به‌روز شده در: ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۸۴۴۵
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
قاطعانه و طبق قوانین شرع، خدا نسبت به فتنه گران به جان، مال و ناموس مردم خیلی سختگیر است و حکم محارب برای اینگونه افراد در نظر گرفته شده است؛ توقع این است از این تهدیدی که شد، فرصتی ساخته شده و جامعه از این اراذل وحشی تبهکار پاکسازی شود
"خیبرآنلاین" - حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری امام جمعه موقت تهران، طی سخنانی اظهار داشت: گوینده باید به صحبت‌های خود فکر کند که چه عواقبی دارد. این روی جماعتی از مخاطبان اثر می گذارد، چرا که تمام مسئولیت سخنانمان بر عهده خود ماست.

به گزارش فارس، وی افزود: هر سخنی که از زبان شما بیرون بیاید و پرتاب شود، توسط فرشتگان مامور دریافت می‌شود و در نامه اعمال حفظ می‌شود و تمام عواقب سخن شما به شما برمی گردد.

امام جمعه موقت تهران در ادامه عنوان کرد: هنگامی که سخنی بر زبان شما جاری شد، مسئول سخن هستید و عواقب آن بر عهده خودتان است. گاهی برخی سخنانی مطرح می‌کنند که یک تخریب به وجود می آورد یا حقی را تضعیف می‌کند و دل‌هایی را می‌شکنند و آبروهایی را به مخاطره می‌اندازد و به حریم و حقوق مردم و دیگران وارد می‌شود. این از مصادیق ظلم است و خداوند آن را رها نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه صاحب سخن باید از عهده سخنی که گفته، بر بیاید،‌ گفت: سخنانی که برخی افراد مطرح می‌کنند گاهی در خانواده‌ها و جوامع اختلاف ایجاد کرده یا دل شکسته شده و یا برای جامعه دردسر ایجاد می‌کند؛ اینها ظلم لایترک است و ثبت می‌شود.

علی اکبری ادامه داد: زبان ما در اکثر اوقات کار دست ما می‌دهد. انسان خردمند زبانش را صیانت و حفظ می‌کند و آنچه را که می خواهد بگوید، می‌سنجد که اصلا باید صحبت کند یا نه و در این صورت چه چیزی باید بگوید و چگونه حرف بزند؛ لذا باید عواقب آن را در نظر بگیرد.

وی افزود: برخی خیلی خوشحال می‌شوند از این که مطلبی را که می‌گویند و مطالبی که می نویسند، گروه‌های زیادی می بینند. اگر این سخنان اشاعه فحشا داشته باشد، هر نفری که بیشتر ببیند، بدبخت تر می‌شوند چرا که باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرد و پاسخ‌دهد.

علی اکبری گفت: امثال ما که منبر و تریبون داریم و مسئولان و کسانی که سخنان آنها در جامعه موج می‌اندازد، ابعاد پیدا می‌کند و آثار کوتاه و بلندمدت پیدا می‌کند، باید حواسشان باشد که سخنش آن سخن سدید باشد. برخی خیلی بی حساب سخن می‌گویند؛ معلوم می‌شود که نفهمیده اند و فکر نکرده‌اند.

وی گفت: ما به اصلاح وضعیت کلامی خیلی احتیاج داریم و باید به همدیگر کمک کنیم تا این سخنان را آنگونه که خدای متعال می‌پسندد، بیش از پیش رعایت کنیم.

علی اکبری همچنین بیان کرد: در مورد مدیریت مصرف بنزین باید بگویم اجماع وجود دارد که ما یکی از کشورهای پرمصرف در این حوزه مصرف هستیم و مصرف ما متعارف نیست.

وی همچنین تصریح کرد: سبکی که در مصرف انرژی و به ویژه بنزین داریم، شاید به نوعی در این حوزه در صدر جدول جهانی هستیم؛ پس مصرف نامناسب اثراتی دارد، مخصوصاً بنزین که یک کالای ویژه و استراتژیک محسوب می‌شود.

امام جمعه موقت تهران در ادامه بیان کرد: این شیوه اسراف که در جامعه ما روان است، جزو بیماری‌های اقتصادی است که نیاز به جراحی و علاج دارد؛ مانند بیماری‌های دیگری که در پیکره اقتصاد ملی ما دیده می‌شود.

علی اکبری بر همین اساس اضافه کرد: ادامه چنین روندی، هم استمرار وابستگی به نفت را دارد و هم خوردن از کیسه نسل های آینده و بهره نامتعادل و نامتوازن گروه های مختلف است که به ضرر طبقات محروم و آسیب رسان به محیط زیست و یکی از علل اصلی آلودگی هواست.

وی افزود: چنین شیوه‌ای در استفاده و مصرف سوخت از دست دادن فرصت طلایی صادرات است، این امکان با پیوستن به ستاره خلیج فارس برای ما وجود داشته؛ البته در حوزه بنزین به همت عزیزانی که جوانمردانه و عاشقانه کشور را به این نقطه نزدیک کردند، این کالای استراتژیک(بنزین) را در کشور به خودکفایی رساندند.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه این امکان برای کشور وجود دارد که با مصرف درست صادرکننده بنزین باشیم، گفت: اینگونه مصرف کردن ما را از فرصت طلایی صدور بنزین محروم می‌کند و با ادامه چنین روندی باید به تدریج واردکننده هم شویم؛ زمینه اما برای صادر این کالای ارزشمند وجود دارد.

علی اکبری بر همین اساس اضافه کرد: ما باید این مشکل را با همت ملی و تدابیر سالم و صالح از خود دور کرده و سبک زندگیمان را در این ماجرا را اصلاح کنیم که این رویکرد در دستور کار مدیریت عالی نظام بوده و راهکارهای فراوانی برای آن دیده‌اند. در این خصوص مصوبه در برنامه ششم توسعه وجود داشته که قیمت سوخت به تدریج و با گام‌های متوازن و از طریق شیوه‌هایی مانند سهمیه بندی و امثال اینها واقعی شود.

وی افزود: اینها تصمیمات و روشی است که گرفته شده و برخی زیرساخت‌های آن هم فراهم شد؛ البته تا ۴ سال در اجرای این مصوبه تاخیر وجود دارد که در این زمینه هم مجلس و هم دولت باید توضیح دهند.

علی اکبری در همین رابطه بیان کرد: بالاخره جمع بندی کارشناسی و مدیریت عالی نظام این بوده -که به تایید سران 3 قوه رسید - که در این مرحله بنزین افزایش پیدا کند و سهمیه‌بندی هم اتفاق بیفتد؛ این یک کار لازم خوب، نافع و سودمند برای امروز و فردای کشور عزیز ماست؛ البته ابعاد زیادی دارد که متخصصین در بخش‌های مختلف باید توضیح دهند اما شیوه انتخابی برای اجرای این تصمیم بزرگ که دارای ابعاد ملی است و همه جامعه ما با این موضوع درگیر هستند، مورد نقد است.

امام جمعه موقت تهران با انتقاد  نسبت به شیوه و نحوه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین از سوی دولت، گفت: در این زمینه  اقناع ملی صورت نگرفت و اجماع نخبگانی درباره نحوه اجرا انجام نشد و نتیجه آن این شد که یک ناراحتی و نگرانی را در سطح جامعه ما به وجود آورد و سوالات و ابهامات را در بین مردم ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: از یک سو اینکه به صورت ناگهانی طرح مزبور اتفاق افتاد و ذهنیت اجتماعی به صورت مناسب در این باره مهیا نشده بود، مورد نقد است و از طرف دیگر نگرانی جامعه ما از افزایش قیمت‌ها مسئله دوم است.

علی اکبری همچنین تصریح کرد: با توجه به تجربه موج نگرانی حاصل از افزایش ارز و سکه که مردم پشت سر گذاشتند و احساس کردند قدرت خریدشان پایین آمده و فشارهای غیرقابل توصیفی به اقشار کم درآمد جامعه به وجود آمد، این تجربه تلخ را داشتند و نگران بودند و البته هستند. در واقع این افزایش قیمت بنزین حتی به اندازه کم، عامل نگرانی مردم است.

خطیب جمعه این هفته تهران در ادامه عنوان کرد: برای کاهش نگرانی‌ها، مسئولان که بسته معیشتی را در نظر گرفتند، باید اقناع ملی را جدی بگیرند و با مردم صحبت کنند، همچنین از رسانه ملی استفاده کنند.

وی افزود: رسانه و سایر دست‌اندرکاران هم کوتاهی نکنند. باید از مردم حمایت، دلجویی و عذرخواهی شود و به سوالات آنها پاسخ داده شود، همچنین نظارت مستمر قاطع و تقویت شده برای جلوگیری از گرانی های مسئولان ادامه پیدا کند.

علی اکبری همچنین خاطرنشان کرد: یارانه بنزین کار خوبی است که شروع شده و در حال انجام است که به عنوان کمک به خود مردم تقدیم می‌شود؛ این باید به خوبی اجرا شود و سایر مشمولان را هم در بر بگیرد. امیدواریم با عمل به این وعده‌ها وضعیت مناسب‌تری را در آینده داشته باشیم و این طرح به خوبی در مراحل بعدی اجرا شود که حتماً به نفع کشور و هم است.

وی اظهار داشت: به هر حال ماجرای بنزین و شیوه افزایش قیمت آن، یک ناراحتی عمومی را پیش آورد و اعتراضاتی را در پی داشت. این اعتراضات که به صورت یک شوک از روز جمعه ایجاد شد و تا روز شنبه ادامه پیدا کرد، به تدریج در گوشه و کنار کشور التهاب هایی را در سطح جامعه به وجود آورد.

امام جمعه موقت تهران بر همین اساس یادآور شد: اتفاقی که در حوزه ناآرامی‌ها افتاد، عبارت است از یک پاتک امنیتی جبهه استکبار به کشور ما؛ دلیلش این بود که طی 8 ماه گذشته آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و سران استکبار ضربه‌های استراتژیک و راهبردی را از مقاومت دریافت کردند که البته باورشان نمی‌شد.

وی ادامه داد: ۵ ماه گذشته را بررسی کنید، زلزله سیاسی بزرگ در هژمونی و سیطره پوشالی غرب واقع شد و نمونه‌های آن را دیدیم؛ مانند حمله موشکی گروه‌های مقاومت به فلسطین اشغالی، حمله موشکی و پهپادی انصارالله به آرامکو که حیاط خلوت آمریکا در منطقه است، حمله انصارالله به نیروهای آل سعود و رژیم صهیونیستی و مقابله به مثل قاطع سپاه در ماجرای نفتکش ها و همچنین ساقط کردن پهپاد راهبردی آمریکا توسط سپاه؛ اینها اتفاقاتی بود که پشت سر هم افتاد و نتیجه آن غلبه گفتمان مقاومت در منطقه و رنگ باختن گفتمان سازش بود.

علی اکبری گفت: مردم منطقه توانستند از فراز این گردوغبارها و ابر ناشی از حمله رسانه‌ای و امپراتوری رسانه‌ای دشمن، رنگین کمان زیبای مقاومت را در آسمان منطقه مشاهده کنند. لذا وقایع جهانی دیگر و اتفاقات داخلی که در دولت ایالات متحده رخ داده، باعث شده در بین دوستانشان در اروپا و منطقه آبرویشان ریخته شود؛ البته اگر آبرویی داشتند!

خطیب جمعه این هفته تهران همچنین تصریح کرد: اکنون آمریکا مانند یک شیر پیر و خسته شده که فقط هر از چند گاهی عربده می‌کشد، البته دندان‌های ریخته خود را نشان می‌دهد و بزدلان را فقط می ترساند و این دشمن ما است.

وی با اشاره به اینکه شاهد افول امپریالیسم جهانی به سرکردگی آمریکا هستیم، گفت: اینها پس از شکست‌های متعدد از جمله ماجرای فشار حداکثری در نقطه اصلی مقاومت که ایران باشد، نتوانستند به اهدافشان برسند. به همین دلیل درصدد انتقام بر آمدند و سال‌ها برنامه‌ریزی کردند.

علی اکبری افزود: دشمنان و امپریالیسم جهانی به سرکردگی آمریکا بعد از ماجرای ۹۶ بلافاصله مشغول طراحی‌های جدید شده و هزینه فراوانی را متحمل ش