به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی از بی توجهی مجلس و دولت به شهر زیارتی مشهد و نادیده گرفتن مشکلات این کلان‌شهر مذهبی جهان انتقاد کرد.
"خیبرآنلاین" - آیت الله علم الهدی در همایش چهلمین سالروز اقامه اولین نمازجمعه انقلاب اسلامی و دیدار با جمعی از فعالان ستاد نماز جمعه مشهد اظهار کرد: در یک مراسم حج که جمعیت آن به 4 میلیون نمی رسد، تمام امکانات یک کشور برای این مراسم بسیج می شود، در نقطه مقایسه آماری میانگین پیک زیارتی مشهد در نوروز، آخر صفر و دیگر پیک های زیارتی از جمله روز زیارتی که در تابستان قرار بگیرد، بیش از جمعیت حج هر سال بوده، در حالی که این حرکت با امکانات یک استان از نظر دولتی و کارگزاران اداره می شود، از طرف دیگر مگر مجموعه ای مانند نیروی انتظامی چقدر در استان نیرو دارد؟

اشکال در مجلس و دولت

به گزارش خراسان، وی ادامه داد: ما متاسفانه این اشکال را هم در مجلس و هم در دولت داریم، هر وقت در مجلس صحبت شده می گویند شهرهای زیارتی و یکی هم مشهد، اما سوال این است که کدام شهر زیارتی در مملکت مثل مشهد است ؟ فوری می گویند که برای شهرهای زیارتی امکاناتی ندادند، بنابراین برای مشهد هم ندادند. در دولت گذشته کارگروه زیارت تشکیل شد و در این دولت هم ادامه یافت اما تنها اثر گروه زیارت این بود که به «ز» زیارت هم نرسید، با این که در راس آن هم مقامات بالای کشور بودند.

هزینه بالای میزبانی از 32 میلیون زائر

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: بنده این گلایه را دارم، کدام مشکل را حل کردند؟ با توجه به تقسیم بندی مراکز استان ها، نیروی انتظامی، امکانات بودجه ای و وسایل اداری تقسیم بندی کردند. اما از طرفی تعداد زائران مشهد در سال 97 حداقل 32 میلیون نفر بوده و امسال هم برآورد کرده اند که 35 میلیون زائر به مشهد می آیند. با این شرایط 35 میلیون انسان به این شهر بیایند و بروند، ترافیک دارند، انتظامات دارند و خیلی مسائل دیگر. یک روز آقای شهردار به من گفت فقط برای جمع آوری زباله تولید شده توسط هر زائر را اگر 3 هزار تومان را حساب کنیم، رقمی بالای چند میلیارد هزینه آن می شود اما هیچ بودجه ای از هیچ جایی برای آن اختصاص پیدا نکرده است و باید از عوارضی که شهروند مشهدی می دهد، این هزینه را بپردازیم. این ها مشکلات اساسی در مشهد است که تا به امروز هم حل نشده است، با همه مسئولان در همه دولت ها و مجلس ها هم حرف زده ایم. این جا که هستند در مقابل هر یک کلمه بنده صد تا «چشم» می گویند، اما از دروازه شهر که بیرون می روند یادشان می رود و عمل نمی شود.

می گویند با امکانات یک استان 32 میلیون زائر را اداره کن

وی ادامه داد : به سردار تقوی فرمانده انتظامی استان گفته می شود شما بیا این 32 میلیون زائر را در کنار 6 تا 7 میلیون مردم خود استان خراسان رضوی اداره کن، اما نیرو و امکاناتی که به تو می دهند همان امکانات و نیروی سابق است. خب آدم بخواهد چنین زوری به فرمانده انتظامی این استان بگوید، چه می توان گفت. این مشکلی است که ما در مشهد داریم، از اول هم داشته ایم به همین دلیل وقتی فکر می کنیم می بینیم که جز خود امام رضا(ع) هیچ کسی مشهد را اداره نمی کند. آیت ا... علم الهدی تصریح کرد : همانند دیگر برکات امام رضا(ع)، جریان خدماتی و امکانات هم با عنایت خود امام هشتم(ع) وصل می شود و ما به شکلی این شرایط را می گذرانیم وگرنه امکاناتی که در این استان داریم با آمدن 32 میلیون زائر که 4 میلیون آن هم خارجی اند و با فرهنگ های مختلف و مطالبات مختلف هستند، به هیچ وقت جور در نمی آید.

برکات نماز جمعه برای انقلاب اسلامی

وی در ادامه با اشاره به سالروز اقامه اولین نماز جمعه گفت: 40 سال نماز جمعه در این کشور برگزار شد، ما اگر بخواهیم دستاوردهای انقلاب و نظام در این چهل ساله اول را بررسی کنیم دستاوردهای زیادی است و هیچ کشور در حال توسعه ای به قدر ما توسعه اقتصادی، عمرانی، آبادانی، فرهنگی و همچنین توسعه در عرصه بین المللی و سیاسی نداشته است. آیت ا... علم الهدی تصریح کرد: با وجود این دستاورد واقعی انقلاب هیچ کدام این ها نیست، روزی که اسلام به پیروزی رسید، اسلام درچهاردیواری مسجد و حسینیه ها زندانی بود و در همان زندان هم ندای اسلام آزاد نبود، این اسلام از چهاردیواری حسینیه ها و مساجد بیرون آمد، مظاهرش سراسر این مملکت را گرفت و این اسلام همه معادلات بین المللی را به هم زد و از جمله عوامل حتمی اش 40 سال برپایی نماز جمعه بوده است. وی ادامه داد : نماز جمعه انقلاب اسلامی را نگه داشته است، مقاومت ما در برابر توطئه های دشمن، آن ها را به زانو درآورده و شکست داده و این به برکت نماز جمعه است.

نماز جمعه مشهد هیچ بودجه و امکانات دولتی ندارد

امام جمعه مشهد در این همایش همچنین با تقدیر از خدمتگزاران ستاد نماز جمعه گفت: شما برادران و خواهران خادمان اخلاصمند امام هشتم(ع) در حرم از نظر خدمت در عبادت هستید، آن هم با فضیلت ترین عبادت ها که اقامه فریضه مقدس نماز جمعه است. امام جمعه مشهد با اشاره به نماز جمعه دو روز قبل مشهد اظهار کرد: به من گفتند که جمعیت نماز جمعه دیروز (جمعه گذشته) بیش از70 هزار نفر آمار گیری شده، این رقم و آمار نه تنها در کشور بلکه در جهان اسلام بی نظیر است و روزی مثل دیروز (جمعه گذشته) که 23 ذی القعده بود، شما در هیچ نقطه ای از جهان اسلام در سایر کشورها نماز جمعه ای پیدا نمی کنید که 75 هزار نمازگزار در آن شرکت کنند، این قوی ترین و پر بهره ترین نماز جمعه دنیای اسلام است و توفیقی است که خداوند برای شما به وجود آورده است. امام جمعه مشهد به مشکلات این حوزه نیز اشاره کرد و گفت : نماز جمعه ای که هیچ امکانات دولتی و هیچ بودجه ای ندارد با کیفیت برگزار می شود، یک تک تومانی بودجه دولتی ندارد. وقتی بنده این مسئله را خدمت مقام معظم رهبری عرض کردم، آقا فرمودند این جا که جای کمک دولت است، اما کوچک ترین بودجه و امکانات دولتی ندارد. مسئولان دولتی هم اگر خدمتی انجام می دهند به خاطر اعتقاد و ایمان خودشان است و تشکر می کنیم. وی خطاب به حاضران تصریح کرد: با وجود این مشکلات، باید همت داشته باشید که این نماز جمعه حفظ شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: