به‌روز شده در: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
در رابطه با انگلیس ممکن است که دولت جدید جانسون در پی دستیابی به توافق تجاری پس از برگزیت یا قبل از آن به ایالات متحده نزدیکتر و از اروپایی‌ها دورتر شود که در این صورت وضعیت به مراتب خطرناک‌تر خواهد شد
"خیبرآنلاین" - طارق برغاوی مدرس ارشد امنیت بین المللی در مرکز مطالعات بین‌الملل دانشگاه کمبریج و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال‌اس‌ایی انگلیس است. جنگ و امپریالیسم بخش اعظم حوزه مطالعاتی وی را تشکیل می‌دهد.

به گزارش ایلنا، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال اس ای با اشاره به تنش‌های موجود میان ایران و آمریکا و تلاش آمریکا برای انداختن توپ در زمین انگلیس عنوان کرد: نظر اصلی من این است که ایالات متحده و انگلیس بحران سیاسی داخلی جدی دارند.

وی افزود: هر 2 کشور بعد از  سال ۱۹۴۵ برای ساخت و نگهداری یک نظم جهانی بر محور غرب تمرکز داشتند اما در حال حاضر در هر 2 کشور یک ساماندهی سیاسی وجود ندارد که این نظم را حفظ کند.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال اس ای یادآور شد: سیاست اول آمریکای ترامپ و برگزیت محور مستقیم حملات هستند که برای تضعیف به اصطلاح «قواعد نظم» یا «نظم بین‌المللی لیبرال» تلاش می‌کنند.

وی با بیان اینکه بریتانیا پس از رای‌گیری برگزیت، سیاست خارجی منسجمی ندارد، گفت: این مساله انگلیس را بین تلاش برای نزدیک شدن به متحدان اروپایی خود و ایالات متحده ترامپ قرار داده است.

برغاوی با تاکید بر اینکه ترامپ قادر نیست که یک سیاست خارجی پایدار و جدی در هر نوعی داشته باشد، گفت: با این وجود او هیچ‌گاه احتمال بروز جنگ دیگری در خاورمیانه را رد نکرده است.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال اس ای با اشاره به اینکه بسیاری از مقام‌های دولت ترامپ نسبت به ایران رویکرد بسیار خصمانه‌ای دارند، گفت: نتیجه این سیاست غیرواقعی بیرون آمدن از برجام بدون هیچ برنامه‌ای است.

وی افزود: در همین راستا مشکل توطئه غربی نسبت به ایران در حال حاضر کمتر از یک انسداد خطرناک است. خطر اصلی وقوع جنگ در حال حاضر در پی محاسبات غلط یا هر حادثه‌ای از سوی هر دو طرف وجود دارد.

برغاوی خاطرنشان کرد: در رابطه با انگلیس ممکن است که دولت جدید جانسون در پی دستیابی به توافق تجاری پس از برگزیت یا قبل از آن به ایالات متحده نزدیکتر و از اروپایی‌ها دورتر شود که در این صورت وضعیت به مراتب خطرناک‌تر خواهد شد.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال اس ای یادآور شد: عنصر دیگر این است که سیاستمداران در ایالات متحده و انگلیس از طریق ارائه فضای کم برای سیاست‌های منطقی با مخاطبان داخلی خود بازی می‌کنند، این امر سازش را دشوارتر می‌کند و وضعیت در خلیج فارس را بیشتر در معرض نوسان قرار می‌دهد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: