به‌روز شده در: ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
رئیس سازمان توسعه تجارت، با اشاره به آمارهایی از اقتصاد، تجارت و تولید ۵ کشور عضو اتحادیه اورآسیا، حضور رئیس جمهور ایران در این اجلاس را دارای یک پیام مهم دانست.
"خیبرآنلاین" - با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور ایران به ارمنستان به عنوان مهمان اجلاس اتحادیه اقتصادی اورآسیا اظهار کرد: اتحادیه اورآسیا یک بلوک اقتصادی متشکل از 5 کشور ارمنستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس است که در سال 2018 بالغ بر 320 میلیارد دلار واردات و بیش از 547 میلیارد دلار صادرات داشته است.

ایران در آستانه ورود به بازار 300 میلیارد دلاری/ جزئیاتی از چشم‌انداز تجارت با 5 کشور اورآسیا

به گزارش تسنیم، رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: علاوه بر این، تولید ناخالص داخلی (بر اساس نرخ برابری قدرت خرید) بلوک اقتصادی اورآسیا، بالغ بر 4.7 تریلیون دلار بوده و این بلوک، رتبه نخست استخراج نفت دنیا را که معادل 14.5 درصد نفت استخراجی کل جهان است در اختیار دارد؛ همچنین رتبه اول در تولید گاز جهان با تولید 20 گاز دنیا و رتبه چهارم تولید برق در جهان را دارا است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا یک موافقتنامه تجاری برای 862 قلم کالا منعقد کرده و بعد از گذشت یکسال، مذاکرات برقراری «تجارت آزاد» میان ایران و این اتحادیه آغاز می‌شود، افزود: در اجلاس اخیر این اتحادیه، سران اتحادیه اورآسیا از ایران، سنگاپور و مولداوی به عنوان کشورهایی که در حال اجرای موافقت‌نامه تجارت آزاد هستند دعوت به عمل آوردند و رئیس جمهور کشورمان به عنوان میهمان در این اجلاس حضور یافت.

زادبوم دعوت از ایران در اجلاس اورآسیا و حضور رئیس جمهور کشورمان در این اجلاس را نشانه‌ای از استقبال طرفین برای اجرای موافقت‌نامه‌ تجارت آزاد دانست و افزود: حضور ایران در این اجلاس پیام مهمی داشت و نشان داد ایران می‌تواند تعاملات اقتصادی متقابلی با کشورهای مختلف دنیا و علی‌الخصوص همسایگان خود داشته باشد و این در شرایطی است که دشمنان ایران به دنبال ایزوله کردن ایران و قطع ارتباط اقتصادی و تجاری ما با دنیا هستند و پیام حضور ایران در این اجلاس قطعاً خوشایند دشمنان ایران نخواهد بود.

رئیس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر لزوم برنامه ریزی بیشتر برای توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای دنیا و خصوصاً همسایگان گفت: رونق تولید در کشور زمانی محقق خواهد شد که بتوانیم علاوه بر پاسخگویی به نیازهای داخلی، جایگاه خودمان را در بازار کشورهای جهان و بخصوص همسایگان خود تقویت کنیم و در جهت توسعه این جایگاه گام برداریم و قطعاً موافقت‌نامه‌هایی همچون موافقت‌ با اتحادیه اقتصادی اورآسیا می‌تواند در جهت افزایش تعاملات متقابل تجاری میان ایران و همسایگان ما موثر باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر علاوه بر ایران، کشورهای ویتنام و سنگاپور در حال اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اورآسیا هستند، از احتمال افزایش کشورهای عضو این اتحادیه در آینده نه چندان دور خبر داد.

به گفته زادبوم، ایران در سال 2018 حدود 920 میلیون دلار صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا داشته و در مقابل نیز حدود 1.7 میلیارد دلار واردات از این اتحادیه داشته است و این یعنی تجارت 2.6 میلیارد دلاری ایران با بلوک اقتصادی اورآسیا که قطعاً می‌تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: