به‌روز شده در: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۷۲۷۵
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
مطالبه از حاکمیت و نهادهای بالادستی
دولت روحانی رو به پایان است و قبل از پایان رسمی آن، به دلیل فروپاشی کامل پایگاه اجتماعی، عملا فاقد مقبولیت مردمی واقع شده و تنها به دلیل مصالح کلی، صبر راهبردی تا فرود کم هزینه‌ی هواپیمای آسیب دیده‌ی بنفش مورد توجه قرار گرفته است
"خیبرآنلاین" - از عمر دولت روحانی 6.5 سال گذشته است و این تیم ناکارآمد و پرخسارت که ضررهای ناشی از بی عملی آن هم اکنون حوزه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را دربر گرفته است، در صورت حضور تا پایان، تنها 1.5 سال دیگر بر سر کار خواهد بود و پس از آن، طبیعتا با رای مردم دولتی دیگر به قدرت خواهد رسید که احتمال دارد رویکردی کاملا متفاوت از آنچه که همینک مشاهده می شود، در دستور کار خود قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، علیرغم خسارت های بی شماری که از سیاست های اشتباه دولت روحانی به کشور تحمیل شده، اما این روند پرحاشیه و خسارت بار همچنان با جدیت پیگیری می شود و تیم بنفش می کوشد باز هم با شرطی کردن فضای کشور و تمرکز افراطی بر مساله ی مذاکرات بین المللی، روند اشتباه گره زدن همه ی موضوعات به برجام متعفن و مذاکرات مشابه آن را تداوم بخشد.

براساس این گزارش، جدیدترین اقدام صورت گرفته توسط دولت بنفش، به ماجرای پیشنهاد فریبکارانه ی دولت فرانسه باز می گردد که در خوشبینانه ترین حالت، ساده لوحی غربگرایان داخلی را به همراه داشته است.

محمدجواد ظریف به عنوان یکی از اصلی ترین تحمیل کنندگان خسارت محض برجام که شایسته ی محاکمه و پاسخگویی درباره اقدامات اشتباه و نابجای خود هست، با اشتیاق فراوان به دیدار ماکرون فرانسوی می رود و حسن روحانی (دیگر عضو تیم تحمیل کننده ی خسارت محض برجام) که ریاست قوه مجریه را در اختیار دارد، همچنان چشم به راه عنایت غربی هاست!

دولت فرانسه که حالا این بار نقش پلیس خوب ائتلاف اروپا و آمریکا را برعهده گرفته، با مشاهده ی جدیت ایران در کاهش تعهدات برجامی آن هم پس از 15 ماه از خروج عهدشکنانه ی آمریکا از آن توافق ننگین، پیشنهادات شرم آور اما فریبنده ای را روی میز قرار داده است و طبق معمول این پیشنهادات سخیف توسط غربگرایان داخلی مورد بزک و حمایت قرار گرفته شده است.

روایت ظریف از دیدار با رئیس دولت فرانسه، را با دقت بخوانید: "پیشنهادات امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه درباره کاهش تنش‌ها درباره توافق هسته‌ای ایران در مسیر صحیحی به پیش می‌رود اما کار بیشتری باید انجام شود"!

با این عبارت کوتاه از جانب وزیر خارجه ای که قرار است دستگاه دیپلماسی ایران را بر 3 محور "عزت و حکمت و مصلحت" راهبری کند، در نگاه اول همگان این احتمال را می دهند که اتفاقات مثبت و رو به جلویی در عرصه مذاکرات به وقوع بپیوندد اما استفاده از تجربیات گذشته و سینه خیز رفتن های ظریف تا اتاق مذاکرات پرخسارت و امضای او پای توافقی ننگین از یک سو، و عهدشکنی ها و رفتارهای فریبکارانه ی ائتلاف مشترک 3 کشور اروپایی و آمریکا از سوی دیگر، تامل و بررسی بیشتر درباره پیشنهادات دولت فرانسه را ضروری می نماید.

برای فهم بیشتر آنچه که ظریف "مسیر صحیح" اعلام کرده، مطالعه ی پیشنهادات فرانسوی ها مهم است. اما به دلیل آنکه طبق روال معمول، دولت روحانی تلاش می کند مردم و رسانه ها را نامحرم فرض کرده و همه چیز پشت درهای بسته انجام شود، ناگزیر هستیم به روایت رسانه های غربی استناد داشته باشیم.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در روایتی از آنچه که دولت فرانسه به ایران و آمریکا پیشنهاد داده، آورده است: "فرانسه و آمریکا منافع مشترکی دارند: جلوگیری از یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای! به ایران اجازه داده خواهد شد تا برای زمان مشخصی به صادرات نفت بپردازد در مقابل، ایران باید کاملا به برجام پایبند بوده و تنش‌ها در خلیج فارس را کاهش داده و گفت‌وگوها را آغاز کند"!

پایگاه خبری آمریکایی المانیتور نیز روایت دیگری از پیشنهاد فرانسه که ظریف آن را "مسیر صحیح" اعلام کرده، منتشر کرده است: "ماکرون در جریان گفت‌وگو با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، پیشنهاد راه‌اندازی یک خط اعتباری 15 میلیارد دلاری به عنوان روشی برای جبران کاهش فروش نفت ایران را مطرح کرده است. در ازای این اقدامات انتظار می‌رود ایران کاملاً به توافق هسته‌ای پایبند باشد و وارد مذاکرات جدیدی شود که برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور را شامل می‌شود"!

مشاهده می شود که دولت فریبکار فرانسه رسما به جای عمل به تعهدات ضعیف و خود شرکا در برجام و عذرخواهی از ایران و پرداخت خسارت بابت بی تعهدی به آنچه که قرار بود انجام دهند، با سوءاستفاده از ضعف دستگاه دیپلماسی دولت روحانی، با ارایه ی پیشنهادی گستاخانه، وعده ی نسیه ی جدیدی را مطرح و همزمان، پیشنهاد مذاکرات برجام 2 و 3 با موضوع موشکی و مسائل منطقه ای را روی میز گذاشته است و تاسف آور آنکه فردی مانند ظریف آن را "مسیر صحیح" اعلام می کند.

برجام قرار بود تراز تجربی ملت ایران از اعتماد به غرب به رهبری آمریکای افزایش دهد که به نظر می رسد این هدف تا حد قابل قبولی محقق شده است و با خروج قابل پیش بینی دولت آمریکا در اردیبهشت 97 از آن، عملا از آن توافق خسارت بار جز لاشه ی متعفن و عبرت آموز چیزی باقی نمانده است. اما اینکه باند روحانی و ظریف در سکوت حمایت آمیز لاریجانی به عنوان رئیس مجلس، همچنان پیمودن مسیری پرخطر و اشتباه را در دستور کار خود قرار داده اند، هرگز قابل اغماض و چشم پوشی نیست.

دولت روحانی رو به پایان است و قبل از پایان رسمی آن، به دلیل فروپاشی کامل پایگاه اجتماعی، عملا فاقد مقبولیت مردمی واقع شده و تنها به دلیل مصالح کلی، صبر راهبردی تا فرود کم هزینه ی هواپیمای آسیب دیده ی بنفش مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین، کاهش اختیارات بی سابقه ی اعطایی به آنها و اعمال محدودیت و نظارت بر روی آنچه که در عرصه ی سیاست خارجی مرتکب می شوند، کمترین انتظاری است که از حاکمیت و نهادهای بالادستی نظارتی و امنیتی وجود دارد.

این تیم شکست خورده شایستگی داشتن آن همه اختیارات را ندارد و باید پیش از تحمیل خسارت های بیشتر و سنگین تر به کشور و ملت، نسبت به اعمال محدودیت برای آنان و توجیه روند رو به پایان آنها اقدام کرد. به احتمال فراوان دولت آینده که با رای مردمِ معترض به سیاست های روحانی بر سر کار خواهد آمد، مسیر دیگری را برای خدمت به کشور انتخاب خواهد نمود؛ لذا نباید از هم اکنون زمینی مین گذاری شده و باتلاقی را تحویل آیندگان داد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Romania
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
0
1
اولا محبوبیت روحانی هنوز هم کم نیست. انبوه کسانی که به دستور بی بی سی و برای رسیدن به کنسرت و رقاصی و بی حجابی به او رای دادند هنوز از او راضی هستند.
همچنین رای مردم به روحانی سلبی بود و نه ایجابی. از شدت نفرت از (...) و (...) بود که به روحانی رای دادند و نه از علاقه به او. به این ترتیب همین امروز هم دوباره انتخابات 96 تکرار شود باز هم با احتمال قوی روحانی رای خواهد آورد.

ثانیا برای به آشوب کشاندن مملکت نیازی به محبوبیت نیست. کافی است در شهرهای بزرگ چند هزار نفر آدم داشتی باشی که خیابان ها را به آشوب بکشند تا حکومت تسلیم شود. دقیقا همان کاری که در دیماه 96 انجام شد.
ثالثا: دولت تنها نیست. الان کل نظام اعم از مجلس و قوه قضاییه و حتی سپاه و .. دیگر انقلابی نیستند و هیچ شباهتی به اعتقادات اسلامی دهه شصتی سابقشان ندارند. شجاعترین آنها که رییسی باشد در تمام مناظرات 96 نه جرات کرد برجام را زیر سوال ببرد و نه حتی اسمی از فلسطین بیاورد و یا حتی حداقل در موضع یک روحانی حرفی علیه بی حجابی بزند. لیکن ما دلمان را خوش کرده ایم به یک سری الگوریتمهای سکولار مثل دستیری برخی مفسیدن اقتصادی درجه 2.
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
0
0
ما انتخابات 96رفتیم برای رای نوبت به ما نرسید یعنی اول صف بی حرکت یک عده مشخص از قبل داخل بودند بعد ما را معطل کردند نوبت به ما نرسید اصلا هم نمیدانستند رای ما روحانی است یا رئیسی، اصلا امکان داشت رای ما روحانی باشد اما احتمال رئیسی بودن رای ما، درها را به روی ما بست ،اگر حرفی، اعتراضی از جایی موثر علیه اصلاح‌طلب میشد ماشاءالله بالای دو میلیون فدایی دارند اول میریزند بیرون اغتشاش میکنند بعد اگر رژیم کوتاه نیاد فتنه مسلحانه و خرابکارانه منافق وار را آغاز میکنند اینها از طرف دموکرات امریکا (فریماسونری)حمایت میشوند سلاح ایشان هم دلاریست که در داخل نقد میشود اگر دلار هایی که برای حمایت فتنه گران اصلاحطلب امریکایی داخل میاید نقد نشود اینها فرومیریزند تنها دلیلی که امریکا جو ناآرام میدهد ایجاد بستری است تا دلارها نقد شود جو ناارام سیگنال گرانی دلار میدهد و کمک میکند تا دلار نقد شود حالا اگر دلار نقد نشود طناب حمایت امریکا از منافق پاره میشود چون بخشی از دلار نقد شده در ایران خرج اصلاحطلبی میشود که حافظ منافع امریکاست امریکا هیچ دشمنی با (...) ندارد ،هدفش فقط نقد کردن دلار است و فقط اصلاحطلب این خدمت را به امریکا میدهد
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: