به‌روز شده در: ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
این تسهیلات برای بسیاری از گروه های هدف مطلوب نیست و آنها توان استفاده از این تسهیلات را نخواهند داشت
"خیبرآنلاین" - یکم آبان ماه، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: طرح مسکن ملی با توجه به برنامه ریزی که در راستای نیازسنجی انجام شده بود، در مدار اجرا قرار گرفته است. حدود ۱۸۰ هزار واحد مسکن در سطح کشور در شرایط مختلف پیشرفت قرار دارد.

به گزارش مهر، وزیر راه و شهرسازی گفت: ماه گذشته توسط بنیاد مسکن، بخش مسکن شهری را فعال کردیم، ثبت نام در شهر کرمان آغاز شده است تا شناسایی دقیق و غربالگری انجام شود و افرادی که فاقد مسکن و زمین هستند و تاکنون از امکانات دولتی بهره‌مند نشدند، در لیست قرار گیرند و کاملاً تعیین شود که در هر شهر با چه نوع اقدامی این کار  باید انجام شود.

وی افزود: در پایلوت کرمان تصمیم این است که به تعدادی به صورت گروهی زمین واگذار شود. در بخشی هم به شرکت های سازنده واگذار شود تا آنها بسازند. گام دوم این پایلوت در استان سیستان و بلوچستان است که در روزهای آینده آغاز خواهد شد. پس از انجام ثبت نام در سیستان و بلوچستان، این طرح به سایر شهرهای کشور تسری یابد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این صورت و برنامه‌های ما برای هر شهری دقیق خواهد شد و اشکالاتی که در گذشته ایجاد شده است، مواجه نخواهیم شد. پیش از این  بدون برنامه ریزی دقیق نیاز سنجی خانه‌هایی ساخته شد که الان فاقد متقاضی است. با این مشکل در چند استان مواجه هستیم. اسلامی گفت:  این امر تحولی در برنامه‌ریزی‌ها سند مسکن است تا بر اساس نیاز واقعی حرکت کنیم.

وی از آغاز ثبت نام برای طرح ملی مسکن از ۱۵ آبان ماه خبر داده بود.

وزارت راه و شهرسازی نام این طرح را برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن نهاده تا این پیام از آن صادر شود که قرار است مردم از منافع آن منتفع شوند؛ اما نشانه هایی که از برخی جزئیات نه چندان مشخص آن به دست رسیده، گواهی می دهند که هنوز در خصوص واقعا ملی بودن این طرح اندیشه ای وجود ندارد.

محمود محمودزاده سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، با یادآوری این‌که ثبت‌نام اولیه طرح اقدام ملی در شهر کرمان برای آزمایش سامانه انجام شد، اظهار کرد: تمام مشکلات و نواقص موجود در سامانه برای ثبت‌نام برطرف شده است.

وی ادامه داد: نام‌نویسی از متقاضیان مسکن ملی در ۱۰ استان کشور از آبان ماه سال جاری آغاز می‌شود و به‌مرور استان‌های دیگر با فراهم شدن شرایط لازم در پروسه ثبت‌نام قرار می‌گیرند و تلاش ما این است تا قبل از بهمن ماه سال جاری فرآیند ثبت‌نام در تمامی استان‌های کشور صورت گیرد.

وی با بیان این‌که طبق قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن متقاضیان ثبت‌نام مسکن ملی باید دارای چهار شرط اصلی باشند، تصریح کرد: تأهل، فاقد مالکیت خصوصی، عدم استفاده از امکانات دولتی از قبیل زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه‌دار و داشتن سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا از جمله این شرایط است.

محمودزاده در پاسخ به این سوال که برای طرح اقدام ملی تسهیلات در نظر گرفته شده، گفت:‌ در طرح اقدام ملی مسکن، پروژه به پروژه این رقم متفاوت خواهد بود اما در این طرح میزان تسهیلات ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد خواهد بود.

این اظهارات در حالی است که تسهیلات ۱۸ درصدی این طرح به جای آنکه مشکلات مردم را حل کند بیشتر به نفع رفع مشکلات بانک عامل خواهد بود.

همچنین با توجه به آماده نبودن سامانه ملی املاک و اسکان، ممکن است افرادی که فاقد مسکن باشند، از ورود به این طرح جامانده و به جای آنها، افراد دارای مسکن اقدام به ثبت نام کنند.

چون قرمزبودن فرم «ج» استعلام ادارات کل راه و شهرسازی استان ها، تنها به افرادی تعلق می گیرد که از امکانات دولتی یا بانکی در بخش مسکن استفاده کرده باشند و چه بسا ممکن است افرادی که فرم «ج» آنها سبز بوده ولی مسکن داشته باشند.

در همین راستا، مهدی غلامی کارشناس مسکن، گفت: تغییر برنامه های وزارت راه و شهرسازی به سمت تولید و عرضه مسکن و اهتمام مسئولین وزارتخانه برای به ثمررساندن برنامه ها، مثبت و قابل تقدیر است.

غلامی اضافه کرد: در مورد ثبت نام متقاضیان مسکن ابهاماتی وجود دارد که اگر مسئولین این ابهامات را برطرف کنند، متقاضیان بهتر می توانند در قالب طرح اقدام ملی خانه دار شوند.

غلامی اضافه کرد: طبق برنامه اعلام شده از مجموع ۴۰۰ هزار واحد مسکونی پیش بینی شده در برنامه اقدام ملی، ۲۰۰ هزار واحد مسکونی قرار است در شهرهای جدید ساخته شود؛ ۱۰۰ هزار واحد دیگر را بنیاد مسکن و ۱۰۰ هزار واحد دیگر قرار است از طریق نوسازی بافت‌های فرسوده ایجاد شود. علاوه بر این حدود ۲۵ هزار واحد مسکونی هم قرار است در زمین های متعلق به سازمان ملی زمین و مسکن تولید و عرضه شود.

وی تأکید کرد: اینکه قرار است نوسازی بافت های فرسوده را در این طرح بگنجانند، که دیگر نمی توان بر آن نام طرح ملی نهاد؛ چون در این زمینه، مالکان بافت های فرسوده مشخص بوده و نحوه نوسازی و واگذاری آن ها کاملا خصوصی است. بنابراین متقاضیان حضور در این طرح با شرایط سخت تری می توانند از واحدهای نوسازی شده در بافت های فرسوده نسبت به واحدهایی که قرار است در اراضی دولتی احداث شود، بهره مند شوند.

این کارشناس مسکن افزود: جای این سوال باقی است که آیا امکان ثبت نام برای تمامی این واحدها وجود دارد یا فقط واحدهایی که توسط بنیاد مسکن قرار است احداث شود، ثبت نام آن ها صورت می گیرد؟ مخصوصا اینکه ثبت نام اولیه که در استان کرمان انجام شد توسط بنیاد مسکن استان کرمان انجام شد.

وی یادآور شد: اگرچه بارها تا کنون درباره نقش بنیاد مسکن در این طرح اظهار نظر شده، اما هنوز به صورت قطعی معلوم نیست آیا قرار است بنیاد مسکن صرفا در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر اقدام به ساخت و ساز کند یا خیر؟ هرچند جواد حق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن چندی پیش در گفت وگو با خبرنگار مهر از آغاز ساخت واحدهای تحت برنامه اقدام ملی مسکن در کلانشهرهای اراک و مشهد خبر داده بود، اما برخی معاونان وزیر راه و شهرسازی، نقش این بنیاد را محدود به شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر می دانند.

غلامی افزود: بنا بر اظهارات مسئولان وزارتخانه، طرح اقدام ملی در شهرهای جدید و پروژه های سازمان ملی زمین و مسکن، به شیوه مشارکتی قرار است اجرا شود که مشکلات بسیاری در تجربه های گذشته تولید مسکن در کشور به همراه داشته است. در این شیوه بخشی از واحدها به عنوان سرمایه گذاری و حق الزحمه انبوه سازان در مالکیت آنها قرار گیرد. در این صورت زمان تحویل و قیمت فروش و تعیین خریدار بر عهده وزارتخانه نخواهد بود که ممکن است اهداف وزارت راه و شهرسازی را تامین نکند.

این کارشناس مسکن اضافه کرد: اما اگر وزارت راه و شهرسازی برای این پروژه ها نیز ثبت نام به عمل آورد و ثبت نام کنندگان پالایش شوند تا واحدها به گروه های هدف و با قیمت مشخص برسد، بسیاری از مشکلاتی که در شیوه مشارکتی وجود داشت، مرتفع خواهد شد.

غلامی با اشاره به درنظرگرفتن تسهیلات ۱۸ تا ۲۰% برای این پروژه ها گفت: این تسهیلات برای بسیاری از گروه های هدف مطلوب نیست و آنها توان استفاده از این تسهیلات را نخواهند داشت.

غلامی پیشنهاد استفاده از سیاست تاخیر در دریافت هزینه زمین نسبت به ساخت را به عنوان تسهیلاتی برای متقاضیان عنوان کرد و گفت: در صورتی که دولت با کمبود منابع مالی برای تامین تسهیلات مناسب روبرو است، می تواند هزینه زمین را بعد از تحویل واحدهای مسکونی و به صورت اقساط از مردم دریافت کند. از آنجایی که این اتفاق، یعنی اخذ هزینه زمین بعد از تحویل واحد مسکونی به افراد صورت گیرد، یعنی زمانی که هزینه اجاره بها از دوش مستاجران برداشته شده است که در این صورت بسیاری از خانواده های مستاجر نیز می توانند از این طریق صاحب خانه شوند.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
0
0
روحانی برای کسب محبوبیت بین مردم این طرح احمدی نژاد را تقلید کرده ،در حال حاضر مسکن مهر زیادی بدون متقاضی است پس جامعه امروز متقاضی چنین طرحی نیست ،احمدی نژاد محبوب بود و هست چون نیاز روز جامعه را می شناخت، در آخرین روزهای کاری احمدی نژاد بحث انتقال آب دریای عمان به مرکز کشور از طریق لوله کشی مطرح بود تا کشاورزی و صنعت فولاد رشد کنند ،که اصلاحطلبها مخالفت کردند ، اگر روحانی محبوبیت میخواهد این طرح را باید اجرا کند و این طرح را با پول مردم نیز اجرا کند یعنی سهام چنین طرحی پذیره نویسی شود تا از طریق فروش آب به صنایع و مزارع سهامداران سود بگیرند تامبن بودجه این طرح با پذیره نویسی بار تورم صفر دارد چون بودجه دولتی یا بدهی دولتی در کار نخواهد بود امروز اجرای این طرح سوای محبوبیت نیاز جدی کشور است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: