به‌روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۷۶۹۳
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
تعطیل کنید قبل از اینکه تعطیل شود
در صورت تداوم این اشتباه از سوی مسئولان ذیربط، مردم به صورت آتش به اختیار و بدون آنکه به پرداخت پول اضافی و اجباری تن بدهند، کرکره‌های دکان سماح را پایین خواهند کشید و بدون ثبت نام در این سایت پرابهام، عازم زیارت اهل بیت(ع) خواهند شد
"خیبرآنلاین" - زیارت حماسی و بی نظیر اربعین علاوه بر ابعاد بین المللی، در داخل کشور نیز تبدیل به آزمونی برای مسئولان رده های مختلف شده است و حالا مردم با توجه به نوع مواجهه ی سازمان ها و نهادها با این پدیده ی نو اما تاریخی، مشغول قضاوت درباره مسئولان هستند.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، از بد حادثه، اوجگیری راهپیمایی اربعین طی 6 سال اخیر با روی کاربودن دولتی مقارن شده است که یبشتر از این موضوعات، سرگرم بازی مذاکره با کدخدای قلابی و رعیت فریبکار او در آمریکا و اروپا است و همین موضوع باعث شده علیرغم فشار و مطالبه ی مردمی و حاکمیت، در مجموعه ی دولت شاهد رفتارهای تاسف انگیزی باشیم.

میلیون ها انسان علاقه مند به زیارت امام حسین(ع) و سایر عتبات عالیات، چند سالی است برخلاف انتظارشان برای زیارت با موانعی مواجه می شوند که موجب انتقادشان شده است. یکی از این موارد، دکان عجیب الخلقه ای به نام سامانه سماح است.

ستاد اربعین چند سالی است با اصرار فراوان از مردم می خواهد حتما در این سامانه ثبت نام کرده و به اجبار مبلغی را پرداخت کنند! هر سال نیز، به روشی متوسل می شوند تا زائران ناگزیر به ثبت نام شوند. اگرچه در سال های قبلی، بسیاری از زوار از ثبت نام امتناع می ورزیدند اما در سال 97 که با بی تدبیری اقتصادی دولت همراه بود، ستاد اربعین طی یک تردستی عجیب، اعلام کرد هر کس در سماح ثبت نام کند و پول بپردازد، ویزای او با نرخ دلار دولتی محاسبه خواهد شد و این شگرد موجب شد به عمر سماح 1 سال دیگر اضافه شود!

اینک و در نزدیکی اربعین 98 باز هم تبلیغات رسانه ای پرحجمی به راه افتاده که زائران باید حتما در سامانه سماح ثبت نام کنند و برای بالابردن سطح اجبار، اعلام کرده اند که هرکس به این سامانه پول ندهد، نمی تواند از کشور خارج شود؛ موضوعی که البته نه قانونی است و نه امکان اجرا دارد و قطعا طیف بسیاری گسترده ای از زوار اربعین بدون ثبت نام در این سامانه به مرزها مراجعه و به راحتی عازم زیارت اهل بیت(ع) خواهند شد.

اما نکته ی تاسف بار اینجاست که مسئولان ستاد اربعین، به جای اقناع مردم و یا تعطیل کردن این دکان عجیبی که به راه افتاده، مشغول اتهام زنی، تخریب و نهایتا تهدید منتقدان شده اند.

به عنوان نمونه، حسین ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین، اخیرا ضمن تلاش برای توجیه علت بازبودن دکان سماح، نهایتا عبارتی تهدیدآمیز به کار برده و گفته است: "این مسائل را به داخل جامعه نکشانند تا اخلال در برگزاری مراسم اربعین ایجاد نشود و من این را اخلال می‌دانم"!

او البته توضیح نداده چه اخلالی؟ اصولا مگر سامانه سماح قرار است کار امنیتی انجام دهد که انتقاد عمومی از آن حکم اخلال پیدا می کند؟ از سویی، آیا این کاسبی نامشروع و اجباری از جیب زائران، اخلال در زیارت نیست؟

مردم می گویند چرا به زور و برای موضوعی که هرگز به آن رضایت ندارند و درباره ی آن قانع نشده اند، پول بی جهت دریافت می کنید؟ آیا این سوال اخلال است یا توجیهات و بهانه های کاسبی از جیب زوار؟!

در سال های قبلی اعلام می کردند بخشی از این پول به دفاتر خدمات زیارتی می رسد در حالی که در زیارت اربعین، عملا دفاتر مذکور کمترین نقشی ندارند و کار کاملا به صورت مردمی در حال انجام است. امسال، ماجرای بیمه و هلال احمر را پررنگ کرده اند و البته از هرگونه شفاف سازی در این باره می گریزند.

مسئولان ستاد اربعین به شدت می کوشند همه ی کارهای خود را "دِلی" معرفی کنند، در حالی که برخی تصمیمات آنها (از جمله همین دکان سماح) کاملا برخلاف ادعایشان در حال اجراست و با توجه به عدم رضایت اکثریت قریب به اتفاق زواری که تن به این کاسبی داده اند، جزو حرامترین پول های دریافتی به حساب می آید.

مگر می توان زائری را مجبور نمود که به هلال احمر پول بدهد؟ تعداد قابل توجهی از پزشکان به صورت شخصی و "دِلی" و یا با حمایت ارگان های مختلف در طی مسیر زوار اربعین مستقر بوده و مشغول مداوای نیازمندان هستند؛ ملت عراق نیز که از همه ی زندگی شان برای این زیارت خرج می کنند، در موضوع درمان نیز سنگ تمام گذاشته اند. دیگر پرداخت پول اضافی و اجباری چه صیغه ای است؟

علاوه بر این، میتوان این دکان را اختیاری نمود و برای افرادی که تمایل به پرداخت پول اضافی دارند، تسهیلاتی قائل شد اما نباید این وجه اجباری را برای همگان الزامی کرد.

اگر آمار احتمالی مسئولان قابل پذیرش باشد و امسال جمعیتی بالغ بر 3 میلیون نفر عازم اربعین شوند و بر فرض محال اگر همه ی این جماعت به پرداخت پول در دکان سماح رضایت دهند، نزدیک به 70 میلیارد تومان از جیب زوار برداشته می شود! چند درصد این مبلغ گزاف و اجباری، خرج بیمه ی زائران می شود؟

قطعا، در صورت تداوم این اشتباه از سوی مسئولان ذیربط، مردم به صورت آتش به اختیار و بدون آنکه به پرداخت پول اضافی و اجباری تن بدهند، کرکره های دکان سماح را پایین خواهند کشید و بدون ثبت نام در این سایت پرابهام، عازم زیارت اهل بیت(ع) خواهند شد و طبیعی است که هیچ مسئول مردم گریزی توان ایستادگی در مقابل ملت را ندارد. این اتفاق امسال یا سال آینده قطعا به وقوع خواهد پیوست و بهتر آن است که حضرات مدعی کار "دِلی" قبل از آنکه اعتبار دکانشان ساقط شود، چراغش را خاموش کنند.

کاش مدعیان بیشتر از خط و نشان کشیدن برای آنانی که پیگیر مطالبه ی به حق زوار هستند، متوجه نوع نگاه و افق فکری دوراندیشانه ی امام خامنه ای پیرامون پدیده ی اربعین می شدند و جنس کارشان را با آن نگاه متعالی و مترقی قریب می کردند.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
0
0
بعلت مشکلی موفق به شرکت در این مراسم نشدم تو سایت سماح انصراف دادم سایت پیغام زده 48 ساعت قبل از اعزام انصراف پذیرفته میشه و ما که 40 ساعت قبلش اعلام کردیم پولمون عودت داده نمیشه
هواپیما تا 1 ساعت قبل از پرواز میشه انصراف داد این سامانه چه هزینه ای برای مردم انجام میده که باید 48 ساعت قبلش انصراف داد تا هزینه رو عودت بدن و اگه 47 ساعت بشه قبول نمیکنن !!
به پشتیبانی سایت و وزارت ککشور هم تماس گرفتم ولی متاسفانه هر کدوم از زیر بار مسئولیت شونه خالی میکنند و پاسخگویی رو به یکدیگر حواله میدهند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: