به‌روز شده در: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان این که آمار تولید در ۷۵ درصد از کالاهای تولیدی کشور طی ۵ ماهه امسال مثبت شده است گفت: فولاد، لوازم خانگی، پتروشیمی و پوشاک از جمله صنایعی هستند که با استفاده از فضای تحریم ها با رشد تولید روبرو شده اند.
"خیبرآنلاین" -  سعید زرندی در برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: در سال 97 با اجرای دو مرحله تحریم و افزایش هزینه های بنگاه های تولیدی، کسانی که در خارج از کشور برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی می کردند امیدوار شدند در سه ماهه چهارم سال گذشته نتایجی بگیرند.

رشد تولید 75 درصد کالاها با کمک تحریم/کارخانه‌های پوشاک 3 شیفته شدند

به گزارش تسنیم، وی گفت: از ابتدای امسال همه سیستم کشور خود را بازیابی کرد و نگاه این شد که چگونه تحریم ها را به فرصت تبدیل کنیم.

 زرندی افزود: با غلبه بر فضای ناامیدی بر نهضت ساخت داخل توجه ویژه شد و ثبات نرخ ارز نیز به ما در بهبود وضع بنگاه های اقتصادی و کارگاه های تولیدی کمک کرد.

وی گفت: در پنج ماهه سال 98 تعداد 1526 جواز تأسیس و 2399 پروانه بهره بردرای صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال 97 به ترتیب 18 و هشت و چهار و دهم درصد افزایش یافته است.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان اینکه بر فضای ناامیدی که دشمن ایجاد کرده بود غلبه کرده ایم افزود: در پنج ماهه امسال 10 میلیون و 31 هزار تن فولاد خام و هشت میلیون و 916 هزار تن محصولات فولادی تولید شده که به ترتیب شش و نیم و 9 و سه دهم درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

 زرندی گفت: در تولید لوازم خانگی نیز وضع رو به بهبود است و تولید یخچال و فریزر 13 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: با رشد تولید محصولات پتروشیمی نیز روبرو هستیم اما در صنعت خودرو امسال 291 هزار دستگاه تولید شده که در مقایسه با سال گذشته حدود 30 درصد کاهش یافته است.

زرندی گفت: افزایش نرخ ارز بر کاهش واردات کالاهای مصرفی به ویژه محصولات نساجی و پوشاک اثر مثبت بسیاری داشت به طوری که فعالان این حوزه در سه ماهه آخر سال 97 سه شیفت کار می کردند.

وی افزود: البته در رویکردمان برای استفاده از فضای تحریم و تبدیل آن به فرصت 100 درصد موفق نبوده ایم اما در بسیاری حوزه ها با بهبود وضع اقتصادی روبرو هستیم.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان اینکه فقط در یک حوزه تنش هایی به دلیل تعدد دستورالعمل ها وجود دارد گفت: در بقیه حوزه ها در این زمینه دستورالعمل ها کاهش یافته و ثبات ایجاد شده است.

زرندی افزود: در شاخص تجارت فرامرزی رتبه ایران از 166 در سال 2018 میلادی به 121 ارتقاء یافته است.

وی گفت: اصل درآمد مالیاتی کشور معادل 61 و 82 صدم درصد را حوزه صنعت و معدن پرداخت می کند در حالی که این سهم در فرانسه 16 و نیم، در کره جنوبی 13 و 6 دهم و در بیشتر کشورها بین 12 تا 15 درصد است.

زرندی افزود: در ایران نسبت مالیات به GDP حدود هفت و نیم درصد اما در بسیاری از کشورها این نسبت 30 درصد است.

وی گفت: این مسأله به دلیل فرار مالیاتی و تبعیض مالیاتی است در حالی که یکی از ابزارهای سیاست گذاری مهم در دست دولت برای تغییر رفتارهای بنگاه های اقتصادی؛ مالیات است و نباید بخش صنعت و معدن جور فرار مالیاتی و تبعیض ها را بکشد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان اینکه شاخص تورم تولید در سال گذشته 60 درصد شد افزود: در سال 97 برای تثبیت وضع بنگاه های اقتصادی و تولید کنندگان به 361 هزار میلیارد تومان منابع نیاز داشتیم اما آن چه که برای کل بخش صنعت در حوزه سرمایه ثابت و سرمایه در گردش تأمین شد 208 هزار میلیارد تومان بود.

زرندی گفت: امسال تخمین ما؛ تأمین 250 هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: نگاه به تأمین منابع مالی بخش صنعت و معدن باید تغییر کند و آن چه که موجب رونق تولید می شود؛ تسهیلات سرمایه ثابت است نه سرمایه در گردش و 65 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه ثابت نیاز داریم.

زرندی گفت: وزارت صمت در نیمه دوم سال بر حوزه صنایع پیشران تمرکز کرده است و هشت گروه در این حوزه مشخص شده اند.

وی افزود: در سال 97 به دلیل نداشتن ارز از واردات یک سری کالاها جلوگیری کردیم و در برخی نیز مانند داروها، لوازم خانگی و خودرو به سمت ساخت داخل رفتیم.

علی اصغر اژدری پژوهشگر اقتصادی نیز در این برنامه گفت: بهبود وضع اقتصادی اتفاقی نیست بلکه به دلیل اتخاذ سیاست هایی از جمله ثبات نرخ ارز، تنظیم بازار، ثبات قیمت ها، تنظیم بازار سرمایه و کاهش تنش ها و از بین رفتن سفته بازی در خریدهای بورس کالاست.

وی با بیان اینکه در سال 97 رشد بخش نفت و گاز منفیِ 14 درصد بوده است، افزود: سهم بخش کشاورزی در اقتصاد کشور هشت درصد است و رشد شش درصدی امسال این بخش تأثیر چندانی در کل میزان رشد اقتصادی کشور ندارد.

اژدری گفت: در شش ماهه نخست سال 97؛ تعدد بخشنامه ها فضای کسب و کار را مختل کرده بود اما در سال 98 در دستورالعمل ها ثباتی ایجاد شده است که در بهبود اقتصاد کشور تأثیرگذار است.

وی افزود: تا زمانی که طرح جامع مالیاتی اجرا نشود و هر سال تکالیف مالیاتی برای سازمان مالیات تعریف شود به دلیل محدود بودن پایه های درآمدی، سازمان مالیات سراغ واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی شناسنامه دار می رود.

این پژوهشگر اقتصادی گفت: اگر سازمان مالیات طرح جامع مالیاتی از جمله مالیات بر مجموع درآمد و مالیات بر عایدی سرمایه را اجرا کند؛ درآمد مالیاتی افزایش و فشار از بخش صنعت و تولید کاهش می یابد.

اژدری افزود: اجرای طرح جامع مالیاتی تنش ها در بازار خودرو، ارز و سکه را نیز کاهش می دهد.

وی گفت: بخش خصوصی باید مطالبه گر باشد و راهکارهای کارشناسی برای تدوین سیاست ها به دولت ارائه دهد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
0
0
دولت نباید مالیات بگیرد این وعده امام است هر که از آن عدول کند طاغوت است و از ولایت عبور کرده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: