت سیاه‌پوست به هنگام درگیری فاقد سلاح بوده‌اند! در میان شهروندان سفید‌پوست این رقم 21 درصد گزارش شده است:همچنین تعداد 39 درصد از سیاه‌پوستانی که در صحنه‌های برخورد با پلیس تسلیم شده بودند و به پلیس حمله‌ای نکرده بودند، کشته شدند! اما این رقم در میان سفید‌پوستان با وجود آنکه 5 برابر سیاه‌پوستان هستند، 46 درصد گزارش شده است.

اما نکته تعجب‌آور آنکه از میان هر 3 سیاه پوستی که در اثر خشونت پلیس جان خود را از دست داده‌اند، تنها یک نفر مظنون به انجام جرایم خشونت‌بار و حمل سلاح غیر‌قانونی بوده است؛ این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که چرا جمعیت سیاه‌پوست در آمریکا در برخورد با پلس همواره از یک نگرانی گسترده اعلام شکایت می‌کند.

خانواده‌های قربانیان در بسیاری از موارد علیه پلیس‌هایی که مرتکب خشونت شده بودند، در محاکم آمریکا طرح دعوا کرده‌اند اما نتایج این دعاوی نیز تاسف‌بار است؛ ماموران پلیس تقریبا در 99 درصد از پرونده‌هایی که در سال 2015 در این خصوص از سوی شهروندان مطرح شده‌اند، مجرم شناخته نشدند!برخوردهای خشونت‌بار پلیس علیه متهمان و شهروندان در آمریکا همچنان روندی تصاعدی دارد؛ منتقدان اعتقاد دارند که پلیس این کشور هیچگونه تساهلی در برخورد با شهروندان از خود نشان نمی‌دهد و این موضوع به ویژه درباره سیاه‌پوستان ابعاد پررنگ‌تری به خود می‌گیرد.

با وجود تلاش‌هایی که در سال‌های اخیر برای وضع قوانینی در راستای کنترل رفتارهای پلیس در آمریکا انجام شده اما هنوز نرخ خشونت پلیس علیه شهروندان در این کشور هیچ کاهشی نداشته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: