به‌روز شده در: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۷۲۷۳
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۲
نماینده مردم مشهد در مجلس مطرح کرد
دولت برای تشکیل وزارت بازرگانی لج‌بازی می‌کند و این مسیر مسلما موجب مشکلات عدیده‌ای می‌شود
"خیبرآنلاین" - حجت الاسلام نصرالله پژمان‌فر گفت: تشکیل وزارت بازرگانی یک اتفاق بسیار پرحاشیه و پرضرر برای کشور است و دلایل آن هم فراوان مطرح شده است.

به گزارش فارس، این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حتی نمایندگانی که خودشان را به لحاظ سیاسی وابسته به دولت می‌دانند اما تشکیل وزارت بازرگانی را یک اتفاق بسیار بد برای کشور می‌دانند، افزود: این اتفاق آسیب‌های غیرقابل جبرانی را به اقتصاد کشور، حوزه کشاورزی و بخش‌های دیگر می‌زند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح تشکیل وزارت بازرگانی چند بار در مجلس مطرح و رد شده است، گفت: این در حالی است که طرحی که هنوز 6 ماه از رد آن در مجلس نگذشته است، دوباره به مجلس ارائه شده و قطعا این بار هم نمایندگان مجلس به آن رای نمی‌دهند.

وی در ادامه با اشاره به دلایل مخالفت نمایندگان مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی بیان داشت: تشکیل وزارت بازرگانی موجب می‌شود که سیاستگذاری یکپارچه تولید و تجارت که به واسطه ادغام وزارت بازرگانی در وزارت صمت ایجاد شده بود از بین برود در حالی که این ادغام موجب بهبود حداقل 5 میلیارد دلار تراز تجاری محصولات غذایی شده است.

پژمان فر بیان داشت: تشکیل مجدد وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات می‌شود و تراز تجاری  را به شدت منفی خواهد کرد و قطعا این مساله موجب افزایش تقاضا ارز و افزایش قیمت دلار می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه ما در مجلس باید پیامدهای ناشی از تشکیل وزارت بازرگانی را مجدد تذکر دهیم، بیان داشت: البته با توجه به سوابقی که دولت در ارتباط با این موضوع داشته امیدی نیست که تذکرات مورد توجه واقع شود.

پژمان‌فر بیان داشت: تشکیل وزارت بازرگانی به تولید لطمه و واردات را افزایش می‌دهد و موجب از بین رفتن 250 هزار فرصت شغلی می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: براساس محاسبات انجام شده تشکیل وزارت بازرگانی حداقل 2 هزار میلیارد تومان هزینه مالی برای دولت خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تشکیل وزارت بازرگانی حداقل به مدت 6 ماه باعث رهاسازی بازار می‌شود، گفت: دولت برای تشکیل وزارت بازرگانی لج‌بازی می‌کند و این مسیر مسلما موجب مشکلات عدیده‌ای می‌شود.

پژمان‌فر در پاسخ به این سوال که دلیل اصرار دولت چیست؟ گفت: دولت در چند سال اخیر کارنامه ناموفقی در این بخش داشته است بنابراین سعی دارد تا با فرافکنی مشکلات ناشی از تنظیم بازار را ناشی از مشکلات ساختاری بداند و ناتوانی مدیریتی خود در این مقوله را به عدم وجود وزارت بازرگانی ربط دهد.

وی با اشاره به طرح مکرر تشکیل وزارت بازرگانی از سوی دولت در مجلس گفت: این کار توهین به نظرات کارشناسی مجلس است و مطمئنا این طرح دوباره در مجلس رای نخواهد آورد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: انتظار ما از دولت این است تا با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در این فرصت 2 ساله باقی مانده از دولت فعلی، در مسیر خدمت به مردم قدم بردارد و از بازی‌های سیاسی دست بردارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: