به‌روز شده در: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
در روزهای گذشته تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد در تابلوهای نصب شده بر روی تعدادی از کوچه‌ها و معابر شهر تهران، عنوان مقدس «شهید» حذف و تنها اسامی‌ شهدا ذکر شده است.
"خیبرآنلاین" - در روزهای گذشته تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد در تابلوهای نصب شده بر روی تعدادی از کوچه‌ها و معابر شهر تهران، عنوان مقدس «شهید» حذف و تنها اسامی‌ شهدا ذکر شده است.
به گزارش شهدای ایران، این تصاویر پس از انتشار، واکنش مردم را به دنبال داشت، تا آنجا که بسیاری این موضوع را نه یک اتفاق ساده بلکه حرکتی مشکوک دانسته و خواستار پاسخ صریح و مسئولانه شهرداری شدند.

اما واکنش مسئولان شهرداری تهران به این موضوع در نوع خود جالب بود. واکنش مدیران شهر تهران درباره این اتفاق تنها خلاصه شد به دو توئیت رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری!
غلامحسین محمدی، ابتدا در حساب توییتری خود نوشت: «با تشکر از حساسیت‌ها و تأکید بر اینکه ما مدیون خون شهدای عزیزیم: اول؛ تابلوهای گزارش شده کلاً ۴ عدد از مجموع ۱۵۰تابلوی‌ترافیکی سطح ناحیه است که مربوط به سال‌ها قبل است. دوم؛ همین‌ اشتباهات اندک هم سریعاً اصلاح خواهد شد، سوم؛ ان‌شاءالله نیات همه نظیر خلوص نیت شهدا باشد.»

وی عصر دیروز در توئیت دیگری از اصلاح تابلوهای مذکور خبر داد و نوشت: «افتخار ما این است که با تبرّک خیابان و کوچه‌ها به عطر نام شهدا، بتوانیم اندکی دینمان را به اسوه‌های ایثار ادا کنیم. ‌اشتباهات معدود سالیان گذشته توسط شهرداری منطقه، اصلاح شد. شهروندان هرگونه مشاهده در این زمینه را به سامانه ١٣٧ اطلاع دهند.»

درباره این موضوع باید گفت اقدام دیروز در اصلاح تابلوهای مزین به نام مقدس شهدا بجا و قابل اهمیت و تقدیر است اما نباید از کنار این موضوع به سادگی گذشت و ذکر چند نکته ضروریست.

اولاً در پاسخ به مطالبه مردم شهیدپرور و انتظار توضیح درباره اتفاقی که ذهن آنها را درگیر خود کرده است می‌طلبید که به‌صورت رسمی ‌و با انتشار یک اطلاعیه موضع و توضیحات شهرداری بیان شود نه اینکه یک مسئول از طریق فضای غیررسمی ‌و غیرقانونی توئیتر، اعلام موضع کند.

از سوی دیگر در همین توضیحات ارائه شده نیز نکته مهمی‌ وجود دارد که اصل ماجرا به چند سال قبل نسبت داده می‌شود بدون توضیح درباره اینکه حتی اگر این اقدام غلط مربوط به چند سال قبل باشد، پس مدیریت فعلی شهر تهران که این کار را تأیید نمی‌کند چرا در زمان مدیریت خود نسبت به اصلاح آن اقدام نکرده است؟

مگر اعلام نمی‌کنند که این تابلوها تنها چهار عدد بوده، (هر چند برخی گزارش‌ها و نظرات، از وجود موارد مشابه در سایر مناطق هم خبر می‌دهد) پس باید تاکنون اصلاح می‌شده است.

اما نکته مهم دیگر اینکه با توجه به اهمیت موضوع باید با پیگیری و تحقیقات جدی مشخص شود که این ‌اشتباه و اقدام غلط یعنی حذف عنوان شهید از اسامی‌ کوچه‌ها واقعاً یک‌ اشتباه است یا اینکه مسائل دیگری در میان بوده است؟ آیا این کار حاصل قصور است یا تقصیر؟

از سوی دیگر رویکرد مدیریت شهری تهران از جمله شورانشینان در دوره کنونی حاکی از برخی حواشی و تصمیمات خاص در مورد همین موضع نام خیابان‌ها و معابر است که در جای خود نگران‌کننده است و پیش از این به آن پرداخته‌ایم.

سال گذشته تعداد قابل توجهی از جلسات شورای شهر تهران با وجود نیاز شهر به رفع مشکلات جدی و اساسی، به نامگذاری معابر و خیابان‌ها اختصاص پیدا کرده بود که البته باعث شد در کنار برخی چهره‌های فرهنگی و موجه نام برخی از افراد از جمله فلان خواننده و فلان شاعر که عناد یا تفکرات تقابلی یا دور بودن فضای فکری و عقیدتی آنها با نظام جمهوری اسلامی بر همگان مشخص است، بر روی خیابان‌های شهر نصب شود.

 به راستی اگر به جای حذف عنوان شهید از تابلوی کوچه‌ها، بر روی تابلوی اسامی ‌همین مفاخر غربزده آقایان! لکه‌ای می‌افتاد یا نقطه‌ای جابجا می‌شد، فریاد وا اسفای رسانه‌های اصلاح‌طلب و جریان وابسته و غربگرا بلند نمی‌شد؟ آیا واکنش مسئولان شهری هم به جریان رسانه‌ای قابل تصور پس از آن همین اندازه غیررسمی‌می‌بود یا کار به محکومیت و غیره می‌رسید؟ پس چطور بنا بر ادعای این مسئول محترم شهرداری چند سال پس از آنکه عنوان شهید از تابلوی کوچه‌ها حذف می‌شود اما تا کنون اقدامی ‌برای اصلاح آن نشده بود؟

بله، ایشان درست گفتند که همه ما مدیون شهدا هستیم، پس باید این دین و قدرشناسی در رفتار شخصی و مدیریتی همه عیان باشد. تکرار رفتار اهانت‌آمیز در قبال ارزش‌ها و به‌ویژه شهدا قطعا از سوی مردم شهیدپرور شهر و کشورمان تحمل نخواهد شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: