به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
مدیرکل مدیریت بحران قم با اشاره به شاخص‎های هواشناسی و قوانین کشور به ذکر دلایل تعطیلی مدارس در روز‌های آلوده پرداخت.
"خیبرآنلاین" -  محسن اوروجی گفت: در این روز‌ها که پدیده وارونگی هوا مشکلاتی را در کشور به خصوص در کلانشهر‌ها ایجاد کرده است، توجه به یک سری مسایل الزامی است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: ارایه توضیحات شفاف به مردم در خصوص شرایط هوا و همچنین دلایل تعطیلاتی که بر همین اساس اعلام می‌شود می‌تواند نقش مهمی در ارایه اطلاعات دقیق به مردم و همچنین پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها داشته باشد.

مدیرکل مدیریت بحران قم بیان کرد: تعطیلی مدارس و اماکن دیگر بر اساس دستورالعمل‌های قانونی و در قالب کمیته اضطراز آلودگی هوا انجام می‌شود که این کمیته به ریاست استاندار تشکیل می‌شود؛ در این کمیته نهادهایی، چون محیط‌زیست، هواشناسی، دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل مدیریت بحران و آموزش‌وپرورش عضو هستند.

وی گفت: کار هر یک از این نهاد‌ها در این کمیته مشخص است؛ به عنوان مثال هواشناسی وظیفه پیش‌بینی هواشناسی را به عهده دارد و محیط‌زیست میزان آلاینده‌ها را اعلام می‌کند و مرکز بهداشت نیز به ارایه توصیه‌های لازم می‌پردازد؛ این مباحث الزاماتی را نیز به همراه خواهد داشت.

اوروجی افزود: پس از طی این روند، دبیرخانه کمیته تعطیلی مدارس را اعلام می‌کند؛ این تعطیلی نیز قطعا در یک فرایند علمی و قانونی انجام می‌شود و بر اساس تصمیم فردی نیست؛ بر اساس قوانین نیز شاخص آلاینده‌های هوا هستند که میزان تعطیلات و مقاطع و دستگاه‌ها را مشخص می‌کنند.

مدیرکل مدیریت بحران قم اظهارکرد: درصورتی‌که شاخص آلاینده‌های هوا از صفر تا ۵۰ میکروگرم در مترمکعب باشد، هوا پاک (سبز)، ۵۰ تا ۱۰۰ هوا قابل‌قبول (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم مردم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و بیشتر از ۳۰۰ میکروگرم در مترمکعب خطرناک (قهوه‌ای) است.

وی اظهارکرد: درصورتی‌که شاخص آلاینده‌های هوا از صفر تا ۵۰ میکروگرم در مترمکعب باشد، هوا پاک (سبز)، ۵۰ تا ۱۰۰ هوا قابل‌قبول (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم مردم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و بیشتر از ۳۰۰ میکروگرم در مترمکعب خطرناک (قهوه‌ای) است.

اوروجی ادامه داد: در شرایطی که هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته باشد، عموم مردم باید از هرگونه فعالیتی که منجر به آلودگی هوا شود، خودداری و با رعایت نکات بهداشتی، از وسایل نقلیه استفاده کمتری نمایند.

وی افزود: اداره کل آموزش‌وپرورش نیز در این شرایط باید فعالیت بدنی دانش آموزان را در فضای آزاد کاهش دهد و پلیس راهور کنترل بیشتری بر تردد خودرو‌ها در محدوده‌های ترافیکی و برگه معاینه فنی داشته باشد.

مدیرکل مدیریت بحران قم با ذکر این مطلب که اگر وضعیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت، محدودیت برای تردد وسایل نقلیه آلوده‌کننده تشدید می‌شود، اظهارکرد: در این شرایط تعطیلی پیش‌دبستانی‌ها و مدارس بر اساس تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوا در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط هوای بسیار ناسالم، علاوه بر انجام موارد ذکرشده، باید از ورزش‌های همگانی در فضای آزاد و از هرگونه تردد خودرو‌های شخصی و دولتی خودداری شود.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران قم، تعطیلی واحد‌های صنعتی و تجاری اثرگذار بر تشدید آلودگی هوا که در محدوده شهر مستقر هستند نیز از دیگر مواردی است که در شرایط هوای بسیار ناسالم اعمال می‌شود.

اوروجی بیان کرد: در روز‌هایی که مدارس به دلیل آلودگی هوا تعطیل بوده است، تردد تعداد زیادی از خودرو‌های والدین دانش آموزان و سرویس مدارس کاهش‌یافته و در نتیجه کاهش آلاینده‌های هوا محسوس بوده است.

وی گفت: برخی متاسفانه پس از اینکه مدارس تعطیل می‌شود کودکان را آزاد می‌گذارند تا در فضای باز و بیرون از منزل به بازی بپردازند در حالی که این هوا اصلا برای چنین کودکانی مناسب نیست و باید در منزل بمانند.

مدیرکل مدیریت بحران قم در پاسخ به این سوال که در چه شرایطی و چرا باید شهر را تخلیه کرد گفت: وقتی میزان شاخص آلودگی هوا به شرایط بسیار خطرناک رسید آلاینده‌ها وارد منازل می‌شوند و این شرایط، همان شرایطی است که دیگر حتی خانه‌ها نیز امن نیستند و باید به مناطق دیگر عزیمت کنند.

اوروجی یادآورشد: در تعطیلی مدارس مسایل دیگری دخیل هستند که بسیاری از مردم نسبت به آن‌ها آگاهی ندارند؛ مثلا اینکه وقتی صبح‌ها سنگینی آلودگی هوا در شرایط وارونگی بسیار بیشتر است و کودکان دقیقا در همین ساعات از منزل خارج می‌شوند و تبع آن‌ها هزاران دستگاه سرویس مدارس و سرویس‌های شخصی و وسایل شخصی ماشین و موتور در خیابان‌های مرکزی شهر این آلودگی را تشدید می‌کنند.

وی گفت: به عنوان مثال اگر روز گذشته تعطیل اعلام نمی‌شد امروز با شرایط بسیار سنگینی در زمینه آلاینده‌ها و شاخص آلایندگی در شهر مواجه بودیم؛ در حقیقت برخی از تعطیلی‌ها از این روی نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

مدیرکل مدیریت بحران قم با ذکر این مطلب که یکی از آثار تعطیلی مدارس کاهش آلایندگی ۱۵۰۰ ساختمان آموزشی در قم است اظهارکرد: باید توجه داشت که ۲۵۰۰ سرویس رسمی تاکسیرانی است که هر کدام ۳ سرویس دارند در ساعات اولیه صبح فعال هستند، ۲۵۰۰ سرویس از طرف خانواده‌ها به سوی مدارس گسیل می‌شوند و همچنین موتور سیکلت‌های والدین و خود دانش آموزان نیز بر میزان آلایندگی به خصوص در شرایط آلودگی هوا موثر است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: