به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
حساب جداگانه ای برای درآمدهای مذکور در خزانه ایجاد شود
"خیبرآنلاین" - دولت حسن روحانی بعد از گران شدن بنزین به مردم وعده داد که یارانه ای تحت عنوان حمایت معیشتی را واریز کند و طبق 3 مرحله و هر بار برای 20 میلیون نفر این یارانه پرداخت شده است!

به گزارش افکارنیوز، دولت می گوید برای 60 میلیون ایرانی تا به امروز یارانه معیشتی پرداخت کرده اما بسیاری از مردم نیز هنوز چنین یارانه ای دریافت نکرده اند.

به نظر می رسد دولت درباره پرداخت یارانه حمایت معیشتی باید شفاف سازی کند تا مشخص شود چه کسانی مشمول این یارانه شده و چه کسانی دریافت نکرده و نمی کنند.

از سوی دیگر وزارت رفاه کد دستوری #6369* را به مردم اعلام کرد تا جاماندگان از کمک حمایت معیشتی درخواست خود را ثبت کنند.

این در حالی است که قرار بود اجناس بعد از گران شدن بنزین به هیچ عنوان گران نشود و رهبر معظم انقلاب نیز این موضوع را به مسئولان و دولتی ها گوشزد کرد اما رحیم زارع سخنگوی کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی در نشست علنی در جریان بررسی آثار افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالاها و خدمات طی سخنانی اظهار داشت:‌ لازم است که در رابطه با قیمت‌ها، مقایسه قیمت چند کالا را اعلام کنم.

وی افزود: دولت و وزرای اقتصادی بدانند محصولات فولادی پس از افزایش قیمت بنزین 15% افزایش قیمت داشتند.

سخنگوی کمیسیون حمایت از تولید ملی با اشاره به افزایش 100 درصدی کرایه وانت‌های کرایه حمل بار طی یک هفته اخیر گفت: تاکسی‌های درون شهری و برون شهری طی روزهای اخیر 30% افزایش قیمت داشته‌اند.

زارع با بیان اینکه کودهای شیمیایی 25% و گوجه‌فرنگی 700% افزایش قیمت داشته است، گفت: این افزایش پس از افزایش قیمت بنزین صورت گرفته و گوجه هم از 2 هزار به 14 هزار تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: پس از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین هر کیسه آرد 1300 تومان،‌گاز مایع 40%، ماهی 25%، برنج‌های وارداتی 25% و تخم‌مرغ 20% افزایش قیمت داشته است. همچنین داروها بسیار کمیاب و گران شده است.

سخنگوی کمیسیون حمایت از تولید ملی همچنین یادآور شد: بحث بنزین امروز اقتصاد کشور را مختل کرده است. لازم است به دولت بگوییم اگر گازوئیل را افزایش دهیم باید فاتحه کشور را بخوانید. لذا هر برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل دارید را کنار بگذارید چرا که خسارت آن 2 برابر بنزین می‌شود.

زارع خطاب به دولت گفت: امروز برای قیمت کالاها برنامه دارید اما برنامه شما برای بخش غیردولتی چیست.

وی با انتقاد از تعداد اندک بازرس برای نظارت در بازار گفت: تعزیرات نباید احساساتی عمل کند چرا که برخی عملکرد این سازمان در سال گذشته و پس از افزایش قیمت دلار احساسی بود.

سخنگوی کمیسیون حمایت از تولید ملی ادامه داد: دولت لازم است در پرداخت یارانه همان 30% و 50% را برای بسته‌های حمایتی راه بیندازد و پولی که از افزایش قیمت‌ حاصل می‌شود صرف مردم کند.

زارع همچنین انتقاد کرد که پس از 11 سال هنوز مایه تاسف است که سیستم شناسایی خانوارها هنوز مشخص نیست.

وی  خطاب به دولت گفت: چگونه یارانه معیشتی را پرداخت کردید در حالی که هنوز خیلی‌ها آن را دریافت نکرده‌اند؟ برخی می گویند به یک دولتمرد کامل یارانه‌ها پرداخت شده اما قشرهای ضعیف هنوز مانده‌ است!

از سوی دیگر شهاب نادری دیگر نماینده مجلس، با انتقاد از عدم واریز یارانه معیشتی به حساب برخی از سرپرستان خانوار، گفت: مهلت دولت برای واریز یارانه معیشتی به حساب خانوارها پایان یافت اما متأسفانه هنوز بسیاری از خانوارهای ضعیف و متوسط جامعه از جمله برخی از بازنشستگان این مبلغ را دریافت نکرده اند.

وی  ادامه داد: مجلس مُصر به اجرای قانون و توزیع عادلانه یارانه معیشتی میان مردم است، از این رو دولت باید هرچه سریعتر نسبت به پرداخت این یارانه به خانوارهای جا مانده اقدام کند.به نظر من بسیاری از مردم باید یارانه معیشتی دریافت کنند و دولت باید در این راستا حرکت کند.

نادری از تدوین طرح شفاف سازی درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین در مجلس خبر داد و گفت: این طرح برای شفاف سازی منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین تدوین و ارایه شده و قرار است که براساس این طرح، حساب جداگانه ای برای درآمدهای مذکور در خزانه ایجاد شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: دولت باید از را کارهای مختلف برای کاهش فشار اقتصادی بر جامعه و تنظیم بازار استفاده کند تا شرایط اقتصادی دچار تلاطم و نوسان نشود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: