به‌روز شده در: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
رئیس‌جمهور ایران پیشنهاد ایجاد یک ارز مجازی و یک سیستم بانکداری و مالی مخصوص را بین کشورهای مسلمان داده که در آن از ارزهای داخلی این کشورها برای تجارت استفاده می‌شود.
"خیبرآنلاین" -  رئیس جمهور ایران پیشنهاد داد یک ارز مجازی برای مسلمانان ایجاد شود تا راهی باشد برای مقابله با سلطه اقتصادی آمریکا.

ارز مجازی مسلمانان جدیدترین طرح ایران برای دور زدن تحریم‌ها

به گزارش تسنیم،  حسن روحانی رئیس جمهور ایران در نوزدهم دسامبر در یک کنفرانس اسلامی در مالزی از کشورهای مسلمان خواست همکاری‌های مالی و تجاری خود را تقویت کنند و وابستگی خود به دلار آمریکا را کاهش دهند.

به‌گفته روحانی تحریم‌های اقتصادی آمریکا اصلی‌ترین ابزار سلطه‌طلبی آمریکا و آزار کشورهای دیگر است. روحانی پیشنهاد ایجاد یک سیستم بانکداری و مالی مخصوص را بین کشورهای مسلمان داد که در آن از ارزهای داخلی این کشورها برای تجارت استفاده می‌شود. طبق گزارشات رسیده روحانی پیشنهاد ایجاد یک ارز مجازی را هم در همین راستا داده است.

روحانی گفت: «دنیای اسلام باید اقداماتی برای نجات خودش از سلطه دلار آمریکا و رژیم مالی این کشور طراحی کند».

 سران کشورهای بزرگ مسلمان مثل ترکیه، قطر و مالزی میزبان هم در این کنفرانس حضور داشتند در حالی که عربستان و پاکستان حاضر نشدند.

این ایده رئیس جمهور ایران تا الآن تنها مورد حمایت مالزی قرار گرفته است. این اولین باری است که ایران و ترکیه به‌دنبال فرصتی برای ایجاد یک جایگزین برای دلار آمریکا هستند.

 رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به‌طور واضح از سازمان همکاری‌های اسلامی انتقاد کرد و گفت این سازمان ارتباط‌دهنده کشورهای مسلمان است ولی نشان داده که چندان عملگرا نیست.

وی همچنین تأکید کرد که کشورهای مسلمان نیاز دارند بر یک سیستم مالی اسلامی تمرکز کنند و پیشنهاد ایجاد یک کارگروه خاص را در این زمینه داد.

 بسیاری از کشورها تا به حال به‌فکر ایجاد یک ارز مجازی برای دوری از تحریم‌های آمریکا افتاده‌اند. مقامات کره شمالی در اواخر سپتامبر تصمیم خود را برای انتشار یک ارز دیجیتال اعلام کردند. به‌گفته متخصصان، هدف آنها دور زدن تحریم‌های آمریکاست.

ونزوئلا یکی از آشکارترین نمونه‌های کشورهایی است که سعی می‌کنند تحریم‌های آمریکا را با ارز مجازی خود کنار بگذارند. ارز مجازی پتروی ونزوئلا که در فوریه 2018 راه‌اندازی شد، اولین ارز مجازی ملی دنیا با پشتوانه نفت است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: