به‌روز شده در: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
در این نشست سید جمال ساداتیان، منوچهر محمدی، غلامرضا موسوی، منوچهر شاهسواری، سید ضیاء هاشمی، همایون اسعدیان، محمد تخت کشیان، محسن امیریوسفی، علی سرتیپی، ابوالحسن داوودی، رخشان بنی اعتماد، رضا کیانیان، فرشته طائرپور، علیرضا شجاع نوری، پرویز پرستویی، فرهاد توحیدی، مازیار میری، مرتضی رزاق کریمی، سعید عقیقی و روانبخش صادقی حضور داشته‌اند و در نهایت منجر به صدور اطلاعیه فوق الاشاره شده که حاوی تعابیر کلی است
"خیبرآنلاین" - نشست روز شنبه خانه سینما در شرایطی پشت درهای بسته برگزار شد و منجر به صدور اطلاعیه شماره 1 خانه سینما گشت که درباره جزئیات این نشست و حاضران در آن همه چیز مسکوت باقی ماند؛ اکنون دریافته ایم جمعی 20 نفره از اهالی سینما از جمله 4 عضو هیات مدیره و 3 رئیس صنف به همراهی 13 سینماگر موثر در این نشست حضور داشته‌اند و درباره احتمال تداوم چالش توقیف فیلم‌های سینمایی بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

به گزارش تابناک، خانه سینما روز شنبه 11 آبان ابتدا بیانیه‌ای را خطاب به قوه قضاییه منتشر کرد و خواستار دیدار با رئیس قوه قضاییه شد. براساس اطلاع، متن این بیانیه به صورت تلفنی با شماری از اعضای هیات مدیره خانه سینما در میان گذاشته شده بود و در نهایت منجر به صدور بیانیه شد. عصر همان روز، خانه سینما «اطلاعیه شماره 1» را صادر کرد که براساس یک نشست تنظیم شده بود و تعبیر «شماره 1» نشان می‌داد قرار است در قالب یک سلسله اطلاعیه تداوم داشته باشد. چه سینماگرانی در نشست محرمانه خانه سینما حضور داشتند؟

در این اطلاعیه تاکید شد «خانه سینما بنا بر احساس وظیفه نسبت به محدودیت های ایجادشده اخیر از سوی نهادهای غیرمرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان تنها مرجع صدور پروانه نمایش آثار سینمایی، روز شنبه یازدهم آبانماه 1398 طی جلسه ای با حضور تعدادی از اعضای هیأت مدیره و مشاوران اصناف، به این نتیجه رسید که اقدامات زیر را مجدّانه پیگیری نماید:
1- رایزنی با نهادهای متولی مقوله فرهنگ و سینما
2- تشکیل کارگروهی ثابت و مرتبط با مطالبات فرهنگی- صنفی در جهت صیانت از حُرمت و امنیّت شغلی اعضای خانه سینما.

خانه سینما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متوقع است تا ضمن احساس مسئولیت نسبت به مجّوزهای ارائه شده توسط آن نهاد، پاسداری از فضای سالم اکران آثار دارای پروانه نمایش را به جدّ در دستور کار خود قرار دهد.»

با این وجود، جزئیات بیشتری از حاضران در این جلسه و همچنین بحث‌های مطرح شده در آن بیان نشد و حتی تصویری از این نشست در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفت. اکنون به نقل از منابع متعدد مطلع شده ایم محور در این نشست توقیف فیلم‌های سینما بوده که با فیلم «خانه پدری» شروع و با «مطرب» تداوم یافته است. برخی اعضای حاضر در جلسه نسبت به احتمال تکرار این اتفاق در کوتاه مدت و ایجاد شرایط غیرعادی ابراز نگرانی کرده‌اند و خواستار نشست‌هایی با مسئولان تاثیرگذار در دیگر نهادها شده‌اند.

در این نشست سید جمال ساداتیان، منوچهر محمدی، غلامرضا موسوی، منوچهر شاهسواری، سید ضیاء هاشمی، همایون اسعدیان، محمد تخت کشیان، محسن امیریوسفی، علی سرتیپی، ابوالحسن داوودی، رخشان بنی اعتماد، رضا کیانیان، فرشته طائرپور، علیرضا شجاع نوری، پرویز پرستویی، فرهاد توحیدی، مازیار میری، مرتضی رزاق کریمی، سعید عقیقی و روانبخش صادقی حضور داشته‌اند و در نهایت منجر به صدور اطلاعیه فوق الاشاره شده که حاوی تعابیر کلی است.

به نظر می‌رسد یکی از دلایل صدور آن اطلاعیه نسبتاً محافظه‌کارانه که بیشتر بر رایزنی با نهادها تاکید دارد، تنوع دیدگاه‌های چهره‌های حاضر در این جلسه است اما در عین حال جمع شدن این سلایق و دیدگاه‌ها کنار هم نشان می‌دهد اغلب طیف‌های موثر در بدنه سینما نسبت به سیر اتفاقات در هفته‌های اخیر نگران هستند و به همین دلیل حاضر شده‌اند در این نشست پشت پرده‌های بسته گروه 20 را شکل دهند و با هم تشریک مساعی داشته باشند. در عین حال اینکه روسای دیگر صنوف در این نشست حضور ندارند نیز اتفاق جالب توجهی است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: