به‌روز شده در: ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
تهمت اینکه حکیم روازاده با اصل واکسیناسیون مخالف است، نسبت کذب است. واکسیناسیون یک امر پزشکی و بهداشتی است که مورد تأیید همه است ولیکن این امر مقبول، دارای عوارض غیرقابل انکاری نیز در تعدادی از کودکان می‌شود که این مطلب هم در تحقیقات زیادی و در مقالات و کتب معتبری منتشر شده است
"خیبرآنلاین" - روزنامه شرق در گزارشی تحت عنوان "تقدیر از مخالف سرسخت علم پزشکی در دانشگاه تهران" در شماره روز دوشنبه 4 شهریورماه 1398 سخنانی خلاف واقع، باطل و بدون سند و مدرک متقن را نسبت به حکیم حسین روازاده به کار برده است که با توجه به حجم اتهامات و شبهات تخریبی علیه ایشان، جریده مذکور می‌بایست براساس قانون مطبوعات – فصل ششم ماده 23 - 2 برابر گزارش خود را در قالب جوابیه در همان صفحه منتشر کند تا باعث تنویر افکار عمومی و آگاهی مخاطبان شود.
 
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، در گزارش روزنامه شرق به دروغ و گزافه عنوان شده که حکیم حسین روازاده 1 روز نیز در رشته علوم پزشکی تحصیل نکرده اند. کافی بود خبرنگار و نگارنده گزارش با تنها مرجع صدور شماره نظام پزشکی تماسی حاصل می کرد تا باطل بودن این ادعا مشخص شود. حکیم روازاده دارای مدرک پزشکی عمومی از دانشگاه تهران با شماره نظام پزشکی 58290 است. از سویی، ایشان مخالف علم پزشکی کلاسیک نیستند و از طب اسلامی - ایرانی در کنار علم پزشکی برای تشخیص و درمان بیماران استفاده می‌کنند. انتظار می رفت روزنامه شرق که مدعی فعالیت رسانه ای حرفه ای است، با چنین ادبیاتی، شغل شریف خبرنگاری را خدشه دار نمی ساخت. حال آنکه ایشان، علاوه بر دکترای پزشکی دانشگاه تهران، دارای تخصص در زمینه طب‌سنتی و گیاهان دارویی و همچنین دکترای تخصصی از کشور ایتالیا هستند؛ ذکر عناوین مقالات حکیم روازاده در مجلات تخصصی داخلی و خارجی و کسب ده‌ها تقدیرنامه در همایش های مختلف، در وقت و حوصله مخاطبان نیست. حتی روزنامه نگار جریده شرق زحمت جستجو در ویکی پدیا را نیز به خود نداده، در حالی که افراد عادی نیز به راحتی می توانند در فضای مجازی تخصص، سوابق و افتخارات حکیم حسین روازاده را جستجو کنند!

کسب «پدر علم طب‌سنتی» افتخاری است که توسط بزرگان و افراد برجسته علوم پزشکی و طب ایرانی - اسلامی به حکیم روازاده اعطا شده و زیرسوال بردن این افتخار توسط روزنامه شرق جای بسی تردید درباره اهداف پنهان و پشت پرده حملات و تخریب علیه ایشان را دارد. در گزارش روزنامه به انتقادات و واکنش مقامات وزارت بهداشت و افراد دیگر نسبت به ادعاهای حکیم در زمینه طب‌سنتی سخن به میان آمده که در طول چند دهه گذشته، بارها تکرار شده است و در این بین ذکر چند نکته ضروری است.

نخست باید دید اینکه تجویزات و روش های درمانی حکیم روازاده که برگرفته از اصول طب ایرانی - اسلامی است، قلمرو ثروت و قدرت کدام بخش های مافیایی در حوزه درمانی و دارویی را با خطر روبرو ساخته است؟ منافع چه کسانی در میان است که اینگونه هتاکانه علیه ایشان مقالاتی در روزنامه های مدعی منتشر می شود؟ چرا طب‌سنتی با هزاران سال سابقه برای توسعه و پیشرفت در مملکت اسلامی، اینگونه باید با موانع روبرو شود؟ پاسخ به این سوالات، دلایل بسیاری از مخالفت‌های داخلی و خارجی را روشن می کند. کافی است درباره قدرت مافیای دارویی یک جستجوی ساده کنید. در خبری آمده بود که یک داروی شیمیایی با خطر کشنده بودن در سطح داروخانه های کشور توزیع می شود و با وجود اعلام سمی و کشنده بودن، به خاطر قدرت مافیای فاسد دارو، هیچ اقدامی برای جمع آوری آن صورت نمی گیرد. (به اظهارات محسن جلواتی قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت، رجوع شود.)

دوم آنکه سابقه خدمت حکیم روازاده به مراجعه کنندگان و درمان بیماران دارای چند دهه قدمت است. فعالیتی که همراه با مجوز و با رضایت مراجعه کنندگان همراه بوده است. آیا برای روزنامه شرق این سوال پیش نیامده، چرا با وجود انتقاد و مخالفت وزارت بهداشت، ایشان سابقه چند دهه درمان بیماران  و چندین مطب و دفتر در تهران و شهرهای دیگر دارند؟ چرا وزارت بهداشت یا مراجع قضایی و بازرسی اقدام به پلمپ یا برخورد با ایشان نکرده اند؟ این در حالی است که بدون هیچ اغراقی، در طول سالیان اخیر مراجعه کنندگان به حکیم روازاده از سایر نقاط کشور روز به روز بیشتر می شوند. کسانی که برای درمان بیماری و دردهای خود هیچ پاسخی از روش های مرسوم و کلینیکی نگرفته اند، تنها با یک یا چند بار مراجعه به مراکز درمانی ایشان و با به کاربردن روش های طب ایرانی و اسلامی به طور کامل بهبود پیدا کرده اند. درمان برخی از بیماران سرطانی و صعب العلاج، افتخاری است که مثمر ثمربودن چنین روش هایی را به اثبات رسانده است.

روزنامه شرق مدعی شده که « اولین دوره کنفرانس بین‌المللی طب ایرانی - اسلامی و مجمع جهانی طب ابوعلی سینا» بدون مجوز و آگاهی وزارت بهداشت و سازمان های دیگر برگزار شده و مسئولان نسبت به برگزاری آن اعلام بی‌اطلاعی کرده اند. این در حالی است که کنفرانس با مجوز وزارت علوم در روزهای دوم و سوم شهریورماه در دانشگاه تهران برگزار شد و خبررسانی آن نیز پیش از برگزاری صورت گرفت و بدیهی است که اگر این اقدام بدون مجوز بود، مسئولان مانع از برگزاری این کنفرانس در یک از مهمترین دانشگاه‌ها می شدند.

متاسفانه گزارش مذکور به گونه ای یکطرفه، کینه توزانه و ناآگاهانه درباره طب‌سنتی سخن به میان آورده که گویی درباره کلاهبرداری، شیادی و فعالیت غیرقانونی سخن می گوید! به این بخش از گزارش توجه کنید: «موضوع آنچه طب اسلامی و سنتی خوانده می‌شود، مدت‌هاست به موضوعی مناقشه ‌برانگیز بدل شده و مسئولان رسمی وزارت بهداشت آن را خطری برای سلامتی مردم می‌دانند»!

حال آنکه نزدیک به یک دهه پیش حوزه طب‌سنتی ایرانی و اسلامی به عنوان یکی از مهمترین روش های درمانی در قالب معاونت در وزارت بهداشت شروع به فعالیت کرد. البته ساختار معاونت با توجه به ضرورت‌هایی در سال 95 به دفتر طب‌سنتی تغییر یافت تا در سازوکاری سبکتر زیر نظر مستقیم دفتر وزیر به ارائه خدمات بپردازد. در سال 1386 رشته طب‌سنتی در مقطع دکترای تخصصی و در سال 1387 رشته داروسازی سنتی و پس از آن رشته تاریخ علوم پزشکی به عنوان رشته‌های دانشگاهی وارد دانشگاه‌های علوم پزشکی شدند. علاوه بر این در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، طب‌سنتی بخش قابل توجهی از نظام درمانی آن کشورها را در بر گرفته و خدمات این بخش شامل پوشش بیمه می شود. براساس پیش بینی ها سهم بخش پزشکی و دارویی طب‌سنتی در سال 2050 بیش از 5 هزار میلیارد دلار خواهد بود. با چنین اعداد و ارقامی و همچنین پیش زمینه ای که ایران در حوزه طب‌سنتی و ایرانی – اسلامی دارد، می بایست سرمایه گذاری گسترده ای برای آموزش و توسعه آن و صادرات محصولات سنتی دارویی صورت گیرد. طبی که متکی به تجربه 7 هزار ساله پیشینیان ما و مکتب اهل بیت علیهم السلام است و  برای برخی شیوه‌های درمانی آن نظیر حجامت، فصد .و.. در کشورهای اروپایی کلینیک‌های مجزا و مختلفی به راه افتاده است.

اخیرا حکیم روازاده در نامه ای به رئیس‌جمهور محترم کشور جناب دکتر حسن روحانی، خواهان ایجاد یک سازمان اختصاصی و مستقل از وزارت بهداشت شده اند تا  متولی طب ایرانی - اسلامی شود و توسط منتخبی از پزشکان مسلط به این حوزه اداره شود.

یادآور می شود که مشخص نیست در سرزمینی که بزرگانی چون حکیم ابوعلی سینا در سده های قبل آثار فاخری در باب طب ایرانی - اسلامی به نگارش درآورده اند و هم‌اکنون آثار آنها در مهمنرین دانشگاه های پزشکی جهان تدریس می شود، چرا تلاش های بسیاری برای سرکوب طب‌سنتی ایرانی – اسلامی صورت می‌گیرد؟ حکیم روازاده بارها درباره محصولات تراریخته هشدار داده اند ولی به جای برخورد با مافیای واردکننده محصولات تراریخته، مطبوعات و رسانه های کشور توسط این مافیا به اسارت گرفته می شوند تا روش های ایرانی و اسلامی برای تغذیه و سلامت سرکوب شوند و مورد تخریب و حمله غیرمنصفانه خبرنگاران و روزنامه های ناآگاه قرار گیرد. پیشنهاد می شود به جای نقدها و تخریب های بی‌محتوا و خلاف واقع، مطبوعات برای آگاهی خود و عموم جامعه، به حکیمان طب ایرانی و اسلامی مراجعه کنند تا به صورت علمی درباره درمان ها و داروهایی سنتی توجیه شوند و اینگونه بی محابا اسیر دست مافیای دارو و تغذیه قرار نگیرند.

در نهایت برای پاسخ به برخی از شبهات مطرح شده در گزارش، پاسخی کوتاه داده می شود. در گزارش مذکور، چند گزاره به عنوان "اظهارات عجیب و غریب" حکیم روازاده منتشر شده و به سرعت ذهن مخاطب را با پیش فرضی مواجه می کند که گوینده این سخنان، فردی ناآگاه و تهی از دانش علوم پزشکی و تغذیه است. حال آنکه علاوه بر تحریف سخنان، دلایل گزاره ها به هیچ عنوان مطرح نشده است. لاجرم مخاطب بر غیرواقعی بودن تجویزات حکم می کند که این امر برخلاف رسالت مطبوعات برای آگاه سازی است. از این رو جهت هریک از گزاره های مندرج در گزارش پاسخی ارائه می شود:

•    مسواک زدن قبل از خواب باعث پوسیده شدن دندان می شود

حکیم دکتر حسین روازاده همواره توصیه اکید بر پرهیز از مسواک زدن قبل از خواب نموده است و اشاره داشته است که حافظین سلامت برای سلامت دندان‌ها بیشتر از دوبار در هفته از شویا استفاده نکنند. با استناد به سخنان حکیم اسماعیل جرجانی شاگرد برجسته بوعلی سینا دلایل اصرار ایشان بر تدبیر صحت دندان‌ها به وضوح تبیین می‌گردد.

از فحوای کلام سید جرجانی در الاغراض الطبیه و المباحث العلائیه، ج۱، ص ۵۸۳ چنین بر می‌آید که بخاراتی که از اخلاط در حال جوشش درون معده بر می‌خیزد، سبب تغییر رنگ دندان و فاسدشدن آن می‌گردد. لذا شب هنگام که غذا داخل معده می‌ماند، این دخان‌ها و بخارها فراوان‌ترند پس استفاده از مسواک و سنون(گرد شویا) بافت دندان را پاک کرده و فضا را برای جذب این دخان‌ها فراهم تر می‌کند از این جهت است که مسواک زدن را هنگام شب ممنوع نموده است. توانایی تخریب دندان‌ها با اسیدها و بخارات دهان به قدری زیاد است که نه تنها از مسواک زدن در شب منع می‌کند، بلکه توصیه می‌نماید که شب‌ها دندان‌ها را با عسل، شکر سرخ و روغن گُل چرب کرده و بعد بخوابند.

•    خوردن آب زیاد باعث پيري زودرس و چين‌وچروك صورت می‌شود

به‌خلاف این توصیه که "حداقل باید روزی ۸ لیوان آب نوشید” که متأسفانه به یک توصیۀ رایج و عمومی تبدیل شده و برخی از متخصصین تغذیه بر این اصل اصرار دارند اما شواهد علمی معتبری برای حمایت از این توصیه وجود ندارد و طبق نظر حکمای طب‌سنتی حتی ممکن است نوشیدن این مقدار آب در روز مضر باشد.

در طب‌سنتی، قواعد مهمی برای آشامیدن آب وجود دارد که شایان توجه است. یکی از آنها این است که فرد تنها زمانی که واقعاً تشنه می‌شود، باید آب بنوشد؛ همچنین شرایطی وجود دارد که نوشیدن آب در آن زمان‌ها ممنوع است از جمله هنگام یا بعد از خوردن غذا، حالت ناشتا، بعد از کار سنگین یا ورزش، بعد از خواب، بعد از نزدیکی، بعد از خوردن میوه، خوردن آب گرم بعد از غذای شور و آب سرد بعد از غذای گرم، بعد از حمام، بعد از اسهال.

• بچه‌ها با خوردن آدامس عينكی مي‌شوند و در آينده مشروبات الكلي را به راحتی می پذيرند

یکی از معتبرترین مراجع اطلاعات در مورد آدامس در دنیا، جمعیت بین المللی آدامس جویدنی یا ICGA است که مخفف lnternational  chewing cum a sociation است که به سؤالات مردم در مورد آدامس پاسخ داده و جوابیه‌های این مرکز بین المللی بر روی سایت آن انتشار می‌یابد. در جوابیه مرکز درباره مضرات آدامس آمده است در ترکیبات آدامس از شکرهای الکلی استفاده می‌شود هر چند در ادامه بحث، الکل موجود در آدامس را از الکل‌های شراب متمایز می‌کند، اما با توجه به سؤالاتی که پیرامون احتمال مثبت شدن تست الکل ادرار پس از استفاده از آدامس مطرح شود، به نظر می‌رسد که موضوع جدی‌تر از آن است که فکر می‌کنیم.


• انگلیسی‌ها قصد دارند که با واکسن مرغ، طول آلت تناسلی جوانان ایرانی را کوتاه و به 2 سانتی‌متر برسانند

از دسیسه‌های صهیونیسم کاهش جمعیت و شیوع ناباروری است که یکی از ابزارهای این خیانت بزرگ از طریق تخریب مواد غذایی می‌باشد. یکی از آسیب‌های مصرف این مرغ‌های تغییر ژنتیکی یافته امروزی، ناباروری در زنان و مردان است. متاسفانه کوچک شدن آلت تناسلی فرزندان پسر به شدت شیوع یافته است و این یک خطر جدی است. برای اطلاع بیشتر به مطلبی تحت عنوان و لینک ذیل در سایت احیای سلامت مراجعه نمایید:
آیا می‌دانید مرغی که می‌خورید چیست؟ (با ذکر منابع https://ravazadeh.com)

• حکیم دکتر روازاده با واکسیناسیون مخالف است

تهمت اینکه حکیم روازاده با اصل واکسیناسیون مخالف است، نسبت کذب است. واکسیناسیون یک امر پزشکی و بهداشتی است که مورد تأیید همه است ولیکن این امر مقبول، دارای عوارض غیرقابل انکاری نیز در تعدادی از کودکان می‌شود که این مطلب هم در تحقیقات زیادی و در مقالات و کتب معتبری منتشر شده است. از جمله این عوارض وقتی به صورت گسترده دیده شده که چندین نوع واکسن را با هم ترکیب کرده و در همان ساعات اولیه تولد نوزاد به او تزریق می‌گردد. مثل همین واکسن پنتاوالان که علیرغم هزینه‌های هنگفتی که به دلیل واردات بر سیستم ناتوان بهداشت و درمان کشور تحمیل کرده است، در بسیاری از کشورهای دنیا تزریق نمی‌شود و واکسن‌های موجود در ترکیب آن، در نوبت‌های بیشتری به طور جداگانه به کودک تزریق می‌شود تا عوارضش کمتر شود.

بنابراین با یک جست‌وجوی ساده در فضای مجازی یا تماس با حکیم روازاده، خبرنگار محترم می توانست پاسخ‌های واقعی را دریافت کند که متاسفانه به نظر می رسد نگارش گزارش سفارشی بر علیه حکیم، فرصتی برای تفکر و جست‌وجوی صحت و سقم حقایق باقی نگذاشته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: