به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
در پی تخریب تعداد زیادی از شعب و عابربانک ها توسط اغتشاشگران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه مورخه ۲۹ آبانماه سال جاری طی بخشنامه‌ای از کلیه بانک‌ها درخواست کرد تا برای تداوم خدمت رسانی به مردم شریف، هرچه سریعتر نسبت به راه اندازی شعب و عابر بانک‌ها در نقاط مختلف کشور اقدام کنند
"خیبرآنلاین" - بعد از سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، عده‌ای از مطالبات بر حق مردم سوءاستفاده کرده و شهر‌های مختلف را به آشوب کشاندند و مطالبه مردم از دولت را به حاشیه راندند. آشوبگران که صف آنها از مردم معترض به افزایش قیمت بنزین جدا بود، تا توانستند به اموال و دارایی‌های عمومی آسیب زدند. یکی از مکان‌هایی که بیشتر از هر جای دیگری مورد هجوم و تخریب قرار گرفت، بانک‌ها بودند. هنوز آمار دقیقی از تعداد شعب تخریب شده ارائه نشده است، اما به صورت برآوردی می‌توان به آمار خوبی رسید.
 
به گزارش تابناک، این اولین باری نیست که در اغتشاشات و اعتراضات بانک‌ها مورد هجوم اغتشاشگران واقع می‌شود و خسارت‌های سنگینی به آنها وارد می‌گردد. در گذشته نیز به خصوص در دهه 70 و در پی اعتراضات حاشیه نشین‌های مشهد به تخریب خانه هایشان، بسیاری از بانک‌ها و مراکز دولتی مورد هجوم معترضان قرار گرفت و خسارت‌های سنگینی را متحمل شدند. اعتراضاتی نیز در شهر‌های شیراز، زاهدان، زنجان، ارومیه، قزوین و اسلامشهر باز هم در دهه 70 به دلیل اجرای طرح تعدیل اقتصادی و متعاقب آن تورم ۵۰ درصدی شکل گرفت که این اعتراضات هم خساراتی را به اموال عمومی و به خصوص بانک‌ها وارد کرد. همچنین در زمان اعتراضات ۸۸ نیز عده‌ای آشوبگر خسارت‌های سنگینی را به بانک‌ها وارد آوردند.
در آشوب‌های اخیر چرا بانک‌ها بیشتر تخریب شدند؟

بانک‌ها علاوه بر اینکه یکی از منابع ثروت جامعه محسوب می‌شوند، به عنوان امانت دار پول مردم نیز شناخته می‌شوند و یکی از شریان‌های حیاتی اقتصاد هستند. از این رو آشوبگران سعی نمودند تا با تخریب شعب بانک ها، هم به منابع بانک‌ها دست پیدا کنند و هم اینکه نارضایتی از عدم ارائه خدمات بانکی را در سطح جامعه افزایش دهند.

اما شاید این تنها دلیل تخریب شعب بانک‌ها نبود. برای رسیدن به یک دلیل دیگر باید یک قدم به عقب‌تر باز گردیم و به عملکرد بانک‌ها و میزان رضایت مردم از خدمات ارائه شده توسط آن‌ها نیز نگاهی بیندازیم.

شاید مهمترین خواسته مردم از بانک‌ها ارائه وام‌ها با نرخ‌های سود پایین و بوروکراسی‌های کمتر است، اما باید گفت: عملکرد بانک‌ها در این زمینه ضعیف بوده است. این ضعف در حالی است که صورت‌های مالی بانک‌ها هر ساله خبر از افزایش خرید املاک و مستغلات آنها، پرداخت وام‌های قرض الحسنه به کارمندان خود، پرداخت حقوق و مزایا‌های بعضا نجومی به هیات مدیره ها، پرداخت وام‌های با نرخ سود پایین و مدت بازپرداخت طولانی به اعضای هیات مدیره و ... می‌دهد و همین نارضایتی مردم را تشدید می‌کند.

شاید تنها آماری که وجود دارد و می‌توان به آن استناد کرد و از آن به میزان نارضایتی مردم از خدمات مالی ارائه شده توسط بانک‌ها پی برد، آمار مربوط به گزارش پایش محیط کسب و کار است که به صورت فصلی توسط اتاق بازرگانی ایران ارائه می‌شود. یکی از مولفه‌های موجود برای پایش محیط کسب و کار، مولفه "دشواری تأمین مالی از بانک ها" می‌باشد که از زمان تهیه گزارش‌های پایش محیط کسب و کار همواره به عنوان یکی از سه مانع بر سر راه کسب و کار‌ها مطرح بوده است. در آخرین گزارش پایش محیط کسب و کار که مربوط به تابستان سال ۱۳۹۸ می‌باشد، مولفه "دشواری تامین مالی از بانک ها" به عنوان دومین مانع بر سر راه کسب و کار‌ها مطرح بوده است و این در حالی است که این مولفه در بهار ۹۸ در رتبه سوم بدین لحاظ قرار داشته است.

براساس آخرین آمار بانک مرکزی تعداد شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری فعال در سراسر کشور ۲۱ هزار و ۳۱۹ شعبه بوده است که مطابق با نمودار زیر بانک ملی با ۳۰۱۷ شعبه دارای بیشترین شعبه و بانک غرب آسیا با ۱۶ شعبه دارای کمترین شعب در سراسر کشور بوده اند.

دود اغتشاشات بنزینی در چشم بانک ها؛ پیشنهادی برای بانک های آسیب دیده

همچنین مطابق با آمار‌های اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی تا پایان خرداد ماه سال جاری، تعداد دستگاه‌های خودپرداز ۵۷ هزار و ۵۲ دستگاه در کل شبکه بانکی بوده است که بانک ملی ایران با تعداد ۷ هزار و ۹۴۵ دستگاه خودپرداز بیشترین میزان دستگاه عابر بانک را در میان بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری کشور، به خود اختصاص داده است و از سویی دیگر کمترین تعداد خودپرداز در سراسر کشور متعلق به بانک توسعه صادرات می‌باشد.

هنوز آمار دقیقی پیرامون تعداد شعب و دستگاه‌های عابر بانک آسیب دیده ارائه نشده و تنها می‌توان برآوردی را ارائه نمود. گفته می‌شود که در یک هفته اخیر دستکم ۹۰۰ شعبه بانک در سراسر کشور دچار خسارت‌های جزئی و کلی شده اند.
 
خبر‌ها حکایت از آن دارد که در استان اصفهان ۶۳ شعبه بانک دولتی و خصوصی آسیب دیده اند و در شهر خرم آباد ۴۰ بانک به آتش کشیده شده اند. میزان خسارت به شعبات بانک‌ها در استان البرز نیز به حدی بوده است که جهانگیر شاهمرادی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز با تأکید اعلام کرده که شهروندان نگران سپرده‌های بانکی خود نباشند. کمترین آسیب به شعبات بانک‌ها نیز در استان خراسان رضوی بوده است و بر همین اساس حسن مونسان دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی طی مصاحبه‌ای گفت: به هیچ کدام از بانک‌های استان خراسان رضوی در روز‌های اخیر آسیبی وارد نشده است.

همچنین پیرامون تعداد خودپرداز‌های منهدم شده یا آسیب دیده نیز تخمین‌های اولیه حکایت از تخریب کلی یا جزئی دست‌کم ۳ هزار خودپرداز بانکی دارد.

با توجه به تخمین‌های ارائه شده می‌توان گفت: در حوادث اخیر ۴.۲ درصد از کل شعبات بانک‌ها در سراسر کشور و ۵.۲ درصد از کل خودپرداز‌های بانکی آسیب دیدند.

قرار است نشست مشترکی با حضور اعضای کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی درباره میزان خسارت‌های ناشی از تخریب  بانک‌ها برگزار شود که احتمالاً پس از پایان این جلسه آمار‌های دقیق تری ارائه خواهد گردید.

با توجه به اینکه آمار دقیقی از میزان تخریب‌ها ارائه نشده است، بنابراین نمی‌توان میزان خسارت وارده به بانک‌ها را به صورت دقیق اعلام کرد، اما گفته می‌شود که برآورد‌ها حکایت از آن دارد که حدود 1000 میلیارد تومان خسارت به شعبات بانک‌های سراسر کشور وارد شده است.

در پی تخریب تعداد زیادی از شعب و عابربانک ها توسط اغتشاشگران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه مورخه ۲۹ آبانماه سال جاری طی بخشنامه‌ای از کلیه بانک‌ها درخواست کرد تا برای تداوم خدمت رسانی به مردم شریف، هرچه سریعتر نسبت به راه اندازی شعب و عابر بانک‌ها در نقاط مختلف کشور اقدام کنند.

در اغتشاشات اخیر گفته می‌شود که شعبات برخی بانک‌ها در برخی از شهر‌ها به صورت 100% تخریب شده اند. در شهر‌های بزرگ به دلیل تعداد زیاد شعبات بانک‌ها شاید تخریب یک یا چند شعبه چندان در ارائه خدمات بانکی تاثیرگذار نباشد، اما در یک شهر کوچک تخریب یک بانک می‌تواند اختلالات جدی را در ارائه خدمات بانکی ایجاد کند و موجبات نارضایتی مردم را فراهم نماید. همچنین متاسفانه در برخی شهر‌های کوچک معمولاً شعبات بانک‌ها با فاصله اندکی از یکدیگر ساخته شده اند و این می‌تواند در صورت بروز اغتشاشات و یا حوادثی این چنینی، یک تهدید جدی برای کل شبکه بانکی یک شهر کوچک باشد؛ بنابراین از دیدگاه پدافند غیرعامل پیشنهاد این است که هم اکنون فرصت مناسبی است تا حتی المقدور در شهر‌هایی که شعبات به صورت 100% تخریب شده اند، فاصله بین شعبات بانک‌ها افزایش یابد تا احتمال تخریب 100 درصدی بانک‌ها در حوادثی این چنینی کاهش یابد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: