به‌روز شده در: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۵
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
پایگاه هوایی شاهزاده سلطان از مهمترین مقرهای نیروی هوایی سعودی که در نزدیکی مسیرهای احتمالی حمله قرار دارد، به شمار می رود
"خیبرآنلاین" - عملیات موفقیت آمیز پهپادهای یمنی علیه 2 پالایشگاه نفتی وابسته به شرکت سعودی آرامکو در قلب سعودی باعث شد تا مجددا نگاه ها به سمت برتری نظامی نیروهای مقاومت یمن در برابر جبهه سعودی معطوف شود. یمنی ها طی دوره اخیر هم به لحاظ کیفی و هم به لحاظ کمی، عملیات نظامی و تهاجمی خود را مشخصا علیه مواضع سعودی ارتقا داده اند.

به گزارش مشرق، یمنی ها در عملیات خود تلاش می کنند مهمترین نقاط سعودی را هدف قرار دهند که این مسأله در سایه اهمیت نظامی و اقتصادی آنها صورت می گیرد. موضوعی که از بورس عربستان تا زیرسوال رفتن عملکرد تسلیحات آمریکایی را تحت شعاع خود قرار داده است.


محل اصابت موشک‌های یمنی به تجهیزات نفتی آرامکو

جدیدترین عملیات یمنی ها علیه سعودی طی روز شنبه با استفاده از ۱۰ فروند پهپاد علیه 2 پالایشگاه «بقیق» و «خریص» در خاک این کشور در چارچوب عملیات «توازن بازدارندگی دوم» صورت گرفت. شاید به جرأت بتوان گفت که نیروهای یمنی برای نخستین بار از همکاری برخی افراد در سعودی با این نیروها برای اجرایی کردن عملیات مذکور خبر دادند. نکته مهم در عملیات اخیر یمنی ها علاوه بر بعد نظامی آن، نفوذ اطلاعاتی مقاومت یمن به قلب سعودی و همراه کردن برخی افراد با خود برای اجرای عملیات تهاجمی به شمار می رود.


موقعیت جغرافیایی «بقیق»

میدان نفتی بقیق که در استان الشرقیه سعودی واقع شده است، در سال ۱۹۴۰ کشف شده و از اولین چاه های نفت استخراجی این کشور بود. در کنار این میدان نفتی، بزرگترین تاسیسات تصفیه و جداسازی سولفور هیدروژن از نفت خام در دنیا احداث شد که کار تصفیه حدود ۷ میلیون بشکه نفت یعنی معادل ۷۰% از کل تولید روزانه شرکت آرامکو و ۶% از مایحتاج نفت بازار دنیا را انجام می دهد.
تصاویر ماهواره‌ای از خسارتِ آرامکو

همچنین این میدان نفتی از ذخیره تقریبی ۲۲.۵ میلیارد بشکه نفت برخوردار است که روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت از آن استخراج می شود. یکی از مسائلی که درخصوص این پالایشگاه به آن توجه می شود، اتصال خط لوله نفت از کشور بحرین به این منطقه است.

در مجموع تاسیسات البقیق، روزانه ۷ میلیون بشکه نفت خام و حدود ۲۱۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی را تصفیه کرده و به پایانه های صادرات نفت و گاز سعودی منتقل می کند.

در صورتی که تأسیسات نفتی در این منطقه آسیبی ببیند، روند تولید و پمپاژ نفت به سمت منطقه راس تنوره و منطقه غربی سعودی دچار اختلال خواهد شد.


بزرگترین مشتریان نفت عربستان در دنیا و میزان صادرات به این کشورها

تاسیسات بقیق شرکت آرامکو به قدری از اهمیت راهبردی برخوردار است که برخی کارشناسان آن را نگین تاج تاسیسات نفتی سعودی توصیف می کنند. براساس آنچه که در رسانه ها منتشر شده، بزرگترین پالایشگاه نفت در جهان در استان بقیق قرار دارد. استان بقیق در ۱۵۰ کیلومتری شرق شهر ریاض پایتخت سعودی واقع است. دومین حوزه نفتی بزرگ جهان نیز در منطقه خریص در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی ظهران سعودی قرار دارد.

میزان ذخایر نفت تاییدشده در حوزه نفتی بقیق حدود ۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون بشکه است. خبرگزاری غربی رویترز به نقل از یک منبع گزارش  داد حملات پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو بر 5 میلیون بشکه نفت تولیدی سعودی در این میدان نفتی تاثیر گذاشته است.

علت انتخاب پالایشگاه های وابسته به شرکت نفتی آرامکو در اهمیت این شرکت برای سعودی به عنوان قلب تپنده اقتصادی این کشور نهفته است. ریاض پیش از این قصد داشت قسمتی از سهام شرکت مذکور را در بازارهای بورس ارائه دهد.میدان نفتی خریص نیز در ۱۵۰ کیلومتری جنوب شرق ریاض واقع شده و روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت تولید می کند به طوری که پروژه افزایش تولید نفت در این منطقه پیش از این آغاز شده بود.

در حالی که پادشاهی سعودی چند روز قبل از این اعلام کرده بود ارائه سهام شرکت نفتی آرامکو به زودی در بازارهای بورس شروع خواهد شد، بامداد روز شنبه بخش‌هایی از این شرکت نفتی هدف حمله پهپادی قرار گرفت و انفجارهای بزرگی در آن به وقوع پیوست.

حدود یک ماه قبل نیز جزئیات بزرگترین عملیات تهاجمی نیروهای یمنی در عمق خاک سعودی از زمان آغاز تجاوز به یمن تاکنون اعلام شد که اتفاقا آن هم یکی از پالایشگاه های وابسته به آرامکو را هدف قرار داده بود. روز شنبه ۲۶ مرداد بزرگترین عملیات نیروهای مردمی و مسلح یمن علیه متجاوزان سعودی انجام گرفت و ۱۰ پهپاد یمنی از نوع قاصف با نفوذ به عمق ۱۲۰۰ کیلومتری خاک سعودی، تأسیسات نفتی آرامکو را در جنوب‌شرق این کشور و در نزدیکی مرز امارات هدف قرار دادند. در این عملیات حوزه نفتی و پالایشگاه الشیبه از شرکت‌های وابسته به آرامکو هدف قرار گرفت. باید به این نکته اشاره کنیم که پالایشگاه الشیبه واقع در شرق سعودی شامل بزرگترین ذخایر راهبردی سعودی است و ظرفیت نگهداری بیش از یک میلیارد بشکه را دارد.

این عملیات نخستین عملیات یمنی ها با عنوان توان بازدارندگی بود که انجام شد.یمنی ها بارها این پایگاه هوایی بسیار مهم در استان عسیر واقع در جنوب سعودی را هدف حملات پهپادی خود قرار دادند. حملات به این پایگاه هوایی اکثرا با استفاده از پهپادهای یمنی از جمله پهپاد قاصف کی ۲ صورت گرفت. البته یمنی ها از حملات موشکی خود علیه این پایگاه مهم نیز غافل نبوده اند.

شهر خمیس مشیط از لحاظ تعداد ساکنین پنجمین شهر بزرگ سعودی به شمار می‌آید و از اهمیت تجاری زیادی برای این کشور برخوردار است. یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن، هم درباره حملات به پایگاه سعودی مذکور اعلام کرد: «در این عملیات، انبارهای سلاح، رادارهای پیشرفته و اتاق‌های کنترل پایگاه هوایی ملک خالد سعودی با پهپاد مورد هدف قرار گرفت». وی گفت: «پایگاه هوایی ملک خالد از جمله بزرگترین پایگاه‌های نظامی متجاوزان است و نقطه آغاز اجرای اهداف متجاوزانه به سمت اراضی یمن به شمار می‌رود.»

درخصوص مناطق جنوبی سعودی و علت هدف قرارگرفتن این پایگاه ها که در جنوب این کشور قرار گرفته اند، باید به این نکته اشاره کنیم که پایگاه های نظامی ارتش سعودی عموما در این مناطق واقع شده و ریاض از این استانها برای حملات خود علیه یمن در قالب ائتلاف سعودی استفاده می کند، بنابراین نیروهای مقاومت اساسا با حمله به این مناطق به دنبال خفه کردن اقدامات نظامی سعودی در نطفه خود هستند.نجران نیز یکی دیگر از مهمترین اهداف حملات نیروهای یمنی در جنوب سعودی است. فرودگاه این منطقه بارها هدف حملات یمنی ها قرار گرفته است.

یکی از مهمترین عملیات نیروهای یمنی علیه مواضع سعودی در جیزان، حمله موشکی این نیروها به منطقه مذکور بود. یگان موشکی یمن ۱۰ فروند موشک بالستیک مدل بدر ۱ را به سوی فرودگاه جیزان سعودی و دیگر پایگاه‌های نظامی در این منطقه شلیک کرد و در این عملیات ده‌ها تن از نیروهای سعودی کشته و زخمی شدند.

در واقع باید گفت که نیروهای یمنی به دنبال آن هستند که فرودگاه‌های نجران، جیزان و ابها را به هر ترتیب ممکن از دور خارج کنند و در گام بعدی به سراغ 2 فرودگاه مهم غیرنظامی دیگر سعودی برای فلج کردن رفت و آمد هوایی و مختل کردن تجارت ریاض با دیگر کشورها بروند. فرودگاه «ملک خالد» در ریاض و «ملک عبدالعزیز» در جده، مهمترین پایانه‌هایی ورود و خروج تجاری و گردشگری به سعودی به شمار می روند.

به طوری کلی باید گفت که فرودگاه ها و پایگاه های نظامی در سعودی در کنار تأسیسات نفتی این کشور، در لیست بانک اهداف نیروهای مقاومت یمن قرار دارد، بنابراین حمله به فرودگاه أبها نیز در همین راستا می گنجد. این فرودگاه در منطقه عسیر در جنوب سعودی واقع شده است. فرودگاه بین‌المللی «ابها» که در لیست ۳۰۰ اهداف اعلامی ارتش یمن قرار دارد، از اهمیت خاصی برخوردار است، چون هواپیماها از این فرودگاه‌ها به مقصد مناطق جنوبی سعودی همچون نجران، الباحه، بیشه، وادی الدواسر وشروره و جازان به پرواز درمی‌آیند و فرودگاه مذکور هم می‌تواند پذیرای هواپیماهایی از دیگر مناطق باشد و هم دسترسی به مناطق مختلف داشته باشد.نیروهای مقاومت یمن صبح روز چهارشنبه ۳۰ مرداد موفق شدند یک فروند پهپاد آمریکایی را در استان «ذمار» سرنگون کند. آنطور که یحیی سریع سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن، اعلام کرد پدافند هوایی نیروهای یمنی یک فروند پهپاد «ام کیو ۹» آمریکا را در استان ذمار در جنوب شرق «صنعا» سرنگون کرد. گرچه این عملیات در خاک یمن صورت گرفته اما یک تحول و نقطه عطف در نبرد نیروهای یمنی علیه جبهه چند جانبه متجاوزین به شمار می رود.

سعودی‌ها 1.5 سال پیش بزرگترین قرارداد تسلیحاتی تاریخ را با آمریکایی‌ها منعقد کرده و ۳۰۰ میلیارد دلار سلاح آمریکایی را خریداری کردند. بنا به گزارش مرکز بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری)، سعودی در سال ۲۰۱۸ پس از آمریکا و چین، بیشترین بودجه نظامی را داشت.

بنا به این گزارش، بودجه نظامی سعودی در سال گذشته میلادی ۶۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بود که بزرگ‌ترین وارد کننده اسلحه در جهان لقب گرفت.

سیستم دفاعی سعودی از نوع آمریکایی بوده و ضعف این سیستم به ویژه در برابر عملیات یمنی ها بسیار مشخص شده است. سیستم آمریکایی پدافند هوایی سعودی نتوانست  ۱۰ پهپاد یمنی را که وارد عمق ۱۲۰۰ کیلومتری خاک سعودی شده حتی رصد کند.

نکته مهم آنکه براساس گزارش های رسانه ای، سعودی‌ها به ناتوانی پدافند آمریکایی در رهگیری موشک‌ها و پهپادهای انصارالله اعتراض کرده‌اند و آمریکایی‌ها در پاسخ به اعتراض آنها گفته‌اند تجربه و مهارت پایین نظامیان سعودی در استفاده از تسلیحات آمریکایی عامل ناتوانی سیستم پاتریوت در رهگیری موشک‌های یمنی است!

سرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف سعودی، در سخنانی که اذعان به ناتوانی سامانه‌های پدافندی غرب قلمداد می‌شود، تأیید کرد: حملاتی به فرودگاه بین المللی ابها صورت گرفته است.

درخصوص پالایشگاه البقیق نیز همین مسأله صدق می کند. همانطور که از تصویر مشخص است این منطقه تحت پوشش سامانه های پدافندی عربستان قرار گرفته و سیستم های دفاعی پاتریوت به اصطلاح از آن دفاع می کنند.


وضعیت استقرار سامانه های پدافندی عربستان در نزدیکی منطقه البقیق
دایره های قرمز رینگ های پدافندی پاتریوت هستند که منطقه البقیق دقیقا در محدوده پوشش آن قرار گرفته است

سعودی ها باید بدانند که موشکهای یمنی به ویژه موشک برکان ۳ که اخیرا مقر نظامیان سعودی در شهر «الدمام» را هدف قرار داده بود، می تواند به راحتی اهداف کلیدی بسیاری را در مسیر خود مورد اصابت قرار دهد که پایگاه هوایی ملک خالد، پایگاه هوایی شاهزاده سلطان و پایگاه هوایی ملک عبدالعزیز ازجمله آنهاست. مشخصه مهم پایگاه هوایی شاهزاده سلطان آن است که نظامیان آمریکایی در این پایگاه حضور دارند و هدف قراردادن آن می تواند برای ریاض خطرآفرین باشد.


تصویری از پایگاه هوایی شاهزاده سلطان که حداقل ۶۵۰ نظامی امریکایی نیز در آن مستقر هستند

در واقع باید گفت که پایگاه هوایی شاهزاده سلطان از مهمترین مقرهای نیروی هوایی سعودی که در نزدیکی مسیرهای احتمالی حمله قرار دارد، به شمار می رود.


مرکز دایره آبی رنگ، پایگاه هوایی شاهزاده سلطان از مهمترین مقرهای نیروی هوایی سعودی که در نزدیکی مسیرهای احتمالی حمله قرار دارد

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که بررسی عملیات اخیر نیروهای یمنی علیه مواضع سعودی ها در خاک این کشور بیانگر ارتقای سطح کیفی و کمی این عملیات ها و احتمال قدرتمندترشدن آن در آینده نزدیک است و این مسأله می طلبد تا سعودی ها در حساب و کتابهای خود در قبال یمن تجدیدنظر کنند چرا که ممکن است دامنه عملیات نیروهای یمنی، نظامیان آمریکایی مستقر در این کشور را نیز دربر بگیرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: