به‌روز شده در: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: امارات در مسئله جنگ یمن نمی‌تواند هزینه‌ها را تامین کند و احساس رسیدن به بن بست می‌کند و این دو کشور تصور می‌کنند ایران بتواند زمینه خروج آبرومندانه آن‌ها از یمن را فراهم کند.
"خیبرآنلاین" - جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل غرب آسیا  در خصوص ادعای وبگاهی اسرائیلی مبنی بر تماس‌های مخفیانه عربستان و امارات با ایران گفت: چندین مسئله مهم در ارتباط با این موضوع سبب تلاش‌های عربستان و امارات برای نزدیکی به ایران شده است.

قنادباشی: عربستان و امارات می‌خواهند با کمک ایران خروج آبرومندانه از یمن را فراهم کنند/ نشانه‌های روشنی از سست شدن پایه‌های حکومت در این کشور‌ها دیده می‌شود

به گزارش دانشجو، وی با بیان اینکه این دو کشور پیوسته مترصد تماس با ایران بوده اند، افزود: تلاش برای این تماس وجود داشت، اما تا زمانی که آمریکایی‌ها آن‌ها را برای تلاش‌های منطقه‌ای و وعده‌هایی برای تامین ظاهری امنیت منطقه امیدوار می‌کردند عربستان و امارات دست نگاه می‌داشتند، اما همین که متوجه شدند آمریکایی‌ها چیزی در چنته ندارند و اقدامی عملیاتی از دست شان برنمی آید از جهت امنیت خود دچار نگرانی شدند.

قنادباشی مسئله دیگر در خصوص نزدیکی عربستان و امارات به ایران را وا ماندگی این دو کشور در مدیریت جنگ یمن دانست و افزود: در مسئله جنگ یمن به ویژه امارات نمی‌تواند هزینه‌های پیش آمده را تامین کند و احساس رسیدن به بن بست می‌کند و این دو کشور تصور می‌کنند ایران بتواند زمینه خروج آبرومندانه آن‌ها از یمن را فراهم کند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به موقعیت خطرناک و متزلزل این دو کشور در خلیج فارس گفت: امارات و عربستان در طول مدت زمان اخیر از طریق عوامل نفوذی خود در ایران سوخت پالایش شده قاچاق را به کشور خود انتقال می‌دادند حتی خاک‌های ایران را که حکم معدن برای ایران داشت به نام خاک به کشورشان انتقال می‌دادند، اما ایران این قاچاق را به شدت تحت کنترل قرار داد و در نتیجه عربستان و به ویژه امارات با بن بست جدی مواجه شدند.

وی اقدامات اساسی ایران در متزلزل کردن امنیت این دو کشور را مهار نکردن ورود تروریست‌ها و عدم جلوگیری از قاچاق مواد مخدر دانست و یادآور شد: به هر حال نشانه‌های روشنی از سست شدن پایه‌های قدرت این دو کشور در منطقه دیده می‌شود.

قنادباشی در پایان خاطرنشان کرد: البته تلاش کشور‌های منطقه‌ای برای برقراری ارتباط نزدیک با ایران جای شگفتی و تعجب ندارد زمانی که ارباب آن‌ها یعنی ترامپ برای صلح پیام می‌فرستد سعی در نزدیک شدن به ایران از سوی ایادی او که ضعیف‌تر هستند نیز مسئله جدیدی محسوب نمی‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: