به‌روز شده در: ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
مخاط داخل بینی در واقع یکی از مهم‌ترین اجزایی است که سیستم بدن انسان را در برابر نفوذ انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها مقاوم می‌کند.
"خیبرآنلاین" -  مخاط داخل بینی در واقع یکی از مهم‌ترین اجزایی است که سیستم بدن انسان را در برابر نفوذ انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها مقاوم می‌کند و معمولاً از آب، سلول‌ها، نمک‌ها، ماده بزاقی (گلیکوپروتئین) تشکیل می‌شود، اما باید بدانید که با توجه به هر اندام بدن، مخاط نام‌های گوناگونی مانند خلط سینه و بلغم دارد.

هر رنگ مخاط بینی نشانه چیست؟

مخاط بدون رنگ
مخاط طبیعی، شفاف، آبکی و بدون رنگ ضخیم و چسبناک است. بی رنگی مخاط شما به معنای نبود عفونت و آلودگی در بدنتان است و این نشان دهنده سلامت کامل بدن شما است، اما در صورتی که مخاط بینی شما به صورت غیرارادی تولید شد حتما به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

مخاط سفید رنگ
در صورت مصرف بیش از حد لبنیات حتما به مخاط سفید مبتلا خواهید شد و این به معنای چسبناک‌تر شدن مخاط بینی شما و دشوار شدن تنفستان خواهد بود، اما باید بدانید که وجود مخاط سفید در شما به تنهایی هیچ گونه نگرانی ندارد.

مخاط زرد رنگ
وجود عفونت سینوسی یا باکتری‌های زیاد در بدن نشان دهنده زرد رنگی مخاط بینی خواهد بود که در اینصورت سیستم ایمنی بدن شما در برابر سرماخوردگی در حال مقاومت است.

هر رنگ مخاط بینی نشانه چیست؟

مخاط سبز رنگ
در زمان نابودی گلبول‌های سفید خون، وجود عفونت قارچی و نفوذ باکتری به بدن؛ مخاط بینی شما رنگ دانه سبز تولید خواهد کرد که در اینصورت مصرف آنتی بیوتیک‌ها در روند بهبود بیماری موثر است، اما اگر زمان این بیماری بیشتر از یک هفته طول کشید برای درمان آن حتما باید به پزشک مراجعه کنید.


مخاط آبی
باکتری به نام سودوموناس آئروژینوزا در بدن می‌تواند رنگ مخاط شما را به رنگ آبی در میاورد هرچند این اتفاق به صورت ندرت روی می‌دهد، اما بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. کند. این پدیده به ندرت اتفاق می‌افتد، اما لازم است به پزشک مراجعه کنید.

قهوه‌ای
مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان رنگ مخاط شما را به شکل قهوه‌ای یا قهوه‌ای متمایل به قرمز تغییر خواهد داد که در اینصورت پیشنهاد ما به شما برای بهبود سلامتی خود کاهش استفاده از سیگار یا ترک آن است.


مخاط سیاه و خاکستری رنگ
تغییر رنگ مخاط بینی به سیاه و خاکستری به دلیل وجود آلودگی هوا، غفونت قارچی و زندگی در شهر‌های پرجمعیت است که در اینصورت لازم است از مواد آلاینده به شدت دوری کنید.

هر رنگ مخاط بینی نشانه چیست؟

مخاط شفاف و غلیظ
گرفتگی بینی و تورم آن نشانه حساسیت مزمن در بدن شماست و این به معنای مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی در خصوص بهبود رفع مشکلتان است.

قرمز یا صورتی
باید بدانید که علت ایجاد این رنگ در ترشحات مخاطی به دلیل نشت خون از رگ‌های خونی پاره شده است.

طلایی رنگ و بسیار چسبنده
ترشحات مخاطی به رنگ زرد تیره مانند بادام زمینی ممکن است بیانگر سینوزیت قارچی در بینی باشد.

هر رنگ مخاط بینی نشانه چیست؟

بلغم صبحگاهی
در صورت وجود سرفه زیاد در هنگام صبح و خارج شدن مخاط از دهانتان احتمالا مبتلا به رفلکس معده شده اید که در اینصورت پیشنهاد ما به شما مراجعه پزشک است.


با چه روش‌هایی به درمان مخاط بینی خود بپردازیم؟
استفاده از اسپری بینی برای مرطوب نگه داشتن آن، افزاش مصرف مایعات، مصرف غذا‌های مغذی حین بیماری؛ فراموش نکنید که بدن برای مبارزه به انرژی نیاز دارد، مصرف مایعات گرم و مصرف دارو به تجویز پزشک راهکار‌های موثر در جهت بهبود مخاط بینی است در صورت طولانی شدن رنگ غیرعادی مخاط بینی حتما مراجعه به پزشک رافراموش نکنید.

منبع:باشگاه خبرنگاران
برچسب ها: مخاط ، بینی ، ترشح ، سلامت ، خلط ، خیبر ، آنلاین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: