به‌روز شده در: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۶
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
یکی از نکات مهم درخصوص شاخصهای حذف مربوط به معیار درآمد خانوار است، پیش از این برای حذف افراد از صف دریافت یارانه نقدی به آزمون وسع براساس هزینه تاکید شده بود اما در حال حاضر شاهد چرخش 180 درجه‌ای در این حوزه هستیم که بایستی دلایل این تصمیم نیز شفاف شود
"خیبرآنلاین" - جزئیاتی از یک گزارش دولتی نشان می‌دهد حدود 80% کارشناسان اقتصادی از دستگاههای مختلف بر ضرورت حذف یارانه‌های پنهان حاملهای انرژی در اقتصاد ایران تاکید کرده‌اند. در همین راستا در شهریورماه سال جاری، بررسی های اولیه در مجلس شورای اسلامی با محوریت هیئت رئیسه مجلس روی حذف یارانه پنهان انجام شده که ماحصل آن در یک کتابچه جمعبندی شده است.

به گزارش تسنیم، براساس این پژوهش، ایرانیان در هر سال 99 میلیارد دلار انرژی مصرف می‌کنند که سهم هر ایرانی 3.5 دلار در روز است. بر این اساس، اگر کل یارانه پنهان حذف شود سهم هر ایرانی در ماه 1.5 میلیون تومان است.

لازم به ذکر است، براساس گزارش مجلس میزان یارانه پنهان در سال قبل 1390 هزار میلیارد تومان و براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه کل یارانه پنهان  1300 هزار میلیارد تومان ارزیابی شده است.

 اما این همه ماجرا نیست؛ در حال حاضر دهک های ثروتمند 24% از یارانه انرژی استفاده می‌کنند اما دهکهای محروم 4% از آن  منتفع می شوند. این درحالی است که سهم انرژی در زندگی دهک های ثروتمند 3.6% است اما دهکهای محروم 9% به انرژی وابسته هستند. یعنی انرژی در دهک محروم 2.5 برابر تاثیر بیشتری دارد بنابراین هر شوک اقتصادی در این وضعیت زندگی اقشار محروم را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با در نظرگرفتن این 2 پیش فرض یعنی "ارقام بالای تخصیص یارانه پنهان" در اقتصاد ایران و همچنین "وابستگی بیشتر خانوارهای محرومتر به انرژی" درخصوص قیمت بنزین چه اقدامی باید صورت می‌گرفت؟

نکته جالب توجه اینکه جدا از ماهیت طرحهای اقتصادی، به نظر می رسد در حال حاضر بوروکراسی در ایران به شدت ضعیف شده است و یکی از علل شکست طرحهای اقتصادی نیز همین ضعف نظام اداری و اجرایی کشور است.

از طرف دیگر با توجه به فشارهای بودجه ای دولت مجبور شده است 2 سیاست را همزمان پیاده کند، یکی حذف یارانه گروهایی از مردم و دیگری افزایش قیمت بنزین، اما  آمارها نشان می دهند که مردم در یک جامعه ثروتمند زیست نمی‌کنند و باید سیاستهای حمایتی را دستور کار قرار داد.

آمارهای جالب توجهی از زیست مالی خانوارهای ایرانی به دست آمده که نشان می‌دهد تصور غالب آنچنان با واقعیتهای میدانی سازگار نیست. به عنوان مثال در ایران 12 میلیون خانواده یا نصف مردم ایران هیچ نوع خودرویی ندارند.

در این بین توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

1- براساس گزارش 3 هفته قبل مرکز آمار ایران در پایان سال 97 درآمد 4 میلیون تومانی با وجود مستاجربودن به عنوان معیار  قرارگرفتن در دهکهای بالای درآمدی (جزو 30% ثروتمند جامعه) اعلام شده است. آمار بانک مرکزی نیز درآمد 5.5 میلیون تومان را برای قرارگرفتن در 3 دهک بالای درآمدی جامعه اعلام کرده است. پس بخش مهمی از جامعه ما ثروتمند نیست و انتخاب 24 میلیون نفر برای حذف شدن از دریافت حمایت معیشتی کار ساده‌ای نیست.

2- نکته جالب توجه اینکه بر خلاف تصور عمومی تنها 900 هزار خودروی بالای 200 میلیون تومان در کشور وجود دارد. صاحبان این‌خودروها همان خانوارهایی هستند که مسافرت های خارجی می روند و خانه‌ های میلیاردی دارند. بر این اساس آمارهای دیگر نیز موید این مطلب است که فقط 5% مردم کشور ثروتمند هستند.

3- براساس معیارهای در نظر گرفته شده، شاخص درآمد 4 میلیون تومان برای خانوار 1 نفره، 5 میلیون تومان برای 2 نفره، 6 میلیون تومان برای 3 نفره و 8 میلیون تومان به بالا برای خانوار 5 نفره جهت حذف یارانه در نظر گرفته شده است. البته ظاهرا هزینه‌های اجاره را باید به نوعی در این اعداد لحاظ کرد.

4- در استان تهران 57% مردم یارانه معیشتی دریافت نکردند اما در شهر تهران تنها 40% در صف دریافت حمایت معیشتی قرار گرفتند. شاید به همین دلیل است که به یکباره با انبوهی از استعلامهای عدم دریافت حمایت معیشتی در تهران مواجه می‌شویم.

با این تفاسیر با توجه به فقیر شدن جامعه ایرانی در سالهای اخیر و پس از شوکهای ارزی پیاپی انتخاب 24 میلیون نفر برای حذف از دریافت حمایت معیشتی دشوار بود.

در یک جمعبندی می توان گفت که وقتی قسمت مهمی از جامعه فقیر شده است، با توجه به کمبود منابع، حرکت به سمت حذف عواید ناشی از اصلاح قیمت بنزین بسیار پیچیده می‌شود. به عبارت ساده تر، شاید حذف طبقه متوسط و کارمندان با این ترسیم کلی از شرایط، خیلی دور از ذهن به نظر نرسد.

این طرح باید از لحاظ تکنیکی نیز از روایی قابل قبول برخوردار باشد. در واقع سوال بعدی این است اگر کلیات استدلال حذف یارانه حدود 24 میلیون ایرانی را پذیرفته باشیم، چگونه از خروجی نهایی طرح باید مطمئن شد؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد 50 پایگاه اطلاعاتی با محوریت تمرکز در دولت ایجاد، جمع آوری و به هم متصل شده است و آزمون وسع با ترکیب 33 شاخص براساس اطلاعات این 50 پایگاه انجام می‌شود.

بایستی توجه داشت که احتمال وجود 5% خطا در این گستره جمعیتی دور از ذهن و غیرقابل پذیرش نیست. یکی از نکات مهم درخصوص شاخصهای حذف مربوط به معیار درآمد خانوار است، پیش از این برای حذف افراد از صف دریافت یارانه نقدی به آزمون وسع براساس هزینه تاکید شده بود اما در  حال حاضر شاهد چرخش 180 درجه‌ای در این حوزه هستیم که بایستی دلایل این تصمیم نیز شفاف شود.

اما نکته مهم دیگر اینکه هر فردی به این دسته بندی و حذفیات اعتراض داشته باشد، بایستی حسابهای بانکی‌اش بررسی شود. البته لازم است خیال مردم از درز اطلاعات بانکی  آسوده باشد چرا که کلیه فرایندها با برنامه‌های از قبل تدوین شده و توسط سیستم انجام می‌شود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ع ث
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
0
0
خدا لعنت کند کسانی را که وضع مردم را به این روز انداختند!به جائی رسیدیم که دولت می خواهد زندگی مردم را بازرسی کند برای ندادن چندر غاز یارانه! عجب رونق اقتصادی برنگ بنفش ! خاک برسر ما با این دولت!؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: