به‌روز شده در: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
گزارش‌های منتشر شده جدید حاکی از آن است که حملات ائتلاف متجاوز سعودی در یمن به مرگ ۱۳۰ هزار غیرنظامی منجر شده و این کشور را با بحرانی بی‌ پایان مواجه کرده است.
"خیبرآنلاین" - مؤسسه غیر دولتی «آکلِد» (پروژه حوادث و مکان‌های درگیری نظامی) طی گزارشی نوشت که جنگ در یمن از سال ۲۰۱۵ و همزمان با ورود ائتلاف عربستان تاکنون مرگ ۱۰۰ هزار غیرنظامی را در پی داشته است.

به گزارش میزان، آمار قربانیان جنگ یمن شامل ۱۲ هزار غیرنظامی است که «مستقیما» هدف حملات ائتلاف عربستان قرار گرفته و جان خود را از دست داده‌اند.

بلاییی که ائتلاف عربستان بر سر یمن آورده است/۱۳۰ هزار غیرنظامی قربانی سیاست‌های عربستان

پایگاه تحلیلی امریکن کانزرویتیو در تشریح این گزارش می‌نویسد: آمار ارائه شده از سوی آکلد تنها قربانیان جنگی و غیرنظامیان را در بر می‌گیرد، اما جنگ یمن بسیار ویرانگرتر از آن چیزی است که این آمار و ارقام می‌گویند. مرگ‌های برآورد شده در پی قحطی و بیماری ناشی از جنگ و سیاست‌های ائتلاف عربستان به بیش از ۱۳۰ هزار نفر می‌رسد و احتمالا این روند بی‌پایان است.

این پایگاه می‌افزاید: بحران انسانی نشات گرفته از جنگ، همچنان جان انسان‌های بی‌گناه را در یمن می‌گیرد و علت این امر شرایط فاجعه‌ باری است که بر اثر ۴.۵ سال بمباران، محاصره و جنگ اقتصادی است.

بلاییی که ائتلاف عربستان بر سر یمن آورده است/۱۳۰ هزار غیرنظامی قربانی سیاست‌های عربستان

نماینده موسسه آکسفام در امور یمن با انتشار بیانیه‌ای، به گزارش آکلد واکنش نشان داده و می‌نویسد: این گزارش تایید دیگری است بر نابودی نابخردانه و بی‌ عدالتی در جنگ یمن. با احتساب مرگ‌های ناشی از کمبود دارو، مواد غذایی و آب آشامیدنی سالم، آمار واقعی قربانیان جنگ یمن بسیار بالاتر است و این غیرنظامیان هستند که بالاترین بها را برایاین جنگ بی‌رحمانه پرداخت می‌کنند.


امریکن کانزرویتیو می‌نویسد: بیش از نیمی از جمعیت یمن به آب آشامیدنی سالم و بهداشتی دسترسی ندارند، سوء تغذیه در حال گسترش است و بیش از ۲ میلیون کودک یمنی از سوء تغذیه رنج می‌برند که ۳۶۰ هزار نفر از آن‌ها کودکان زیر ۵ سال هستند و سوء تغذیه آن‌ها بسیار شدید است، حتی اگر همین فردا جنگ یمن پایان پذیرد، اما روند رشد نیمی از تمامی کودکان زیر ۵ سال در این کشور به دلیل عدم غذای کافی با مشکل مواجه شده است و بر اساس گزارش سازمان جهانی یهداشت یک چهارم از جمعیت این کشور از امنیت غذایی برخوردار نیستند.

بلاییی که ائتلاف عربستان بر سر یمن آورده است/۱۳۰ هزار غیرنظامی قربانی سیاست‌های عربستان

در ادامه این گزارش آمده است: به خاطر سپردن این نکته بسیار حائز اهمیت است که قحطی در یمن ساخته دست انسان است و از اقدامات و سیاست‌های دولت‌های تحت حمایت آمریکا نشات می‌گیرد.

«دنیل لاریسون» یادداشت نویس امریکن کانزرویتیو، می‌گوید: دولت آمریکا در این جنایت‌ها دست دارد و من قصد دارم بار‌ها و بار‌ها این نکات کلیدی را تکرار کنم تا مردم آمریکا بدانند که دولت آمریکا در طول بیش از ۵ سال چه بر سر این کشور (یمن) آورده است.

بلاییی که ائتلاف عربستان بر سر یمن آورده است/۱۳۰ هزار غیرنظامی قربانی سیاست‌های عربستان

موسسه آکلد نیز در گزارش خود ائتلاف عربستان را مسئول اصلی مرگ غیرنظامیان در یمن معرفی کرده و می‌گوید: ائتلاف عربستان سعودی و متحدانش مسئول کشته شدن ۸ هزار غیرنظامی در یمن هستند که بر اثر بمباران مستقیم آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند.


بر اساس گزارش آکلد، طی سال جاری میلادی ۲۰ هزار نفر در یمن جان خود را از دست داده‌اند؛ بعد از سال ۲۰۱۸ که با مرگ ۳۱ هزار نفر، مرگبارترین سال در یمن به شمار می‌رود، سال ۲۰۱۹ دومین سال مرگبار در این کشور است.

بلاییی که ائتلاف عربستان بر سر یمن آورده است/۱۳۰ هزار غیرنظامی قربانی سیاست‌های عربستان

امریکن کانزرویتیو در پایان می‌نویسد: اگرچه سال ۲۰۱۹ به عنوان دومین سال مرگبار یمن بعد از سال ۲۰۱۸ است، اما یمن بار دیگر در پوشش اکثر رسانه‌های غربی به حاشیه رفته است. به نظر می‌رسد تنها در صورتی توجه جهانیان به این کشور جلب می‌شود که قتل عام وحشتناکی روی دهد و یا درگیری‌ها در این کشور به اوج خود برسند. ضروری است که جنگ شدید اقتصادی که مردم یمن را هدف قرار داده پایان پذیرد، ضروری است جنگ در این کشور متوقف شود و این ضرورت‌ها بیشتر از هر زمان دیگری است.
برچسب ها: جنگ ، یمن ، بحران ، سعودی ، قربانی ، خیبر ، آنلاین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: