به‌روز شده در: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
رئیس قوه قضائیه گفت: دستگاه قضایی با رعایت سه اصل مهربانی، اقتدار و تدبیر، زمینه‌ای را فراهم کند تا هرکس بتواند هر فسادی از هرکسی سراغ دارد به این دستگاه اعلام کند.
"خیبرآنلاین" -  حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، رییس قوه قضائیه، امروز(دوم مهرماه) در هفتمین اجلاس رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به جایگاه عدالت در مفاهیم دینی و بیانات حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: اکنون که چهل سال از پیروزی انقلاب می­‌گذرد، انتظار مردم و اقتضای انقلاب اسلامی اجرای عدالت است.

تاکید حجت‌الاسلام رئیسی بر لزوم معرفی مفاسد به دستگاه قضایی از سوی مردم

به گزارش تسنیم، حجت الاسلام و المسلمین رئیسی که به منظور تبیین عملکرد قوه قضائیه در اجلاس مجلس خبرگان رهبری سخن می‌گفت با اشاره به تلاشهای صورت گرفته در دروه­‌های متفاوت قوه قضائیه در چهل سال گذشته، گفت: همه بزرگوارانی که در این قوه مسئولیت داشته‌اند سعی کرده‌اند این دستگاه به دستگاه قضای اسلامی نزدیک شود، اما باید این نکته را در نظر گرفت که اگر چه سیرت دستگاه قضای ما اسلامی است، اما صورت قضای ما با صورت قضای اسلامی فاصله دارد و باید اصلاح قالب قضایی در کشور، متناسب با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت شکل بگیرد. لذا در این قضیه تصیم گرفته شد بخشی از مجربین دستگاه قضایی، بخشی از حوزه‌های علمیه و بخشی از صاحب نظران دانشگاه به کار گرفته شوند تا با یک کار علمی، قالب متناسب با قضای اسلامی را طراحی کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی سپس با تشریح وضعیت افکار عمومی در زمینه اجرای عدالت گفت: سالها جامعه با مسئله اعلام فساد و اختلاس روبه­ رو بود و این اطلاع رسانی ها که فقط به اعلام فساد اختصاص داشت و دشمن هم بدان می‌دمید، اعتماد مردم را خدشه دار کرده بود و این برای نظام جمهوری اسلامی که پشتوانه آن اعتماد و دلدادگی مردم است خطرناک است و باید آن را سریع معالجه کرد. بر این اساس ما این موضوع را مطرح کردیم که هاضمه نظام اسلامی فساد را نمی‌پذیرد و فساد ناپذیری در متن نظام اسلامی است و باید با فساد برخورد شود.

رئیس قوه قضائیه راه­کار برخورد با فساد و ایجاد اعتماد عمومی را رسیدگی دقیق و عادلانه به تمام پرونده‌هایی که در ذهن مردم دغدغه ایجاد کرده اند دانست و افزود: اگر بدون این که کسی جزو خطوط قرمز به حساب بیاید به این پرونده‌ها رسیدگی شود و نتیجه هم به مردم اعلام شود، اعتماد مردم به نظام اسلامی احیا خواهد شد و این کار هم آبروی نظام را تضمین می‌کند و هم باعث صیانت از مدیران و مسئولان سالم خواهد شد. راه­کار دیگر هم این است که دستگاه قضایی با رعایت سه اصل مهربانی، اقتدار و تدبیر، زمینه‌ای را فراهم کند تا هرکس بتواند هر فسادی از هرکسی سراغ دارد به این دستگاه اعلام کند که اگر این اتفاق بیفتد از افشاگری های غیر قانونی و بدون سند پیشگیری خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اصلاح قوانین و ساختارها را یک ضرورت ناگزیر برای جلوگیری از تولید پرونده در دستگاه قضایی برشمرد و گفت: مثلا موضوعی مانند قاچاق سازمان یافته، اساس تولید را تهدید می‌کند و اصلا سخن گفتن از رونق تولید بدون مبارزه با قاچاق امکان ندارد.

رئیس قوه قضائیه همچنین اصلاح نظام پولی و بانکی و نیز اصلاح ساختاری در موضوعی مانند خصوصی سازی را مقدمه جلوگیری از فساد بر شمرد و گفت: به دنبال آن هستیم که با فعال کردن وظیفه نظارتی قوه قضائیه، معضلاتی که در موضوعاتی مانند خصوصی سازی و نیز فرار مالیاتی وجود دارد را حل کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی سپس با تأکید بر این که ما تردید نداریم که باید هزینه جرم و فساد در کشور بالا برود؛، چه برای کسی که دست به فساد زده است و چه برای کسی که چشم بر فساد بسته است و نمی‌شود غیر از این عمل کرد، افزود: هم باید با فساد برخورد کرد و هم با روابط ناسالم، لذا ما از بخش‌های نظارتی در قوه قضائیه هم خواسته‌ایم مراقبت کنند تا با روابط ناسالمی که احیانا در قوه قضائیه هم وجود دارد برخورد شود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به این که بررسی ها نشان می‌دهد فضای بی اعتمادی که در کشور وجود داشت دارد به این بر می‌گردد که مسئولین عزم برخورد با فساد را دارند گفت: بگذاریم مزه شیرین عدالت به کام مردم خوش بیاید.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی در خاتمه به پیام مقام معظم رهبری در سال 80 با موضوع مبارزه با فساد اقتصادی اشاره کرد و افزود: اگر تکالیفی که برای سه قوه در آن پیام مشخص شده است اجرا شود، امید در دل مردم احیا خواهد شد.

در پایان چند تن از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری پیرامون اظهارات سخنان رئیس قوه قضائیه اظهارنظر کرده و سؤالات خود از ایشان را مطرح کردند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: