به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۶
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۸۳۲۰
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
اظهارات نوبخت درباره بازگشت همه مابه التفاوت افزایش قیمت بنزین به مردم خود گویای میزان باور دولتمردان ما به حقیقت و دوری از عوامگرایی است! اگر قرار باشد آنگونه که نوبخت می‌گوید، تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین دوباره به خود مردم برگردد، اساسا چرا باید قیمت آن افزایش یابد؟!
"خیبرآنلاین" - پس از اجرای تصمیم افزایش قیمت بنزین، برخی مقامات دولتی و طرفداران آنها در دفاع از این تصمیم امتیازهای بزرگی را به خود دادند و اجرای این تصمیم را شاهدی بر فدایی بودن رییس جمهور برای مصالح کشور و اخذ تصمیمات غیرپوپولیستی در دولت دانستند و این در حالی است که موضوع اصلاح قیمت بنزین به هیچ وجه ربطی به شجاعت این دولت ندارد و تقریبا همه دولت ها طی سالهای طولانی به این موضوع اندیشیده اند و البته هیچ دولتی نیز چنین بی برنامه و نسنجیده به آب نزده و دولت قبل نیز که دایما از سوی روحانی متهم به بی تدبیری شده است، در اجرای آن بسیار هوشمندانه تر و بهتر عمل کرد.

به گزارش الف، اما درباره ادعای گزاف فداشدن روحانی برای مصالح کشور باید گفت که آنچه در این میان فدا شده، سرمایه اجتماعی حاکمیت و اعتماد عمومی است که به دلیل اجرای بسیار بد این تصمیم درست به شدت آسیب دیده است. این موضوع به خصوص پس از مرور اظهارات اکید دولتمردان در روزهای نزدیک به اجرای تصمیم افزایش قیمت بنزین قابل مشاهده است. جملگی این دولتمردان بر افزایش نیافتن قیمت بنزین تاکید داشتند و اجرای ناگهانی این تصمیم، علیرغم اظهارات یادشده چیزی جز دروغگویی را به ذهن افکار عمومی متبادر نمی کند.

توسل به تجربه‌های قبلی و رفتار عمومی در مواجهه با افزایش قیمت بنزین و بیم مخاطرات ناشی از آن از جمله انبارکردن بنزین و هجوم به پمپ بنزین‌ها در صورت اعلام قبلیِ زمان این تصمیم نیز (آنگونه که باهنر به ‌آن متوسل شد) به هیچ وجه رفتار دولتمردان را توجیه نمی کند. فارغ از درستی و نادرستی ادعای یادشده، دولتمردان می‌توانستند بدون دروغگویی نیز از خطر ادعایی یادشده بکاهند. به علاوه اگر قرار بر امتیازدادن باشد و بخواهیم به کسی در این تصمیم شتابزده امتیاز بدهیم، آن شخص نه روحانی، بلکه رهبری انقلاب است که با علم به نارضایتی عمومی و همچنین بی تدبیری دولت، در این میان حاضر به پا پس کشیدن از این تصمیم اتخاذشده از سوی مسوولان نشد و «جوانمردانه» از ساختار تصمیم گیری در کشور و دولتی که در شرایط سختی گرفتار آمده، دفاع کرد. هر چند که باید گفت آنچه مصالح کشور را تامین می کند، نه اخلاق یا رفتارهای فردی سیاستمداران، بلکه تصمیمات متناسب با موقعیت اجتماعی است.

ادعای پوپولیستی نبودن تصمیم یادشده دولتی هم متاسفانه مضحک تر از آن است که کسی آن را باور کند. اگر دولت روحانی واقعا بدون پوپولیسم می خواست به اصلاح قیمت بنزین یا حتی ارز بپردازد، باید در همان دوره اول حضور در قوه مجریه این کار را می کرد نه در ماههای پایانی. وانگهی اظهارات نوبخت درباره بازگشت همه مابه التفاوت افزایش قیمت بنزین به مردم خود گویای میزان باور دولتمردان ما به حقیقت و دوری از عوامگرایی است! اگر قرار باشد آنگونه که نوبخت می‌گوید، تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین دوباره به خود مردم برگردد، اساسا چرا باید قیمت آن افزایش یابد؟!

اگر هدف از این طرح، کاهش مصرف سوخت است، با راه های دیگری نیز می شد به این هدف مهم رسید. متاسفانه برچسب پوپولیسم در میان طرفداران دولت به طرز بی رویه و اغلب نادرستی در جدال با منتقدانشان به کار گرفته می شود؛ به گونه ای که می توان گفت در میان اهل نظر، ارزش و اهمیت خود را از دست داده و حتی می توان گفت رویکرد یادشده در استفاده از این تعبیر خودش عوامفریبانه و عوامگرایانه است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: